Belarussische oppositie voelt zich gesteund door Nobelprijs
OSLO/MINSK (ANP/RTR/AFP) - De toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede aan de Belarussische mensenrechtenactivist Ales Bialiatski is volgens oppositieleider Svetlana Tichanovskaja een erkenning voor "alle Belarussen die voor vrijheid vechten".
Ze grijpt de gelegenheid aan om te eisen dat alle politieke gevangenen vrijgelaten worden. Het Noorse Nobelcomité roept Belarus op om in elk geval Bialiatski zo snel mogelijk vrij te laten. Hij zit sinds 2020 gevangen in zijn land voor belastingontduiking, maar volgens medestanders is hij een politiek gevangene zonder proces.
De vrouw van Bialiatski zegt "overweldigd door emoties" te zijn na het nieuws. Ze dankt het Noorse comité voor het erkennen van het werk dat Bialiatski en zijn collega's doen.
Democratische beweging
Hij was een van de initiatiefnemers van de democratische beweging die in de jaren tachtig in Belarus op gang kwam. Bialiatski is het hoofd van de mensenrechtenorganisatie Viasna, wat 'Lente' betekent. Die organisatie staat bekend als meest prominente criticus van het regime van president Aleksandr Loekasjenko en zijn onderdrukking.
Volgens de Belarussische oppositie zit de activist in de gevangenis onder "onmenselijke omstandigheden". Meerdere medestanders van Bialiatski hopen dat deze prijs kan bijdragen aan zijn vrijlating en die van duizenden anderen die zich hebben uitgesproken tegen Loekasjenko.
Bialiatski kreeg de prijs samen met twee mensenrechtenorganisaties, het Russische Memorial en het Oekraïense Center for Civil Liberties. Het Nobelcomité hoopt dat hij in december zelf in staat is om de prijs in Oslo in ontvangst te nemen als een vrij man.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/DPA/AFP) - De nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar is in Polen met ceremonieel vertoon ontvangen door zijn ambtgenoot Donald Tusk. Magyar versloeg vorige maand bij verkiezingen de langzittende leider Viktor Orbán en brengt nu zijn eerste bezoek aan het buitenland.
27 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese NAVO-landen weigeren af te spreken elk een vaste bijdrage vrij te maken voor de steun aan Oekraïne, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij had "gedurfd" voorgesteld dat ze 0,25 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) voortaan aan Oekraïne zouden besteden, maar daar is te weinig steun voor.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla worden naar de Israëlische havenstad Ashdod gebracht. Een woordvoerster van de Nederlandse delegatie bevestigt berichtgeving van de NOS dat ze dat te horen hebben gekregen van internationale organisaties en het ministerie van Buitenlandse Zaken.
54 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt binnenkort de eerste uitbetaling van de EU-lening van 90 miljard, meldt de Europese Commissie. Het gaat om 3,2 miljard euro, dat voor 1 juli wordt uitbetaald.
58 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse autoriteiten hebben nog niet vastgesteld dat er mijnen zijn gelegd in de Straat van Hormuz. Dat zei minister van Defensie Catherine Vautrin tegen radiozender France Info. "Op dit moment heb ik geen zekerheid over dit onderwerp, maar we bereiden ons in ieder geval voor op de mogelijke noodzaak om mijnen te ruimen."
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese president Xi Jinping en de Russische president Vladimir Poetin hebben in Beijing de banden tussen hun landen verder aangehaald met nieuwe samenwerkingsdocumenten. Ze zeiden daarnaast dat de relatie tussen hun landen van zeer hoog niveau was.
1 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Inwoners van de Litouwse hoofdstad Vilnius werden woensdag korte tijd opgeroepen te schuilen vanwege een dronemelding. Onder meer de Litouwse president en premier gaven gehoor aan die oproep, nadat ook in het parlement het luchtalarm was afgegaan, melden staatsmedia. Ook het vliegveld nabij de stad sloot enige tijd.
2 uur geleden