Beleggers hekelen onduidelijkheid rond apneuapparaten Philips
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers eisen opheldering van Philips over de ernst van de problemen met bepaalde apparaten tegen slaapapneu van het zorgtechnologieconcern. De belangenvereniging European Investors-VEB is vooral bezorgd over het verschil in toon die de Amerikaanse toezichthouder FDA en Philips zelf aanslaan over de terugroepactie. Het beursgenoteerde Philips is fors minder waard geworden door de kwestie en dat zou te wijten zijn aan de ondoorzichtige communicatie van Philips, schrijft de beleggersclub.
De bewuste slaapapneuapparaten bevatten een isolatieschuim dat kan afbrokkelen, wat gevaarlijk kan zijn voor gebruikers. Ook zou het schuim, als het in aanraking komt met bepaalde schoonmaakmiddelen, tot chemische reacties kunnen leiden die mogelijk schadelijk zijn. In een handelsupdate meldde Philips woensdag dat circa 5,2 miljoen apparaten bij de kwestie betrokken zijn, meer dan de aanvankelijk gemelde 3 miljoen tot 4 miljoen exemplaren die het bedrijf terugriep.
De FDA bracht in november een voorlopig rapport naar buiten met een hard oordeel over Philips. Het bedrijf had volgens de toezichthouder al veel eerder hebben kunnen weten dat de problemen met de producten speelden, maar liet na verder onderzoek te doen na klachtmeldingen.
Langetermijngevolgen
Philips gaf in december een update over tests die het bedrijf met de apparaten liet uitvoeren. Daaruit zou blijken dat de langetermijngevolgen voor patiënten als gevolg van chemische reacties klein zijn, maar over het afbrokkelend isolatieschuim was nog niets bekendgemaakt.
European Investors-VEB beklaagt zich er in een brief over dat helemaal niet duidelijk is gemaakt of de FDA bij zijn eerste harde oordeel blijft. Ook wil de beleggersvereniging weten of de raad van bestuur van Philips al eerder wist van de problemen met de slaapapneuapparaten dan het moment dat de terugroepactie bekend werd gemaakt.
De brief is dinsdag verstuurd, nog voordat Philips had bekendgemaakt 225 miljoen euro extra kwijt te zijn aan de terugroepactie. Dat komt bovenop de 500 miljoen euro die het bedrijf al eerder opzij had gezet voor de slaapapneuapparaten.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.
3 uur geledenYAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
5 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
6 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.
7 uur geledenURK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
22 uur geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.
1 dag geleden