Beleggers Damrak wachten op cijfers Nvidia, AEX bijna onveranderd
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse effectenbeurs namen woensdag bij de start van de handel een afwachtende houding aan, na de forse verliezen van de afgelopen dagen. De beurshandel staat al weken onder druk door een groeiende vrees onder beleggers voor een AI-bubbel. Aandelenhandelaren kijken dan ook vol spanning uit naar de resultaten van Nvidia, die woensdag na het slot van Wall Street op het programma staan. De cijfers van de grootste verkoper van AI-chips ter wereld bepalen mogelijk de stemming op de beurzen richting het einde van het jaar.
De AEX-index stond kort na de opening een fractie hoger op 930,93 punten. Dinsdag sloot de hoofdindex 1,5 procent lager, na een daling van 0,7 procent op maandag en 1 procent op vrijdag. Eind vorige maand stond de AEX nog boven de 980 punten. De MidKap herstelde woensdag 0,2 procent tot 859,99 punten. Frankfurt steeg een fractie en Parijs ging licht omlaag. Londen was vlak.
De zorgen over de hoge waarderingen van Amerikaanse technologiebedrijven hangen al weken boven de markt. Door optimisme rond AI zijn de koersen van die bedrijven hard opgelopen. De cijfers van Nvidia maken mogelijk duidelijk of de hoge koersen gerechtvaardigd zijn. Analisten verwachten dat Nvidia in het afgelopen kwartaal een omzetgroei van meer dan 50 procent zal laten zien. Dat komt doordat grote klanten als Microsoft, Amazon, Alphabet en Meta Platforms, samen goed voor meer dan 40 procent van Nvidia's omzet, tientallen miljarden aan AI hebben uitgegeven in de afgelopen periode.
Shell
Shell ging aan kop in de AEX met een winst van 0,9 procent, gevolgd door bierbrouwer Heineken (plus 0,4 procent). De chipconcerns ASML, Besi en ASMI behoorden tot de sterkere dalers met minnen tot 1,5 procent.
Air France-KLM noteerde een min van 0,1 procent. De luchtvaartcombinatie heeft een officiële verklaring ingediend om een strategisch belang te nemen in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Eerder werd al bekend dat Air France-KLM van plan is mee te doen aan de privatisering van TAP, dat nu nog volledig in staatshanden is. Ook Lufthansa en British Airways toonden het afgelopen jaar belangstelling voor TAP.
Wereldhave
Wereldhave won 0,3 procent. Het vastgoedbedrijf neemt een winkelcentrum in het Belgische Charleroi over voor 120 miljoen euro.
Advies- en ingenieursbureau Arcadis (min 0,3 procent) maakte bekend dat het een vijfjarige overeenkomst heeft gesloten met Shell, onder meer voor het leveren van ontwerpdiensten.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
48 minuten geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
3 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
7 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
7 uur geleden