Beleggers in chipsector krijgen hoogtevrees, Nvidia verder omlaag
NEW YORK (ANP) - Chipaandelen kregen het maandag opnieuw zwaar te verduren op Wall Street, net zoals dat op de Europese beurzen het geval was. Beleggers twijfelen over in hoeverre er nog ruimte is voor makers van chips voor AI-toepassingen om verder te stijgen, na de enorme aandelenrally van afgelopen tijd. Ze gingen opnieuw over tot winstnemingen.
Nvidia kreeg een koersverlies voor de kiezen van 2 procent. Het Amerikaanse AI-chipbedrijf ging vrijdag al bijna 6 procent omlaag. Nvidia was de afgelopen maanden een van de aanjagers van de rally in de chipsector en is in korte tijd uitgegroeid tot een van de waardevolste bedrijven ter wereld. De beurswaarde van Nvidia, dat chips maakt voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI), is dit jaar al ruim 80 procent gestegen.
In de Verenigde Staten is afgelopen weekeinde al de zomertijd ingegaan. De Amerikaanse beurzen openden en sloten daardoor een uur eerder dan normaal. In Nederland gaat eind maart de zomertijd in.
Banengroei
De Dow-Jonesindex eindigde 0,1 procent in de plus op 38.769,66 punten. De hoofdindex kende vorige week de slechtste beursweek sinds oktober. De breder samengestelde S&P 500-index daalde maandag 0,1 procent tot 5117,94 punten en techgraadmeter Nasdaq verloor 0,4 procent op 16.019,27 punten.
Beleggers deden het voorzichtig aan na een sterker dan verwachte banengroei in de VS. De banengroei speelt samen met de inflatie een grote rol bij het rentebeleid van de Federal Reserve. Bij een sterke arbeidsmarkt kan de Fed de rente langer hoog houden om de inflatie te bestrijden. Dinsdag staat het Amerikaanse inflatiecijfer op het programma. Dan zal blijken of de consumentenprijzen in de VS voldoende zijn afgekoeld om de rente in de komende maanden te kunnen verlagen.
Vliegtuigbouwer Boeing ging 3 procent omlaag. Het Amerikaanse ministerie van Justitie is een onderzoek begonnen naar het incident met een Boeing 737 MAX van Alaska Airlines, die begin dit jaar tijdens een vlucht een deel van de romp verloor.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) beoordeelt de effecten van de recente stijging van de euro op de groei van de consumentenprijzen in haar kwartaalprognoses die in maart worden verwacht. Dat zei ECB-bestuurslid Piero Cipollone tegen het Cypriotische nieuwsagentschap CNA.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het bedrijf Hims & Hers stopt met de verkoop van een imitatieversie van de nieuwe afslankpil van Novo Nordisk. De aankondiging komt kort na een besluit van de Amerikaanse toezichthouder FDA om strenger op te treden tegen namaakversies van afslankmiddelen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Topman Will Lewis van The Washington Post verlaat de Amerikaanse krant, enkele dagen nadat honderden medewerkers zijn ontslagen. Na twee jaar aan het roer vindt hij nu het juiste moment om een stap opzij te doen, schrijft hij in een bericht aan personeel dat online werd gedeeld.
8 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
1 dag geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
1 dag geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
1 dag geleden