Beleggers alert op inflatiecijfer VS in verkorte handelsweek
DEN HAAG (ANP) - Nu het cijferseizoen grotendeels voorbij is, staat de komende verkorte beursweek vooral in het teken van een aantal belangrijke macro-economische cijfers uit de Verenigde Staten. Beleggers zijn met name benieuwd naar een Amerikaans inflatiecijfer op vrijdag. De Europese en Amerikaanse beurzen blijven die dag echter gesloten in verband met Goede Vrijdag.
Het gaat om een belangrijk kerncijfer voor de inflatie, de zogeheten Core PCE, over februari. De Federal Reserve beschouwt dit cijfer als zijn belangrijkste graadmeter voor de prijsontwikkeling.
Eerder deze week werd bekend dat de Amerikaanse Federal Reserve de rente onveranderd liet, waardoor de leenkosten op hun huidige hoge niveau blijven. Beleidsmakers bij de koepel van centrale banken verwachten wel dat de rentes dit jaar omlaag gaan. De Fed vond het niet gepast de rente te verlagen "tot er meer vertrouwen is dat de inflatie blijvend richting de 2 procent beweegt", stond in een toelichting.
Nieuwe recordstand
Maandag moeten beleggers het vooralsnog met weinig richtinggevend nieuws doen. Statistiekbureau CBS maakt wel cijfers bekend over de economische groei in Nederland over het vierde kwartaal. Elektrische-bussenbouwer Ebusco publiceert dinsdag zijn jaarresultaten, gevolgd door investeerder HAL op woensdag. Donderdag is het de beurt aan InPost, de aanbieder van postkluisjes.
Afgelopen week was een mooie beursweek voor beleggers. De AEX, de belangrijkste index op het Damrak, klom vrijdag tot een nieuwe recordstand van 876,34 punten. Daarmee is de hoofdgraadmeter met 2,9 procent gestegen in de afgelopen beursweek.
Op Wall Street namen aandelenhandelaren vrijdag wat gas terug, na de aanscherping van de recordstanden in de voorgaande twee dagen. Zo moest de Dow-Jonesindex 0,8 procent inleveren. De beurskoersen in New York gaan al maanden omhoog op de verwachting dat de Fed de rente gaat verlagen. Dat is over het algemeen gunstig voor aandelen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
34 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
6 uur geledenSTAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De boekingen bij reisorganisaties naar de Verenigde Staten voor komende zomer lopen achter, meldt reisbrancheorganisatie ANVR. In juni en juli organiseert het land het WK voetbal samen met Canada en Mexico. Er zijn al langer berichten dat de VS minder gewild zijn als reisbestemming.
8 uur geleden