Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Belasting dreigt fortuin mis te lopen door verborgen crypto's

Belasting dreigt fortuin mis te lopen door verborgen crypto's

DEN HAAG (ANP) - Door de explosieve stijging van de bitcoin dit jaar loopt de Belastingdienst mogelijk tientallen miljoenen euro's mis, doordat veel mensen hun cryptobezittingen onterecht niet aangeven. Uit eerder onderzoek van de Europese Commissie blijkt dat Nederland jaarlijks naar schatting bijna 80 miljoen euro aan belasting op vermogenswinsten uit crypto's misloopt. Nu de bitcoin dit jaar meer dan verdubbeld is en richting de 100.000 dollar beweegt, valt het misgelopen belastingbedrag over aangiftejaar 2024 waarschijnlijk veel hoger uit.

Bij de belastingaangifte zijn veel mensen verplicht om de waarde van hun bitcoins op te geven. Dit geldt onder andere wanneer het vermogen meer dan 33.748 euro bedraagt, waarbij de bitcoin en andere cryptovaluta worden meegeteld bij het totaalvermogen. Toch heeft de Belastingdienst slechts "een beperkt zicht" op de omvang van de groep bitcoinbezitters die onterecht geen aangifte doet, laat een woordvoerster weten. Daarbij is er volgens haar geen betrouwbare informatie beschikbaar over de gemiste belastingopbrengsten.

Om hier meer grip op te krijgen werkt de Belastingdienst zowel nationaal als internationaal samen met experts op het gebied van crypto's om belastingontduiking tegen te gaan. Daarbij worden cryptodienstverleners met ingang van januari 2026 verplicht om cryptotransacties te rapporteren aan de Belastingdienst. "Ook ontvangt de Belastingdienst vanaf die datum soortgelijke inlichtingen uit het buitenland. Verder is het aangiftebiljet aangepast en vragen we vanaf 2025 nog explicieter naar het bezit van cryptoactiva", aldus de zegsvrouw.

Vergrijpboete

Voor cryptobezitters die hun vermogen niet correct opgeven, kunnen de financiële gevolgen aanzienlijk zijn. "Zij kunnen geconfronteerd worden met een vergrijpboete van 300 procent over de verschuldigde belasting", zegt de woordvoerster van de belastingautoriteit. "Ons uitgangspunt is echter om te bevorderen dat belastingplichtigen zoveel mogelijk zelf hun fiscale verplichtingen nakomen." Hoeveel boetes er inmiddels al zijn uitgedeeld wordt volgens haar niet specifiek bijgehouden.

De Belastingdienst heeft nu nog geen directe toegang tot anonieme bitcoin-wallets, die beveiligd zijn met een privésleutel die alleen de eigenaar kent. Het gebruik ervan laat echter vaak een geldspoor achter dat de fiscus kan volgen via gekoppelde diensten. Ook grote stortingen op een bankrekening die afkomstig lijken van cryptotransacties kunnen de aandacht trekken.

Meer uit Financieel

Inspectie: blusschuim bij bedrijven bevat te vaak verboden PFAS

DEN HAAG (ANP) - Veel bedrijven maken nog gebruik van PFAS-houdend blusschuim in hun brandblusinstallaties. Vanwege risico's voor milieu en gezondheid heeft de Europese Unie een stapsgewijs verbod hierop ingevoerd, maar inspecties laten nu zien dat veel bedrijven te laat starten met de overstap naar PFAS-vrij blusschuim.

3 minuten geleden
Datacenters blijven operationeel bij aanhoudende droogte

AMSTERDAM (ANP) - Datacenters hebben geen last van de aanhoudende droogte in Nederland. Dat verzekert Stijn Grove, directeur van brancheorganisatie Dutch Datacenter Association. "Datacenters blijven altijd operationeel, ook zonder wateraansluiting, daar zijn de systemen op ingericht."

21 minuten geleden
Betaalbedrijf PayPal stijgt op Wall Street na overnameberichten

NEW YORK (ANP) - PayPal behoorde woensdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Betaalverwerkingsbedrijf Stripe en investeerder Advent International zouden een bod van ruim 53 miljard dollar hebben uitgebracht op het betaalbedrijf, meldde persbureau Reuters op basis van bronnen. De twee partijen zouden gezamenlijk eigenaar worden van PayPal en het bedrijf niet opsplitsen, maar elk een gelijk aandeel krijgen.

51 minuten geleden
Aanhoudende droogte kan problemen opleveren voor papierindustrie

HOOFDDORP (ANP) - De papierindustrie ondervindt op dit moment nog geen grote problemen als gevolg van de droogte. Dat laat de Koninklijke Vereniging van Nederlandse papier- en kartonfabrieken (VNP) desgevraagd aan ANP weten. Als de droogte aanhoudt, kan dit echter wel grote gevolgen hebben, aldus de belangenvereniging. "De papierindustrie heeft water nodig om te kunnen produceren en beschikt daarvoor niet over een reëel alternatief."

1 uur geleden
Duitsland trekt miljarden uit om energierekeningen te verlagen

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse regering komt volgend jaar met een steunpakket van 13,3 miljard euro om de energierekening van bedrijven en huishoudens te verlagen. Het pakket wordt gefinancierd uit het Klimaat- en Transitiefonds (KTF), maakte het ministerie van Financiën woensdag bekend.

2 uur geleden
Japanse restaurants vrezen tekorten na cyberaanval op leverancier

TOKIO (ANP/AFP) - Restaurantketens in Japan als KFC waarschuwen voor mogelijke tekorten en winkelsluitingen vanwege een cyberaanval op een fabrikant van diepvriesproducten. Nichirei, de grootste leverancier van diepvriesvoeding in Japan, meldde woensdag dat het bedrijf slachtoffer is geworden van een cyberaanval, waardoor de leveringen aan klanten zijn verstoord.

2 uur geleden
Chemieconcern BASF verhoogt winstverwachting door hogere prijzen

LUDWIGSHAFEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse chemieconcern BASF is positiever geworden over de winst dit jaar, mede dankzij prijsverhogingen. Dat meldde de grootste chemieproducent van Europa bij de publicatie van de voorlopige kwartaalresultaten.

3 uur geleden