Belastingdienst wil problemen na niet-indienen aangifte voorkomen
DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst wil dat minder mensen in de problemen komen omdat zij niet of te laat hun belastingaangifte hebben ingediend. De dienst heeft "signalen" gekregen dat de opgelegde boetes en aanslagen voor sommigen wel erg hard uitpakken. Daarom heeft de dienst maatregelen genomen en wordt het proces mogelijk verder aangepast.
Als iemand na een herinnering en aanmaning nog steeds geen aangifte heeft gedaan, maakt de Belastingdienst een schatting van het inkomen waarover belasting moet worden betaald. Vervolgens komt er op basis van die schatting een zogeheten ambtshalve aanslag, met daarin het bedrag dat iemand moet betalen.
Maar een te hoge schatting kan leiden tot problemen, schrijft staatssecretaris Marnix van Rij (Financiën) aan de Tweede Kamer. De belastingplichtige heeft soms niet genoeg geld om het verschuldigde bedrag te betalen, schrijft hij.
Aanpassing
Verder krijgt iemand een boete van 385 euro als diegene na herhaaldelijke verzoeken nog steeds geen aangifte heeft ingediend. Dit bedrag kan nog verder oplopen.
Het maken van een schatting is "niet makkelijk" en het proces moet volgens Van Rij doorgelicht worden. Een deel van de werkprocessen is al aangepast. Ook wil hij onderzoeken of meer maatwerk mogelijk is voor de boetes.
Advies
Bovenal wil de Belastingdienst voorkomen dat mensen niet of te laat hun aangifte doen, bijvoorbeeld door hen te bellen als verzuim dreigt. Ook zijn er inmiddels tien steunpunten geopend waar men heen kan voor advies. In 2024 wil de Belastingdienst 250.000 mensen helpen aan dergelijke balies. Dat is volgens de dienst vijf keer meer dan voor de coronapandemie.
Jaarlijks krijgen 78.000 mensen een ambtshalve aanslag van de Belastingdienst. In totaal zijn er ongeveer 8 miljoen belastingplichtigen in Nederland.
Meer uit Binnenland
BLESKENSGRAAF (ANP) - De ME heeft in de Zuid-Hollandse plaats Bleskensgraaf ingegrepen bij een demonstratie tegen een asielzoekerscentrum. Het protest liep uit de hand. Demonstranten gooiden glas en stenen naar agenten en staken zwaar vuurwerk af. Een politiewoordvoerder meldt dat niemand is aangehouden en niemand gewond raakte.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 61-jarige man uit Hillegom is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot het betalen van 302.000 euro aan de Nederlandse staat. Pieter K. heeft mensen opgelicht en het geld dat hij inzamelde aan privé-uitgaven besteed.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Iraanse ambassadeur moest dinsdagmiddag naar het ministerie van Buitenlandse Zaken om zich te verantwoorden voor een Nederlandse diplomatieke zending die door Iran in beslag is genomen. Het is nog niet bekend of de zending inmiddels is vrijgegeven. Het ministerie spreekt van een "diplomatiek incident" en noemt het "onacceptabel".
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Het boek De herinnerde soldaat van de Nederlandse schrijfster Anjet Daanje staat op de longlist van de International Booker Prize. Dat maakte de organisatie achter de prestigieuze prijs voor het beste naar het Engels vertaalde fictiewerk dinsdag bekend.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De landelijke intocht van Sinterklaas is dit jaar in Grave (gemeente Land van Cuijk), meldt de NTR. Sinterklaas komt op zaterdag 14 november aan in de Brabantse plaats. Vorig jaar kwam de goedheiligman aan op Texel.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op zaterdag 28 februari en zondag 1 maart rijden er geen treinen van en naar station Amsterdam Zuid, meldt ProRail. Dat komt door werkzaamheden. Het station wordt vernieuwd.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag in hoger beroep vijftien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 37-jarige Sander K. voor het verkrachten en doden van Arina Sasina (34) uit Amsterdam. K. sneed het lichaam van de vrouw daarna in stukken. Hij werd opgepakt voordat hij de lichaamsdelen kon laten verdwijnen.
11 uur geleden