Beleggers kijken naar China en cijfers
AMSTERDAM (ANP) - In de komende beursweek hangt het nieuwe coronavirus opnieuw boven de markt. Met name maandag is wat dat betreft een belangrijke dag. Dan gaan de Chinese aandelenbeurzen weer open na ruim een week gesloten te zijn en wordt rekening gehouden met dalende koersen. Het is de vraag of die ook overslaan naar de beurzen in Europa en de Verenigde Staten.
Verder is het afwachten of Chinese bedrijven langer de deuren gesloten houden. Hoe langer de nieuwjaarsvakantie wordt verlengd in China, hoe groter de kans dat ook Europese en Amerikaanse bedrijven last krijgen van de maatregelen om het Wuhan-virus te beteugelen. Bovendien krijgt de Chinese economie dan een knauw en is het afwachten in hoeverre dat doorwerkt op de rest van de wereld.
Verder staan er ook weer de nodige bedrijfsresultaten op de rol. In Amsterdam zijn grootbank ING en staalbedrijf ArcelorMittal de hoofdfondsen die deze week de boeken open doen, maar ook roestvrijstaalmaker Aperam, vastgoedfondsen Eurocommercial Properties en Wereldhave, maker van vleesverwerkingsmachines Marel, navigatiedienstverlener TomTom, financieel dienstverlener Intertrust en beursintermediair Flow Traders geven een inkijkje in hoe het gaat.
Handelsupdates
Ook buiten de landsgrenzen zijn er genoeg bedrijven die een handelsupdate plannen. In Europa gaat het bijvoorbeeld om banken als Intesa Sanpaolo, BNP Paribas, Société Générale en UniCredit, olie- en gasbedrijven als BP en Total en automakers als Ferrari en Fiat Chrysler. Qua automakers komen deze week ook het Japanse Toyota en het Amerikaanse Ford met cijfers. Uit Azië komt verder technologiebedrijf Sony.
In de Verenigde Staten zijn Google-moeder Alphabet en socialemediabedrijf Twitter twee grote blikvangers. Ook entertainmentconcern Disney opent de boeken en de Chinese zoekmachinegigant Baidu, die een notering heeft in de VS.
Op macro-economische gebied is er in Europa onder meer aandacht voor de inkoopmanagersindexen, maar ook producentenprijzen en detailhandelsverkopen krijgen de nodige aandacht. Tegen het einde van de week gaat de blik naar de Duitse fabrieksorders en de Nederlandse en Duitse industriële productie. Ook in China en de VS wordt naar de inkoopmanagersindexen gekeken, terwijl vanuit de VS ook cijfers over fabrieksorders worden gemeld.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt tot en met donderdag 5 maart niet op Dubai, Riyad en Dammam vanwege de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land. Daardoor blijven veel reizigers voorlopig dus vastzitten in het Midden-Oosten. Volgens KLM heeft veiligheid de hoogste prioriteit. Voorlopig betaalt KLM de hotelkosten van de gedupeerde passagiers, laat de maatschappij zondag weten.
10 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie voorziet hogere gasprijzen omdat de Straat van Hormuz vrijwel afgesloten lijkt voor grote schepen. Deze zeestraat is een heel belangrijke doorvoerroute voor de aanvoer en doorvoer van olie en gas, maar door de aanvallen rond Iran varen veel schepen er niet meer doorheen. Daardoor kunnen ladingen vloeibaar gas (lng) uit Qatar bijvoorbeeld tijdelijk niet naar Europa worden verscheept.
12 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Enkele grote scheepvaartconcerns mijden om de onrust in het Midden-Oosten niet alleen de Straat van Hormuz, maar hebben ook besloten om niet meer door het Suezkanaal te varen. Zondag kondigde onder meer het Deense Maersk aan tot nader order alle schepen tussen Europa en Azië weer om Afrika te laten gaan. Daardoor kunnen de levertijden van allerlei producten oplopen, want de reis via Kaap de Goede Hoop kan tot wel twee weken langer duren.
12 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten herstelden zondag in waarde, na de uitverkoop zaterdag toen het eerste nieuws over de aanvallen op Iran bekend werd. Deskundigen zien hierin een teken dat de cryptomarkten verder kijken dan de onrust in Iran en zich weer meer laten leiden door het grotere economische plaatje.
13 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/AFP/AFP/BELGA) - De olielanden van oliekartel OPEC+ gaan de oliekraan volgende maand extra opendraaien, nu de olieprijzen flink dreigen op te lopen door de aanvallen op Iran. Dat hebben de landen zondag besloten. Toch voorkomt deze stap waarschijnlijk niet dat olie komende dagen duurder wordt. Automobilisten moeten aan de pomp rekening houden met een prijsstijging van benzine van meerdere centen, denkt econoom Rico Luman van ING.
14 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorige maand bijna een vijfde minder nieuwe personenauto's verkocht dan een jaar eerder. Daarmee houdt de dalende lijn in de autoverkopen van januari aan, constateren brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
15 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - Het wereldwijde luchtverkeer wordt zondag opnieuw zwaar verstoord omdat grote luchthavens in het Midden-Oosten, waaronder Dubai, door aanhoudende luchtaanvallen gesloten blijven. Vluchtenwebsite FlightAware meldde dat zondagochtend rond 11.00 uur Nederlandse tijd wereldwijd meer dan 6700 vluchten waren vertraagd en 1900 geannuleerd. Zaterdag ging het ook al om vele duizenden vertragingen en annuleringen.
15 uur geleden