Belastingambtenaren hebben 'ruime gelegenheid' om te lekken
DEN HAAG (ANP) - Bij de Belastingdienst bestaat een "ruime gelegenheid" om vertrouwelijke informatie door te spelen aan criminelen. Dat staat in een onderzoek dat demissionair staatssecretaris Marnix van Rij van Financiën vorige week met de Tweede Kamer heeft gedeeld. Het zicht op corruptie is "minimaal", onder meer omdat weinig wordt bijgehouden wie wat deelt.
Voor criminelen heeft de Belastingdienst een schat aan informatie. Onderzoeksbureau KPMG noemt allerlei verschillende tactieken die criminelen kunnen gebruiken om aan die informatie te komen, van omkopen tot infiltreren. Ambtenaren die ontevreden zijn over de gang van zaken bij de fiscus, zijn "potentieel zwakke schakels".
Belastingambtenaren zijn maar weinig bereid om signalen van corruptie te melden, meldt KPMG verder. Ze denken dat melden geen zin heeft of zijn bang dat melden negatieve gevolgen kan hebben. "Medewerkers praten eerder over elkaar dan met elkaar."
De conclusies zijn "stevig", schrijft Van Rij zelf aan de Kamer. Hij ziet het onderzoek als aanmoediging om door te gaan met een programma om de 'weerbaarheid' van de Belastingdienst te vergroten. De gegevensstromen goed in de gaten houden is volgens de staatssecretaris "technisch gezien niet altijd mogelijk".
Meer uit Politiek
UTRECHT (ANP) - Een ledengesprek in Utrecht over de vraag of PRO zich in Europa aan moet sluiten bij de sociaaldemocratische familie of de Groenen was beladen en soms emotioneel. Zo klonk er frustratie van leden die vinden dat deze discussie te lang is uitgesteld en ze nu overhaast een keuze moeten maken. Dat zeggen meerdere aanwezigen tegen het ANP. Journalisten waren niet welkom, volgens een partijwoordvoerder om leden de ruimte te geven om vrijuit te spreken.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver is "ondanks alles" bereid om met de minderheidscoalitie te praten over de begroting voor volgend jaar. Maar dan moet het kabinet wel een duidelijke keuze maken voor een samenwerking over links, de bezuinigingen op de sociale zekerheid van tafel halen en de allerrijksten meer belasting laten betalen. Tijdens een partijbijeenkomst in het Spoorwegmuseum in Utrecht hekelde de partijleider van PRO het "rommeltje" dat het kabinet had gemaakt van de begrotingsonderhandelingen.
22 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Na een zomer van klimaatextremen en bosbranden laat het kabinet te weinig van zich horen over het klimaat, vinden linkse Kamerleden die meelopen met de klimaatmars in Amsterdam. Christine Teunissen van de Partij voor de Dieren zei dat ze wel wat meer had verwacht van het kabinet onder premier Rob Jetten, die als klimaatminister "hele goede voorstellen" heeft gedaan. De huidige klimaatminister Stientje van Veldhoven verdedigde zich met de woorden dat ze juist is begonnen met een "versnelling".
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De band tussen PRO en de Europese familie van de Groenen zal "niet meer zo hecht zijn als die nu is" als de nieuwe fusiepartij besluit om zich aan te sluiten bij de Partij van Europese Socialisten (PES). Dat zei Terry Reintke, fractievoorzitter van de Groenen in het Europees Parlement, zaterdag tijdens een persmoment in Amsterdam. Ze hoopt PRO-leden ervan te overtuigen om voor haar politieke familie te kiezen bij een ledenreferendum dat loopt van 18 tot 25 september.
2 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Amsterdamse wijkagent doet aangifte van smaad en laster tegen Marjolein Faber om uitspraken die het PVV-Kamerlid over haar deed tijdens een debat woensdag. De agent van Marokkaanse afkomst zou volgens Faber niet neutraal zijn. Zij haalde tijdens het debat verschillende posts op sociale media van de wijkagent aan waaruit dat zou blijken. "Waar ligt haar loyaliteit?"
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de doorlooptijd van uitbreidingen van het stroomnet drastisch inkorten door vergunningsprocedures te schrappen of te vereenvoudigen. Dat is volgens staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei, CDA) nodig om vaart te maken met de aanpak van het ruimtegebrek op het elektriciteitsnet, ook wel netcongestie genoemd.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet scherpt regels over dierenwelzijn aan. Landbouwstaatssecretaris Silvio Erkens (VVD) past een besluit aan dat de vorige BBB-minister Femke Wiersma eerder heeft gepubliceerd voor reacties. "Dierenwelzijn in de veehouderij naar een hoger niveau", kopt zijn ministerie in een persbericht.
3 dagen geleden