Belastingvoordeel duurzame investeringen bijna verdubbeld in 2022
DEN HAAG (ANP) - Bedrijven hebben vorig jaar fors meer verduurzamingsmaatregelen genomen die belastingvoordeel opleverden. Het totale bedrag aan belastingmeevallers dat ze tegemoet kunnen zien is bijna verdubbeld ten opzichte van een jaar eerder, van 119 miljoen tot 229 miljoen euro, becijfert de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
De dienst voert twee regelingen uit waarmee de overheid investeringen in milieuvriendelijke technieken extra aantrekkelijk maakt. Een factor die bijdroeg aan de sterke groei, was de hoge gasprijs. Doordat de prijs van aardgas sterk toenam na de Russische invasie van Oekraïne, gingen veel ondernemers op zoek naar mogelijkheden om minder gas te gebruiken.
Ook grondstofprijzen stegen en de aftrekpercentages werden verhoogd, waardoor iedere investering in schone techniek meer belastingaftrek opleverde dan over 2021. Volgens de RVO-rapportage steeg het totale bedrag aan milieuvriendelijke investeringen die voor de belastingkorting in aanmerking kwamen met 15 procent, tot bijna 4 miljard euro.
Belangstelling blijft groot
Het grootste deel van het bedrag, bijna 1,7 miljard euro, ging naar de bouw van duurzame gebouwen of de verduurzaming van bestaande panden. "De belangstelling om te investeren in circulaire en duurzame gebouwen en woningen blijft groot", stelt de dienst vast. Ook technieken voor hergebruik van materialen, en verlenging van de levensduur van producten, waren in trek.
Het belastingvoordeel dat te maken heeft met bijdragen aan een 'circulaire economie', waarin zo min mogelijk wordt verspild en grondstoffen optimaal worden gebruikt, nam toe met bijna 60 procent. In totaal was hier een bedrag van 71 miljoen euro mee gemoeid.
Duurzame mobiliteit
Ook in duurzame mobiliteit werd veel geïnvesteerd, maar de investeringen daarin die onder de gunstige regelingen vallen, waren met bijna een miljard euro lager dan een jaar eerder. Dat komt vooral doordat elektrische personenauto's inmiddels "zodanig gangbaar zijn" dat ze niet meer onder de twee gunstige belastingregelingen vallen. Investeringen in elektrische bestelauto's mochten wél worden afgetrokken. Daarin werd 220 miljoen euro geïnvesteerd.
Een derde grote categorie is landbouw. Onder meer aan duurzame kassen en productiesystemen voor algen en zeewier besteedden ondernemers ruim een half miljard euro volgens het jaaroverzicht van de twee regelingen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase en diens topman Jamie Dimon voor de rechter gedaagd. Hij beschuldigt de bank ervan hem om politieke redenen geen bankdiensten meer te willen aanbieden. Voor dit zogenoemde 'debanken' zou Trump nu miljarden aan compensatie willen.
9 minuten geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Tesla gaat waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots verkopen aan het grote publiek. Dat zei Elon Musk op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos. Volgens de topman van de autofabrikant zal de toekomst van het bedrijf steeds meer afhangen van dergelijke humanoïde robots.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De hoofdindex aan de Amsterdamse beurs is donderdag weer boven de 1000 punten gesloten. Daarmee overheerst de opluchting bij beleggers dat de geopolitieke rel tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland weer wat tot bedaren lijkt te komen. Vorige week kwam de AEX-index al boven de grens van 1000 punten, maar daarna zakte de graadmeter door de angst voor nieuwe Amerikaanse heffingen en de mogelijkheid van een gewapend conflict.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Een Nederlands plan met uitzonderingen op de verplichte acceptatie van contant geld gaat veel te ver. Dat stelt de Europese Centrale Bank (ECB) in een kritisch adviesrapport, waarin de centrale bank zegt "zeer bezorgd" te zijn omdat het plan de status van wettig betaalmiddel van eurocontanten dreigt te ondermijnen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag verder omhooggegaan. Amerikaanse beleggers reageerden woensdag al opgelucht op de afnemende geopolitieke spanningen tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump zei woensdag in Davos dat hij Groenland niet met geweld zou innemen. Ook zei hij na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte dat er een raamwerk is voor een "toekomstige deal" rond Groenland. Trump trok daardoor zijn dreigement van een extra importheffing voor een aantal Europese landen, waaronder Nederland, weer in.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse economie is in het derde kwartaal iets harder gegroeid dan eerder aangenomen, volgens een nieuwe raming van het Bureau of Economic Analysis. Met een plus van 4,4 procent zette de grootste economie ter wereld in de zomermaanden de sterkste kwartaalgroei in twee jaar neer.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De pilotenbril van de Franse president Emmanuel Macron in Davos zorgde donderdag voor een flinke koersstijging van de Italiaanse brillenfabrikant iVision Tech. De look van Macron tijdens zijn toespraak op het World Economic Forum in het Zwitserse skioord zorgde voor veel memes en opmerkingen over zijn verschijning op sociale media.
4 uur geleden