Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Belarussische oppositie voelt zich gesteund door Nobelprijs

Belarussische oppositie voelt zich gesteund door Nobelprijs

OSLO/MINSK (ANP/RTR/AFP) - De toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede aan de Belarussische mensenrechtenactivist Ales Bialiatski is volgens oppositieleider Svetlana Tichanovskaja een erkenning voor "alle Belarussen die voor vrijheid vechten".

Ze grijpt de gelegenheid aan om te eisen dat alle politieke gevangenen vrijgelaten worden. Het Noorse Nobelcomité roept Belarus op om in elk geval Bialiatski zo snel mogelijk vrij te laten. Hij zit sinds 2020 gevangen in zijn land voor belastingontduiking, maar volgens medestanders is hij een politiek gevangene zonder proces.

De vrouw van Bialiatski zegt "overweldigd door emoties" te zijn na het nieuws. Ze dankt het Noorse comité voor het erkennen van het werk dat Bialiatski en zijn collega's doen.

Democratische beweging

Hij was een van de initiatiefnemers van de democratische beweging die in de jaren tachtig in Belarus op gang kwam. Bialiatski is het hoofd van de mensenrechtenorganisatie Viasna, wat 'Lente' betekent. Die organisatie staat bekend als meest prominente criticus van het regime van president Aleksandr Loekasjenko en zijn onderdrukking.

Volgens de Belarussische oppositie zit de activist in de gevangenis onder "onmenselijke omstandigheden". Meerdere medestanders van Bialiatski hopen dat deze prijs kan bijdragen aan zijn vrijlating en die van duizenden anderen die zich hebben uitgesproken tegen Loekasjenko.

Bialiatski kreeg de prijs samen met twee mensenrechtenorganisaties, het Russische Memorial en het Oekraïense Center for Civil Liberties. Het Nobelcomité hoopt dat hij in december zelf in staat is om de prijs in Oslo in ontvangst te nemen als een vrij man.

Meer uit Buitenland

Brussel noemt gesprek met komende regering Hongarije constructief

BRUSSEL (ANP) - De eerste gesprekken tussen een delegatie op hoog niveau van de Europese Commissie en de inkomende Hongaarse regering waren "zeer constructief en positief van toon", zei een woordvoerder van de Commissie maandag. "Ze vormden een zeer nuttig uitgangspunt voor het noodzakelijke werk dat nu moet worden verricht, met name om geld vrij te maken ten behoeve van het Hongaarse volk."

6 minuten geleden
Iran: VS nemen onderhandelingen niet serieus

ISLAMABAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten ervan "het diplomatieke proces" rond een vredesplan niet serieus te nemen. De VS hebben het bestand geschonden met de blokkade van Iraanse havens, de Amerikaanse aanval op een Iraans schip en het vertragen van een bestand in Libanon, zegt Iran.

42 minuten geleden
Tsunami in noorden van Japan aan land gekomen na zware aardbeving

KUJI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Na een zware aardbeving met een kracht van 7.4 is in het noorden van Japan een tsunami aan land gekomen. De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwde voor golven tot drie meter hoog. Tot nu toe is er een tsunamigolf van 80 centimeter waargenomen in de regio Iwate.

53 minuten geleden
Twee mannen opgepakt voor brandstichting synagoge Londen

LONDEN (ANP/AFP/RTR) - De Londense politie heeft twee verdachten gearresteerd in verband met een poging tot brandstichting bij een synagoge in Noord-Londen. Het gaat om mannen van 17 en 19 jaar oud.

1 uur geleden
Waarschuwing voor tsunami in Japan na zware aardbeving

HASHIKAMI (ANP/AFP) - In het noorden van Japan is een tsunamiwaarschuwing uitgegeven na een zware aardbeving. Die had volgens de eerste berichten een kracht van 7.4. Er worden golven verwacht tot drie meter hoog, meldt de Japanse omroep NHK.

3 uur geleden
Bultrug Timmy weet op eigen kracht los te komen voor Duitse kust

WISMAR (ANP/DPA) - Bultrug Timmy is op eigen kracht losgekomen voor de Duitse kust. Het dier was de afgelopen weken meermaals gestrand en autoriteiten hadden hun reddingspogingen gestaakt. Zondag werd er nog een particuliere reddingsactie opgestart, maar door het stijgende water wist Timmy maandag toch op eigen kracht los te komen. Volgens het Duitse Bild blijven reddingsdiensten paraat om hem via de Noordzee naar de Atlantische Oceaan te begeleiden.

5 uur geleden
China oefent in westen Stille Oceaan in reactie op Japan

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft oorlogsschepen voor oefeningen naar het westen van de Stille Oceaan gestuurd als reactie op Japanse deelname aan grootschalige oefeningen van de Verenigde Staten, Canada, Nieuw-Zeeland, Australië, Frankrijk en de Filippijnen bij de Filippijnen.

6 uur geleden