Belarussische oppositie voelt zich gesteund door Nobelprijs
OSLO/MINSK (ANP/RTR/AFP) - De toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede aan de Belarussische mensenrechtenactivist Ales Bialiatski is volgens oppositieleider Svetlana Tichanovskaja een erkenning voor "alle Belarussen die voor vrijheid vechten".
Ze grijpt de gelegenheid aan om te eisen dat alle politieke gevangenen vrijgelaten worden. Het Noorse Nobelcomité roept Belarus op om in elk geval Bialiatski zo snel mogelijk vrij te laten. Hij zit sinds 2020 gevangen in zijn land voor belastingontduiking, maar volgens medestanders is hij een politiek gevangene zonder proces.
De vrouw van Bialiatski zegt "overweldigd door emoties" te zijn na het nieuws. Ze dankt het Noorse comité voor het erkennen van het werk dat Bialiatski en zijn collega's doen.
Democratische beweging
Hij was een van de initiatiefnemers van de democratische beweging die in de jaren tachtig in Belarus op gang kwam. Bialiatski is het hoofd van de mensenrechtenorganisatie Viasna, wat 'Lente' betekent. Die organisatie staat bekend als meest prominente criticus van het regime van president Aleksandr Loekasjenko en zijn onderdrukking.
Volgens de Belarussische oppositie zit de activist in de gevangenis onder "onmenselijke omstandigheden". Meerdere medestanders van Bialiatski hopen dat deze prijs kan bijdragen aan zijn vrijlating en die van duizenden anderen die zich hebben uitgesproken tegen Loekasjenko.
Bialiatski kreeg de prijs samen met twee mensenrechtenorganisaties, het Russische Memorial en het Oekraïense Center for Civil Liberties. Het Nobelcomité hoopt dat hij in december zelf in staat is om de prijs in Oslo in ontvangst te nemen als een vrij man.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/AFP) - Het overleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping is na ruim twee uur afgelopen, meldt een functionaris van het Witte Huis. Zij hadden het donderdag in Beijing over onder meer Taiwan en handel.
11 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv heeft te maken met een grote Russische aanval, meldt de burgemeester van de stad, Vitali Klitsjko. "De vijand valt Kyiv aan met drones en ballistische raketten", schrijft de burgemeester op Telegram.
2 uur geledenBEIJING (ANP) - De Chinese leider Xi Jinping heeft de Amerikaanse president Donald Trump donderdag met een handdruk in Beijing verwelkomd. De twee leiders zijn bij elkaar gekomen voor een topontmoeting over onder meer Iran, handel en Taiwan.
2 uur geledenHAVANA (ANP) - Cuba heeft helemaal geen diesel en stookolie meer, zei de minister van Energie en Mijnbouw van het land. De hoofdstad Havana heeft te maken met de ergste stroomuitval in tientallen jaren door een Amerikaanse blokkade die het eiland van brandstof heeft afgesneden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zetten voor het oplossen van de vastgelopen situatie rond de Straat van Hormuz in op de steun van China. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken in gesprek met Fox News aan boord van de Air Force One, onderweg naar China.
4 uur geledenPARK CITY (ANP) - Een Amerikaanse vrouw die een kinderboek over rouw schreef nadat ze haar echtgenoot had vergiftigd, is veroordeeld tot levenslang zonder mogelijkheid tot vervroegde vrijlating. Dat melden Amerikaanse media.
4 uur geledenTAN TAN (ANP) - Het lichaam van de tweede Amerikaanse militair die begin mei vermist raakte in Marokko tijdens een militaire oefening, is gevonden. Dat melden de Marokkaanse strijdkrachten.
6 uur geleden