Belarussische oppositie voelt zich gesteund door Nobelprijs
OSLO/MINSK (ANP/RTR/AFP) - De toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede aan de Belarussische mensenrechtenactivist Ales Bialiatski is volgens oppositieleider Svetlana Tichanovskaja een erkenning voor "alle Belarussen die voor vrijheid vechten".
Ze grijpt de gelegenheid aan om te eisen dat alle politieke gevangenen vrijgelaten worden. Het Noorse Nobelcomité roept Belarus op om in elk geval Bialiatski zo snel mogelijk vrij te laten. Hij zit sinds 2020 gevangen in zijn land voor belastingontduiking, maar volgens medestanders is hij een politiek gevangene zonder proces.
De vrouw van Bialiatski zegt "overweldigd door emoties" te zijn na het nieuws. Ze dankt het Noorse comité voor het erkennen van het werk dat Bialiatski en zijn collega's doen.
Democratische beweging
Hij was een van de initiatiefnemers van de democratische beweging die in de jaren tachtig in Belarus op gang kwam. Bialiatski is het hoofd van de mensenrechtenorganisatie Viasna, wat 'Lente' betekent. Die organisatie staat bekend als meest prominente criticus van het regime van president Aleksandr Loekasjenko en zijn onderdrukking.
Volgens de Belarussische oppositie zit de activist in de gevangenis onder "onmenselijke omstandigheden". Meerdere medestanders van Bialiatski hopen dat deze prijs kan bijdragen aan zijn vrijlating en die van duizenden anderen die zich hebben uitgesproken tegen Loekasjenko.
Bialiatski kreeg de prijs samen met twee mensenrechtenorganisaties, het Russische Memorial en het Oekraïense Center for Civil Liberties. Het Nobelcomité hoopt dat hij in december zelf in staat is om de prijs in Oslo in ontvangst te nemen als een vrij man.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Sinds het begin van de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran eind februari zijn volgens de Iraanse Rode Halve Maan (IRCS) meer dan 1900 burgers gedood en meer dan 20.000 gewond geraakt. IRCS-chef Jagan Chapagain dankt de medewerkers voor hun buitengewone moed en vaardigheid onder de moeilijke omstandigheden.
25 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht heeft een dringend evacuatiebevel uitgevaardigd aan de inwoners van de Zuid-Libanese kuststad Tyrus. Er zullen meer aanvallen volgen tegen Hezbollah, aldus een verklaring.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Teheran heeft volgens media bevestigd dat schepen met essentiële goederen door de Straat van Hormuz naar Iraanse havens kunnen varen. Dit moet in overleg met de Iraanse autoriteiten.
2 uur geledenNIKOPOL (ANP/RTR) - In Oekraïne zijn vijf doden gevallen door een Russische aanval op een markt in de frontstad Nikopol, melden de autoriteiten. Negentien anderen zijn volgens hen gewond geraakt.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De VN-Veiligheidsraad buigt zich naar verwachting pas volgende week over een resolutie over het hervatten van het scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz. De stemming zou aanvankelijk deze week plaatsvinden.
5 uur geledenLIMA (ANP/AFP) - In het stadion Alejandro Villanueva in de Peruaanse hoofdstad Lima is een persoon om het leven gekomen. Zeker 47 anderen zijn gewond geraakt, meldt de Peruaanse minister van Volksgezondheid Juan Carlos Velasco aan lokale media.
8 uur geledenLIMA (ANP) - In het stadion Alejandro Villanueva in de Peruaanse hoofdstad Lima zijn vrijdagmiddag (lokale tijd) zeker 47 mensen gewond geraakt, meldt het ministerie van Volksgezondheid op X. Volgens het ministerie stortte er een "constructie" in, maar verdere details over het incident zijn door de autoriteiten niet bekendgemaakt.
10 uur geleden