Beleggers hekelen onduidelijkheid rond apneuapparaten Philips
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers eisen opheldering van Philips over de ernst van de problemen met bepaalde apparaten tegen slaapapneu van het zorgtechnologieconcern. De belangenvereniging European Investors-VEB is vooral bezorgd over het verschil in toon die de Amerikaanse toezichthouder FDA en Philips zelf aanslaan over de terugroepactie. Het beursgenoteerde Philips is fors minder waard geworden door de kwestie en dat zou te wijten zijn aan de ondoorzichtige communicatie van Philips, schrijft de beleggersclub.
De bewuste slaapapneuapparaten bevatten een isolatieschuim dat kan afbrokkelen, wat gevaarlijk kan zijn voor gebruikers. Ook zou het schuim, als het in aanraking komt met bepaalde schoonmaakmiddelen, tot chemische reacties kunnen leiden die mogelijk schadelijk zijn. In een handelsupdate meldde Philips woensdag dat circa 5,2 miljoen apparaten bij de kwestie betrokken zijn, meer dan de aanvankelijk gemelde 3 miljoen tot 4 miljoen exemplaren die het bedrijf terugriep.
De FDA bracht in november een voorlopig rapport naar buiten met een hard oordeel over Philips. Het bedrijf had volgens de toezichthouder al veel eerder hebben kunnen weten dat de problemen met de producten speelden, maar liet na verder onderzoek te doen na klachtmeldingen.
Langetermijngevolgen
Philips gaf in december een update over tests die het bedrijf met de apparaten liet uitvoeren. Daaruit zou blijken dat de langetermijngevolgen voor patiënten als gevolg van chemische reacties klein zijn, maar over het afbrokkelend isolatieschuim was nog niets bekendgemaakt.
European Investors-VEB beklaagt zich er in een brief over dat helemaal niet duidelijk is gemaakt of de FDA bij zijn eerste harde oordeel blijft. Ook wil de beleggersvereniging weten of de raad van bestuur van Philips al eerder wist van de problemen met de slaapapneuapparaten dan het moment dat de terugroepactie bekend werd gemaakt.
De brief is dinsdag verstuurd, nog voordat Philips had bekendgemaakt 225 miljoen euro extra kwijt te zijn aan de terugroepactie. Dat komt bovenop de 500 miljoen euro die het bedrijf al eerder opzij had gezet voor de slaapapneuapparaten.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese Unie moet nog meer als één blok opereren om zich te beschermen tegen andere grootmachten, zegt de president van De Nederlandsche Bank in het programma Buitenhof. Juist op economisch vlak is er volgens DNB-baas Olaf Sleijpen nog veel te winnen.
10 uur geledenNEW DELHI (ANP) - India is van plan importheffingen voor bepaalde auto's uit de Europese Unie fors te verlagen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tarief zou daarbij dalen naar 40 procent, terwijl dat nu nog kan oplopen tot 110 procent.
10 uur geledenWOLFSBURG (ANP) - Zonder een verlaging van de kosten voor Amerikaanse importheffingen kan Volkswagen een geplande nieuwe Audi-fabriek in de Verenigde Staten niet bouwen. Die waarschuwing geeft topman Oliver Blume in een interview met Handelsblatt. De kosten als gevolg van Donald Trumps heffingen zijn volgens hem zo hoog dat die fabriek niet te financieren is.
12 uur geledenLONDEN (ANP) - Polen maakt geen haast met de invoering van de euro, zegt de minister van Financiën van het land Andrzej Domański. Het Oost-Europese lid van de Europese Unie heeft de eenheidsmunt niet per se nodig omdat de economie al hard groeit, beargumenteerde hij in een interview met de Financial Times (FT).
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal publieke laadpunten voor elektrische auto's is in de afgelopen vijf jaar meer dan verdrievoudigd. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
17 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.
1 dag geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Libië heeft een overeenkomst gesloten met TotalEnergies uit Frankrijk en ConocoPhillips uit de Verenigde Staten om de eigen olieproductie op te voeren. De olieconcerns hebben een 25-jarige overeenkomst getekend met staatsbedrijf Waha Oil. Daar is meer dan 20 miljard dollar (16,9 miljard euro) aan buitenlandse investeringen mee gemoeid, meldde premier Abdulhamid al-Dbeibah op X.
1 dag geleden