Belastingdienst blijft algoritmes gebruiken, belooft beterschap
DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst belooft algoritmes op een meer verantwoorde manier toe te passen, na hiervoor te zijn berispt met een Big Brother Award. Maar de organisatie kan volgens een woordvoerder niet zonder algoritmes om miljarden euro's aan belastinginkomsten te kunnen controleren. "Wij gebruiken algoritmes en zullen die blijven gebruiken."
Hij zegt dat de organisatie al bezig was om het gebruik van algoritmes door te lichten en te verantwoorden naar aanleiding van een kritisch onderzoek van de Autoriteit Persoonsgegevens. Een algoritme is een door een computer uitgevoerd stappenplan.
Belangenorganisatie Bits of Freedom reikt de genoemde 'prijs' jaarlijks uit aan personen of organisaties die digitale rechten en het recht op privacy schenden. De politie heeft er dit jaar ook een ontvangen voor het online in de gaten houden en thuis opzoeken van activisten.
'Stevige juridische en ethische onderbouwing'
Bij de uitreiking zei Benjamin Jansen, de directeur die bij de Belastingdienst verantwoordelijk is voor algoritmegebruik, dat de Autoriteit Persoonsgegevens vorig jaar duidelijk heeft gemaakt dat er een "stevige juridische en ethische onderbouwing moet liggen" bij het gebruik van algoritmes. "En dat we daar niet altijd aan voldoen", voegde hij toe.
Volgens hem is de organisatie daarmee "meteen aan de slag gegaan". Dat de Belastingdienst met algoritmes moet werken, komt volgens Jansen omdat "de burger mag verwachten dat hij snel duidelijkheid krijgt en wellicht te veel betaalde belasting terugontvangt. En ja, daarvoor gebruiken we algoritmes. Dat moet wel, want dat is niet handmatig te verwerken."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Om te komen tot gezonde en schimmelvrije woningen voor alle Amsterdammers, is steun van het Rijk nodig. Dat schrijft woonwethouder Zita Pels aan de gemeenteraad.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 39-jarige Bob ter H., die wordt verdacht van het bedreigen van zanger Douwe Bob, is opnieuw opgepakt. De man was in afwachting van zijn strafzaak vrijgelaten, maar heeft de voorwaarden die daaraan waren verbonden overtreden. Dat bevestigt zijn advocaat Willem van Vliet na berichtgeving door het AD.
5 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Vier van de vijf verdachten in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, mogen de inhoudelijke behandeling van de strafzaak in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden aan het einde van de derde inleidende zitting laten weten, waarna applaus in de zittingszaal klonk.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 31-jarige Amsterdammer is dinsdag aangehouden voor het versturen van drugs via de post. Zijn voorarrest is vrijdag verlengd met twee weken, meldt het Openbaar Ministerie. De man zou zeker acht pakketten met in totaal ruim drie kilo harddrugs hebben verstuurd.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd) adviseert ouders en organisaties om kinderen voorlopig niet met speelzand te laten spelen, omdat er mogelijk te veel asbest in zit. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de VVD-bewindsvrouw dat ze een advies van meerdere deskundigen en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit onderschrijft.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden in verband met een dodelijk schietincident donderdag in de Indrapoerastraat in de wijk Delfshaven in Rotterdam-West. De politie denkt echter niet dat deze verdachte de schutter is. Wat zijn rol wel was, moet nog worden vastgesteld. Een 34-jarige man uit Capelle aan den IJssel kwam om het leven, nadat hij in een portiek werd beschoten.
6 uur geledenUITHUIZERMEEDEN (ANP) - In het Groningse Uithuizermeeden is vogelgriep vastgesteld op een legpluimveebedrijf, meldt het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN). De ongeveer 39.000 legkippen worden gedood om verspreiding te voorkomen. Deze vogelgriepuitbraak heeft sinds oktober al aan meer dan 2 miljoen dieren het leven gekost.
7 uur geleden