'Beleggers kijken naar nieuwjaarstoespraken'
AMSTERDAM (ANP) - De beursweek rondom de jaarwisseling staat deels in teken van de nieuwjaarstoespraken van wereldleiders, die daarin mogelijk nog iets nieuws vertellen dat de markt in beweging kan zetten. Zo spreken de Chinese president Xi Jinping en de Duitse bondskanselier Angela Merkel hun volk toe. Ook komen er verspreid over de door oud en nieuw onderbroken week nog diverse macro-economische cijfers naar buiten.
Op dinsdag 31 december zijn veel beurzen, waaronder die in Amsterdam, maar een halve dag open. In Frankfurt wordt die dag zelfs helemaal niet gehandeld. In New York is dan wel sprake van een normale handelsdag, al zal het handelsvolume er wel lager liggen omdat veel beleggers al oudjaar aan het vieren zijn. Op woensdag blijven de meeste beurzen wereldwijd een dag dicht in verband met nieuwjaarsdag.
Beleggers kunnen begin van de week nog cijfers over de winkelverkopen in Duitsland, het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten en het producentenvertrouwen in Nederland verwerken. In de eerste dagen van het nieuwe jaar gaat de aandacht waarschijnlijk uit naar diverse inkoopmanagersindexen over de stand van de industrie en inflatie-updates uit diverse landen. Aan het bedrijvenfront blijft het waarschijnlijk rustig. In Nederland staan er donderdag nog wel omzetcijfers van groothandelsbedrijf Sligro op de agenda.
Behoorlijke winst
De AEX-index in Amsterdam lijkt het jaar met een behoorlijke winst af te sluiten, ondanks de handelsoorlog en alle onzekerheid rondom de brexit. De hoofdindex aan het Damrak staat met een stand van 611,01 punten inmiddels ruim boven de 487,88 punten waarmee 2018 werd afgerond.
De Europese beurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan, en Wall Street eindigde een week waarin de belangrijkste graadmeters nieuwe records neerzetten, gemengd rond de slotstanden van een dag eerder. De handel verliep rustig en de aandacht ging zo vlak na de kerst vooral uit naar ontwikkelingen in de handelsgesprekken tussen China en de Verenigde Staten. Peking liet weten nauw in contact te staan met de VS over het ondertekenen van de recent overeengekomen handelsovereenkomst.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst gesloten, na het verlies een dag eerder. Betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier Besi waren in trek bij beleggers op het Damrak.
1 uur geledenANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard omhoog op de beurzen in New York. De chipfabrikant presteerde afgelopen kwartaal veel beter dan verwacht en gaf ook een sterke omzetverwachting af voor het huidige kwartaal. Het concern profiteerde van de sterke vraag naar processors (CPU's) die nodig zijn om geavanceerde AI-modellen te laten draaien.
4 uur geledenCINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - Procter & Gamble heeft de verkoop afgelopen kwartaal zien toenemen. Vooral de schoonheidstak van het bedrijf achter Gillette, Head & Shoulders en Oral-B deed het beter dan in dezelfde periode een jaar geleden. Het bedrijf verwacht wel dat de grondstofkosten dit jaar flink oplopen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Winkels in Belgiƫ mogen binnenkort langer openblijven, staat in een nieuw wetsvoorstel van de regering in Brussel. Als dat wordt aangenomen, mogen winkeliers hun zaak elke dag tot 21.00 uur openhouden. Ook vervalt de verplichte wekelijkse rustdag. De ruimere openingstijden moeten winkels in staat stellen om beter te concurreren met webshops en winkeliers over de grens.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het internationale vliegverkeer vanaf de Imam Khomeini-luchthaven in Teheran wordt zaterdag hervat. Volgens het Iraanse persbureau ISNA gaan de eerste vluchten naar het Turkse Istanbul en Muscat in Oman.
5 uur geleden