
Beleggers Azië bevreesd om inflatieaanpak centrale banken
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië gingen donderdag overwegend omlaag. Beleggers waren voorzichtig na nieuwe signalen dat centrale banken zoals de Amerikaanse Federal Reserve steviger willen optreden om de hoge inflatie aan te pakken. De vrees bestaat dat dit de economische groei kan raken. Verder reageerden de financiële markten op de dalende olieprijzen.
In Hongkong, waar de Hang Seng-index tussentijds 1,5 procent verloor, hadden ook de strenge coronabeperkingen vat op het sentiment. Webwinkelconcern Alibaba verloor tegen de 3 procent. Het sneller verhogen van de rente en andere monetaire verkrapping hebben doorgaans meer vat op risicovol geachte beleggingen, zoals techbedrijven.
In Shanghai steeg de graadmeter 0,3 procent. Beijing heeft staatsbanken de opdracht gegeven om een kredietlijn van omgerekend bijna 113 miljard euro op te zetten voor infrastructuurprojecten. China denkt dat meer inzet op bouw de economie een impuls kan geven. Zeker nu het land gebukt gaat onder beperkingen vanwege het rondwarende coronavirus.
Toshiba
De Nikkei in Japan speelde 0,2 procent kwijt. Het Japanse technologie- en elektronicabedrijf Toshiba steeg zo'n 2 procent. Het bedrijf zette zichzelf eerder in de etalage en heeft naar eigen zeggen nu een tiental biedingen ontvangen. Daarbij is de kans groot dat het bedrijf van de beurs wordt gehaald.
Verder kwam naar buiten dat het Australische handelsoverschot in april sterker is toegenomen dan kenners in doorsnee hadden voorzien. De All Ordinaries in Sydney verloor bijna 1 procent. De Kospi in Seoul speelde 1,1 procent kwijt.
Ruwe olie daalde in waarde na berichten dat Saudi-Arabië meer van de fossiele brandstof wil gaan oppompen mocht Rusland door de sancties aanzienlijk minder produceren. Oliekartel OPEC en diens bondgenoten als Rusland en Kazachstan (OPEC+) komen later op donderdag bijeen om het productiebeleid te bespreken.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten vrijdag weinig beweging zien, na de nieuwe recordstanden van een dag eerder. Beleggers leken te zijn geschrokken van een artikel in de Financial Times. Ingewijden zeiden tegen de krant dat Donald Trump aandringt op een importheffing van minstens 15 tot 20 procent op goederen uit de Europese Unie.
2 uur geledenMENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Meta Platforms, het moederbedrijf van onder meer Facebook en Instagram, zal de gedragscode voor AI-systemen van de Europese Commissie niet ondertekenen. Dit meldt de directeur voor internationale aangelegenheden bij Meta, Joel Kaplan, op het socialemediaplatform LinkedIn.
3 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen Shipyards heeft het Openbaar Ministerie (OM) verzocht af te zien van vervolging van een verdenking in een strafzaak tegen het bedrijf. Het gaat om de verdenking dat Damen sanctiemaatregelen tegen Rusland zou hebben overtreden. Dit bevestigt een woordvoerder na berichtgeving door het FD.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dringt aan op een importheffing van minstens 15 tot 20 procent voor de Europese Unie. Daarmee heeft hij zijn eisen in handelsgesprekken opgeschroefd, melden ingewijden aan de Financial Times (FT).
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met een kleine min geëindigd. Met name de koers van ASML drukte de stemming in de hoofdindex op het Damrak. De chipmachinemaker uit Veldhoven zakte 2,6 procent.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Meer dan 100.000 aanvragen voor het Tijdelijk Noodfonds Energie zijn al goedgekeurd. Het fonds verwachtte al ongeveer zoveel huishoudens te kunnen helpen met de energierekening, nadat 224.000 aanvragen waren ingediend. Een op de tien aanvragen moet nog worden beoordeeld en worden mogelijk ook goedgekeurd.
8 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Alexander Pechtold stopt op 1 januari als voorzitter van de raad van commissarissen van de Nederlandse Loterij. De voormalig leider van D66 ziet het niet zitten om de functie te combineren met zijn nieuwe baan als burgemeester van Delft, waar hij in september mee begint. Dat meldt de Nederlandse Loterij, bekend van onder meer Staatsloterij en TOTO.
9 uur geleden