Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beleggers benieuwd naar Oekraïne en rentebeleid Fed

Beleggers benieuwd naar Oekraïne en rentebeleid Fed

AMSTERDAM (ANP) - De blik van beleggers zal ook komende beursweek vooral uitgaan naar de verdere ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne. Daarnaast komen de notulen van de beleidsvergadering van de Federal Reserve in maart, toen de Amerikaanse centrale bank besloot de rente te verhogen. Mogelijk kan uit die aantekeningen meer duidelijk worden over het toekomstige rentebeleid van de Fed.

Het Russische staatsenergiebedrijf Gazprom maakte bekend door te gaan met grootschalige gasleveringen via Oekraïne naar het westen, ondanks meningsverschillen over de betalingen. President Vladimir Poetin wil dat gas alleen aan westerse landen verkocht wordt in ruil voor roebels. Europa weigert dat en wijst naar de afspraken over de valuta. Oekraïne verdient miljarden euro's aan inkomsten voor de nationale begroting aan de doorvoer. Litouwen maakte als eerste EU-land bekend de import van Russisch gas volledig stop te zetten.

Vorige maand verhoogde de Fed voor het eerst sinds 2018 de rente om zo de hoge inflatie tegen te gaan. Voorzitter Jerome Powell heeft gezegd dat de rente nog agressiever verhoogd kan worden. Toen de coronapandemie uitbrak, verlaagde de Fed de rente naar een historisch laag niveau om de economie te stimuleren. Maar de Amerikaanse economie heeft sterk herstel laten zien van de crisis en de inflatie is gestegen naar het hoogste niveau in ruim veertig jaar, vooral door de hard opgelopen brandstofprijzen.

Fed

Ook komen er veel macro-economische cijfers naar buiten. Zo zijn er gegevens over de dienstensector in Europa, de Duitse industriële productie, fabrieksorders en handel en de winkelverkopen in de eurozone. Uit de Verenigde Staten staan ook cijfers over de dienstensector en fabrieksorders op de rol. Vrijdag werd nog het belangrijke Amerikaanse banenrapport gepubliceerd dat van belang is voor het rentebeleid van de Fed.

Aan het bedrijvenfront is het vrij rustig. In Amsterdam komen technologiebedrijf Nedap en uitgever Brill nog met resultaten. Uit het buitenland gaat het om cijferberichten van onder meer het Amerikaanse drankenconcern Constellation Brands en levensmiddelenproducent Conagra Brands.

Slot

De Amsterdamse AEX-index sloot vrijdag 0,5 procent hoger op 728,00 punten. De MidKap steeg 0,9 procent tot 1060,03 punten. De hoofdgraadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs werden tot 0,4 procent hoger gezet. Op Wall Street waren ook kleine plussen te zien.

De olieprijzen gingen verder omlaag omdat de Verenigde Staten een ongekende hoeveelheid olie uit de strategische reserves gaan vrijgeven. Ook andere westerse landen gaan meedoen.

Meer uit Financieel

Lichtproducent Signify verwacht aanhoudende lastige markt in 2026

EINDHOVEN (ANP) - Signify verwacht dat de uitdagende marktomstandigheden de rest van dit jaar zullen aanhouden. De verlichtingsproducent kampt onder meer met een verlaagde vraag en de gevolgen van de Amerikaanse importheffingen en kondigde begin dit jaar al aan wereldwijd 900 banen te schrappen, waarvan 150 in Nederland, om kosten te besparen. In de afgelopen jaren heeft Signify ook al forse reorganisaties uitgevoerd.

8 minuten geleden
Onderzoek naar opleidingsklimaat bij UWV na signalen angstcultuur

AMSTERDAM (ANP) - De Registratiecommissie Geneeskundig Specialisten (RGS) doet onderzoek naar de werkcultuur bij een aantal opleidingsplekken van het UWV. Dat bevestigt de toezichthouder na berichtgeving van EenVandaag en het AD. Jonge verzekeringsartsen in opleiding die bij de uitkeringsinstantie in de regio Amsterdam werken, spreken volgens de media over een onveilige werkcultuur en veel te hoge werkdruk.

9 minuten geleden
Trump dreigt met heffingen tegen VK om techbelasting

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met importheffingen tegen het Verenigd Koninkrijk als de regering van premier Keir Starmer een belasting op digitale diensten niet schrapt. Dat zei Trump tegen de Britse krant The Telegraph.

1 uur geleden
Wall Street voorzichtig nu toenadering Iran en VS uitblijft

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers bleven voorzichtig omdat de Verenigde Staten en Iran nog niet dichter bij een vredesdeal zijn gekomen. Ondanks het ruim twee weken durende bestand lijken de spanningen zelfs weer toe te nemen. De financiële markten verwerkten daarnaast kwartaalberichten van grote bedrijven.

9 uur geleden
Grote bedrijven tegen nieuwe regels voor rapportage uitstoot

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een groep bedrijven, waaronder Apple, Amazon, Patagonia en BYD, is tegen een mogelijke aanscherping van het rapporteren van vervuilende uitstoot. In een gezamenlijke verklaring pleiten ze ervoor om bepaalde veranderingen in die rapportages optioneel in plaats van verplicht te maken. De nieuwe regels achten ze niet haalbaar.

10 uur geleden
Woonbond vindt dat huurder weinig opschiet met energiesteun

AMSTERDAM (ANP) - Huurders zien te weinig terug van de compenserende maatregelen die het kabinet heeft aangekondigd voor de hoge energielasten, vindt de Woonbond. Veel van de hulp gaat naar huiseigenaren, stipt de belangenbehartiger van huurders aan.

11 uur geleden
Moederbedrijf Facebook wil 8000 werknemers ontslaan

CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - Meta, het moederbedrijf van onder meer Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan 8000 werknemers te ontslaan. Dat meldt het hoofd van de HR-afdeling in een memo aan werknemers, ingezien door Bloomberg.

11 uur geleden