Beleggers: farmaceuten moeten vaccins breder beschikbaar maken
AMSTERDAM (ANP) - De producenten van de coronavaccins moeten snel meer doen om de wereldwijde beschikbaarheid en toediening van deze middelen te vergroten, want vooral in minder ontwikkelde landen is de vaccinatiegraad nog te laag. Met die oproep komen ruim 65 grote institutionele beleggers. Ze vinden dat de farmaceuten de beloning van hun bestuurders deels afhankelijk zouden moeten van de wereldwijde beschikbaarheid van vaccins.
Drijvende kracht achter de oproep is vermogensbeheerder Achmea Investment Management. Maar onder meer ook verzekeraars Aegon en ASR, pensioenbelegger PGGM en partijen uit andere landen zijn bij het initiatief aangesloten. Samen vertegenwoordigen ze naar eigen zeggen een vermogen van zo'n 3000 miljard euro.
"Alleen samen kunnen we deze pandemie onder controle krijgen. In onze optiek hebben farmaceuten de plicht zich hier maximaal voor in te spannen, en we zien helaas dat dat achterblijft", zegt Rogier Krens. Hij is bij Achmea Investment Management directeur investeringen. Volgens hem is het ook economisch gezien van belang dat vaccins breder beschikbaar worden. "Nieuwe varianten zijn bedreigend voor het herstel van wereldwijde economieën", legt Krens uit.
Met de oproep geven de beleggers naar eigen zeggen een vervolg aan een eerder initiatief uit april 2020. Destijds werden farmaceuten opgeroepen de handen ineen te slaan en het maximale te doen om de verspreiding van het virus en de gevolgen daarvan zoveel mogelijk te beperken.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa houdt er rekening mee dat er buiten Europa mogelijk een tekort aan vliegtuigbrandstof ontstaat. Het bedrijf ziet nu al in Azië dat kerosine schaars begint te worden door de oorlog met Iran, die de aanvoer verstoort.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is de eerste dag van april met flinke winst gesloten. De wereldwijde beurzen stonden afgelopen maand onder druk door de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen daarvan.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, heeft een aanvraag ingediend voor een beursgang. Dat zeggen bronnen die bekend zijn met de zaak. Daarmee komt het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van miljardair Musk dichter bij wat de grootste beursgang ooit zou kunnen worden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toezichthouders, de politie en het Openbaar Ministerie (OM) vinden dat het EU-verbod op apps die AI gebruiken om naaktbeelden van mensen te maken, niet ver genoeg gaat. Het Europees Parlement stemde vorige week voor een verbod op apps die dit soort beelden genereren zonder de toestemming van die persoon. De organisaties willen dat de tools helemaal worden verboden.
2 uur geledenHEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, heeft zijn aandelen van het omstreden Amerikaanse softwarebedrijf Palantir verkocht, bevestigde een woordvoerster naar aanleiding van berichtgeving van onder andere De Telegraaf.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft Nederlandse pensioenfondsen een knauw gegeven door scherpe koersdalingen op de financiële markten. De gemiddelde dekkingsgraad, een graadmeter voor de financiële gezondheid van een fonds, daalde in maart tot 123 procent. Dat maakte onderzoeksbureau Aon woensdag bekend. Eind februari was de dekkingsgraad nog 128 procent.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie is met een voorstel gekomen voor een kleine aanpassing in het Europese emissiehandelssysteem (ETS). Dat moet helpen de prijs van de uitstoot van broeikasgassen stabieler te houden en op die manier veel energie verbruikende bedrijven in Europa tegemoet te komen.
3 uur geleden