Beleggers Damrak nemen winst, IMCD omlaag na vertrek topvrouw
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse effectenmarkt verzilverden donderdag bij de opening een deel van hun winsten, na het forse koersherstel woensdag. Toen gingen de wereldwijde aandelenmarkten flink omhoog, gesteund door geruststellende uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij gaf aan geen plannen te hebben om Fed-voorzitter Jerome Powell te ontslaan, iets wat eerder voor veel onrust op financiële markten zorgde.
De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter in Amsterdam, stond kort na de opening 0,3 procent lager op 866,83 punten. De MidKap zakte 0,1 procent tot 808,84 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren tot 0,5 procent, Londen ging 0,1 procent omhoog.
Chemicaliëndistributeur IMCD kreeg een koersverlies van bijna 8 procent te verwerken en was daarmee de sterkste daler in de AEX. Het bedrijf maakte bekend dat Valerie Diele-Braun per direct is teruggetreden als bestuursvoorzitter om persoonlijke redenen. Marcus Jordan neemt met ingang van donderdag haar rol over.
Exor en Unilever
De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor ging aan kop in de AEX met een winst van 1,8 procent. Het investeringsfonds van de zakenfamilie Agnelli heeft voor 1 miljard euro eigen aandelen gekocht, als onderdeel van een eerder aangekondigd aandeleninkoopprogramma.
Unilever won 0,9 procent na de publicatie van meevallende kwartaalcijfers. KPN noteerde 0,2 procent in de min. Het telecomconcern rapporteerde een winstdaling van 3,5 procent in het eerste kwartaal, veroorzaakt door eenmalige kosten. De omzet ging wel omhoog, met 3 procent.
Shell en Adidas
Energieconcern Shell (plus 0,7 procent) profiteerde van een stijging van de olieprijzen. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 1,2 procent tot 63 dollar en Brentolie werd ruim 1 procent duurder op 66,80 dollar per vat.
In Frankfurt klom sportkledingfabrikant Adidas 1,8 procent. Het concern heeft in het eerste kwartaal 610 miljoen euro winst gemaakt, een stijging van 80 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
Meer uit Financieel
SYDNEY (ANP/AFP/RTR) - Australië gaat de boete voor techbedrijven die het socialmediaverbod voor kinderen omzeilen verdubbelen. Daarnaast krijgt de toezichthouder meer bevoegdheden om socialmediabedrijven te toetsen. Het verbod voor jongeren onder de 16 jaar lijkt nog weinig effect te hebben gehad.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.
5 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.
7 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.
10 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - ChatGPT-maker OpenAI heeft vrijdag een voorlopige versie van zijn nieuwe AI-model GPT-5.6 alleen in de Verenigde Staten beschikbaar gemaakt voor een beperkte groep partijen. Volgens het bedrijf gebeurt dat op verzoek van de Amerikaanse overheid vanwege zorgen over de nationale veiligheid.
17 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koersdalingen het weekend ingegaan. Apple stond bij de winnaars op Wall Street na een dag eerder nog flink te zijn gedaald door het nieuws dat het techconcern de prijzen van onder meer MacBooks en iPads verhoogt vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology deed juist een stap terug na de sterke stijging een dag eerder.
21 uur geleden