Beleggers kijken komende beursweek uit naar begin cijferperiode
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers kijken in de komende beursweek uit naar het begin van de drukke cijferperiode. Op Wall Street komen grote bedrijven als PepsiCo en enkele Amerikaanse banken met hun kwartaalresultaten. In Nederland geeft onder meer TomTom inzage in de boeken.
PepsiCo presenteert dinsdag de resultaten over het derde kwartaal. In het tweede kwartaal kon de frisdrank- en snackproducent achter merken als Pepsi, 7Up, Lay's chips en Quaker cruesli met prijsverhogingen een omzetdaling voorkomen. De omzet was echter beneden de verwachtingen. Het aantal verkochte dranken en snacks daalde in het tweede kwartaal, PepsiCo heeft al tijden last van de hoge inflatie en consumenten die sneller voor goedkopere huismerken kiezen.
De Amerikaanse banken JPMorgan Chase en Wells Fargo openen vrijdag de boeken. Banken in het land profiteerden eerder van het oplopen van de rente, maar de Federal Reserve is recent begonnen met het verlagen van de rente. Luchtvaartmaatschappij Delta Air Lines komt donderdag met resultaten.
Resultaten
Op het Damrak worden vrijdag de resultaten verwacht van TomTom. De Nederlandse navigatiedienstverlener temperde in juli de omzetverwachtingen voor de rest van dit jaar. Het bedrijf maakte toen ook bekend in het tweede kwartaal minder omzet en een nettoverlies te hebben geboekt. De consumententak van TomTom krimpt al jaren omdat veel mensen geen los navigatieapparaat meer gebruiken. Apothekersbedrijf Fagron opent donderdag de boeken.
Verder presenteert Tesla zijn nieuwe zogeheten robotaxi. De elektrische-automaker onthult het zelfrijdende voertuig donderdag tijdens een groots opgezet evenement in Californië. Naar verwachting laat Tesla dan ook recente technologische ontwikkelingen bij het bedrijf zien.
Inflatiecijfers
Op macro-economisch gebied komen deze week onder meer inflatiecijfers uit de Verenigde Staten over de maand september. In augustus was de inflatie in de grootste economie van de wereld gedaald tot het laagste niveau sinds februari 2021. Verder publiceert de Fed notulen over de afgelopen beleidsvergadering. Beleggers hopen dat de Amerikaanse centrale bank daarin hint op meer renteverlagingen dit jaar.
De AEX-index sloot vrijdag op 911,81 punten, lager dan de vrijdag daarvoor. De wereldwijde olieprijzen zijn donderdag stevig opgelopen omdat de financiële markten zich hebben voorbereid op een mogelijke aanval van Israël op de Iraanse olie-industrie. Beleggers leken daarbij vooral geschrokken te zijn van opmerkingen hierover van de Amerikaanse president Joe Biden.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - De olieprijzen weerspiegelen nog niet de ernst van de ongekende aanvoercrisis die is veroorzaakt door de oorlog in Iran. Maar dat zal binnenkort veranderen, waarschuwt topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) maandag.
10 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - LVMH, het luxebedrijf achter merken als Louis Vuitton en Christian Dior, zag de verkopen in het afgelopen kwartaal dalen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. De maker van luxespullen verkocht vooral minder in de belangrijke winkelstad Dubai en andere delen van het Midden-Oosten.
40 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Twee beurshandelaren uit Genève hebben gevangenisstraffen gekregen voor handel met voorkennis, oordeelde een rechtbank in Parijs. Ze speelden een belangrijke rol in een geheim netwerk, dat ongeveer 20 miljoen euro verdiende met vertrouwelijke informatie. Die voorkennis kwam van een voormalige bankier van de Franse bank Société Générale en ging over een geheime miljardenfusie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX op het Damrak liet in het laatste handelsuur maandag wat herstel zien, gedreven door hoop op een uiteindelijk akkoord tussen de VS en Iran. Eerder op de dag stonden de beurzen wereldwijd nog flink lager nadat vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend geen akkoord opleverden. Als gevolg van de mislukte gesprekken kondigde president Donald Trump aan dat de Amerikaanse marine de belangrijke Straat van Hormuz zou blokkeren.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De honderd schepen van Nederlandse reders die in de Straat van Hormuz liggen, blijven in onzekerheid, reageert de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders. De aangekondigde blokkade van de Amerikaanse krijgsmacht vanaf maandag 16.00 uur zorgt voor nieuwe onduidelijkheid.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag lager geopend. Het mislukken van de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend in Islamabad heeft de vrees aangewakkerd dat de oorlog langer gaat duren dan gedacht. De olieprijzen schoten daardoor weer omhoog, na de daling vorige week die volgde op het voorlopige staakt-het-vuren in het Midden-Oosten. Beleggers vrezen dat de hogere energieprijzen de economieën wereldwijd verder onder druk zullen zetten.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse cementfabrikant Lafarge is door een rechtbank in Parijs schuldig bevonden aan het financieren van terrorisme en het schenden van Europese sancties. Het bedrijf hield in het noorden van Syrië een fabriek draaiende tijdens de burgeroorlog. Volgens de rechtbank betaalde Lafarge daarvoor geld aan jihadistische groepen, waaronder IS.
6 uur geleden