Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beleggers benieuwd naar Oekraïne en rentebeleid Fed

Beleggers benieuwd naar Oekraïne en rentebeleid Fed

AMSTERDAM (ANP) - De blik van beleggers zal ook komende beursweek vooral uitgaan naar de verdere ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne. Daarnaast komen de notulen van de beleidsvergadering van de Federal Reserve in maart, toen de Amerikaanse centrale bank besloot de rente te verhogen. Mogelijk kan uit die aantekeningen meer duidelijk worden over het toekomstige rentebeleid van de Fed.

Het Russische staatsenergiebedrijf Gazprom maakte bekend door te gaan met grootschalige gasleveringen via Oekraïne naar het westen, ondanks meningsverschillen over de betalingen. President Vladimir Poetin wil dat gas alleen aan westerse landen verkocht wordt in ruil voor roebels. Europa weigert dat en wijst naar de afspraken over de valuta. Oekraïne verdient miljarden euro's aan inkomsten voor de nationale begroting aan de doorvoer. Litouwen maakte als eerste EU-land bekend de import van Russisch gas volledig stop te zetten.

Vorige maand verhoogde de Fed voor het eerst sinds 2018 de rente om zo de hoge inflatie tegen te gaan. Voorzitter Jerome Powell heeft gezegd dat de rente nog agressiever verhoogd kan worden. Toen de coronapandemie uitbrak, verlaagde de Fed de rente naar een historisch laag niveau om de economie te stimuleren. Maar de Amerikaanse economie heeft sterk herstel laten zien van de crisis en de inflatie is gestegen naar het hoogste niveau in ruim veertig jaar, vooral door de hard opgelopen brandstofprijzen.

Fed

Ook komen er veel macro-economische cijfers naar buiten. Zo zijn er gegevens over de dienstensector in Europa, de Duitse industriële productie, fabrieksorders en handel en de winkelverkopen in de eurozone. Uit de Verenigde Staten staan ook cijfers over de dienstensector en fabrieksorders op de rol. Vrijdag werd nog het belangrijke Amerikaanse banenrapport gepubliceerd dat van belang is voor het rentebeleid van de Fed.

Aan het bedrijvenfront is het vrij rustig. In Amsterdam komen technologiebedrijf Nedap en uitgever Brill nog met resultaten. Uit het buitenland gaat het om cijferberichten van onder meer het Amerikaanse drankenconcern Constellation Brands en levensmiddelenproducent Conagra Brands.

Slot

De Amsterdamse AEX-index sloot vrijdag 0,5 procent hoger op 728,00 punten. De MidKap steeg 0,9 procent tot 1060,03 punten. De hoofdgraadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs werden tot 0,4 procent hoger gezet. Op Wall Street waren ook kleine plussen te zien.

De olieprijzen gingen verder omlaag omdat de Verenigde Staten een ongekende hoeveelheid olie uit de strategische reserves gaan vrijgeven. Ook andere westerse landen gaan meedoen.

Meer uit Financieel

Medeoprichter OpenAI aan de slag bij AI-bedrijf Anthropic

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.

48 minuten geleden
AEX levert deel van winst weer in, Adyen grootste stijger

AMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is dinsdag hoger geëindigd, al moest een deel van de eerdere winst in de laatste handelsuren weer worden ingeleverd. Het sentiment verslechterde door een negatieve opening van de Amerikaanse aandelenmarkten. De koersen stonden onder druk door stijgende rentes op de obligatiemarkten, vooral door vrees bij beleggers dat de inflatie langer hoog blijft. Voor aandelenmarkten zijn hogere rentes vaak slecht nieuws, vooral voor technologiebedrijven.

59 minuten geleden
Fortnite keert na bijna zes jaar terug in App Store van Apple

CARY (ANP/AFP) - Het populaire spel Fortnite is terug in de App Store van Apple. Het onlineschietspel werd in 2020 verwijderd, nadat ontwikkelaar Epic Games had geprobeerd om het betaalsysteem van Apple te omzeilen. Epic Games wilde met een eigen betaalsysteem voorkomen dat Apple bij zogeheten in-app-aankopen van spelers een commissie zou opstrijken. Maar omdat dit tegen de regels van Apple was, werd het spel verwijderd.

2 uur geleden
LTO Nederland kritisch op Europees plan voor kunstmest

DEN HAAG (ANP) - LTO Nederland is kritisch op een Europees plan om boeren te helpen met de stijgende prijzen van kunstmest. De Europese Commissie maakte dinsdag bekend voor de zomer geld vrij te willen maken voor boeren die het hardst getroffen worden door de hoge kunstmestprijzen, die het gevolg zijn van de afsluiting van de Straat van Hormuz.

2 uur geleden
G7 roept op tot financiële voorzichtigheid om inflatierisico's

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen hebben dinsdag afgesproken om niet te ver te gaan met extra steunmaatregelen, omdat de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten risico's voor groei en inflatie in de wereldeconomie vergroot. In een gezamenlijke verklaring in Parijs spraken de ministers af om voorzichtig te blijven en de overheidsfinanciën niet te zwaar te belasten.

3 uur geleden
UWV krijgt geen extra tijd voor afhandelen dossiers

DEN HAAG (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV krijgt niet langer dan negen weken de tijd om een besluit te nemen in een zaak waarin beroep is aangetekend, heeft de rechtbank in Den Haag bepaald. De rechtbank vindt de huidige maximumbeslistermijn passend.

3 uur geleden
Tata Steel vindt omweg voor goedkopere staalexport naar VS via VK

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel in Nederland heeft een manier gevonden om staal te leveren aan de Verenigde Staten tegen lagere importheffingen. Door een constructie met een Brits zusterbedrijf valt het Nederlandse staal onder een lagere Amerikaanse importheffing. Dat bevestigt een woordvoerder van het bedrijf na berichtgeving van Politico.

3 uur geleden