Belarussische Nobelprijswinnaar veroordeeld tot tien jaar cel
MINSK (ANP/AFP) - De Belarussische Nobelprijswinnaar Ales Bialiatski (60) is in zijn thuisland veroordeeld tot tien jaar cel, meldt de door hem opgerichte mensenrechtenorganisatie Viasna. Hij is schuldig bevonden aan geldsmokkel en financiering van "activiteiten die de openbare orde ernstig verstoren".
Ook twee bondgenoten van Bialiatski zijn veroordeeld. Zij moeten zeven en negen jaar de gevangenis in. Het drietal ontkende tijdens een hoorzitting vorig jaar schuldig te zijn. Volgens Viasna werden de mannen ervan beschuldigd geld naar Belarus te smokkelen voor de financiering van de oppositie.
Bialiatski's organisatie verleende juridische en financiële steun aan Belarussen die na de presidentsverkiezingen van 2020 deelnamen aan de massaprotesten tegen de regering in Minsk. President Aleksandr Loekasjenko had de verkiezingswinst opgeëist, maar volgens de oppositie en de internationale gemeenschap was er sprake van fraude. De betogingen werden met harde hand de kop ingedrukt.
1500 politieke gevangenen
De naar Litouwen gevluchte oppositieleider Svetlana Tichanovskaja, die in 2020 de verkiezingswinst claimde, spreekt van een "nepproces" tegen het drietal. "We moeten er alles aan doen om dit beschamende onrecht te bestrijden en hen te bevrijden", schrijft ze op sociale media. Tegen Tichanovskaja is in Belarus veertien jaar geëist vanwege onder meer hoogverraad en het oprichten en leiden van een extremistische organisatie.
Loekasjenko kwam bijna dertig jaar geleden in Belarus aan de macht. Hij wordt ook wel de laatste dictator van Europa genoemd. Volgens mensenrechtenorganisaties telt Belarus ongeveer 1500 politieke gevangenen. Veel van de mensen zijn aangehouden sinds de presidentsverkiezingen van 2020.
Bialiatski won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede, samen met de Russische mensenrechtenorganisatie Memorial en de Oekraïense mensenrechtenorganisatie Center for Civil Liberties. Hij werd door de jury geroemd als een van de initiatiefnemers van de democratische beweging die in de jaren tachtig in Belarus op gang kwam.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben hoogverrijkt uranium uit Venezuela weggehaald en naar de VS gebracht. Dat meldden de landen in een verklaring. Het materiaal werd eind april verpakt en begin mei naar de Amerikaanse staat South Carolina gebracht.
36 minuten geledenANHOLT (ANP/DPA) - In de buurt van het eiland Anholt tussen Denemarken en Zweden is een dode walvis gevonden. Duitse media melden dat Duitsland contact heeft opgenomen met Denemarken om te kijken of het gaat om Timmy, de walvis die strandde voor de Duitse kust en werd vrijgelaten in de buurt van Denemarken.
58 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt tijdens zijn bezoek aan China geen toezeggingen te hebben gedaan over Taiwan. Hij kondigde aan snel te beslissen over een nieuwe wapendeal met het democratisch bestuurde eiland voor de Chinese kust.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - Iran heeft duidelijk gemaakt dat het "vertrouwen" in de Verenigde Staten ontbreekt in de onderhandelingen over de oorlog in het Midden-Oosten. Minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi beklaagde zich tijdens een BRICS-bijeenkomst in India over "tegenstrijdige boodschappen" die hebben geleid tot twijfels over wat de inzet is van de VS rond het vredesproces. Dat is volgens de minister nog niet helemaal mislukt, maar verloopt wel moeizaam.
1 uur geledenRAMALLAH (ANP) - Kolonisten op de Westelijke Jordaanoever hebben auto's en een moskee in brand gestoken in de buurt van Ramallah, meldt WAFA, het officiële persbureau in het gebied. Daarnaast schoten Israëlische troepen ten zuiden van Nablus een 16-jarige jongen dood, aldus WAFA.
2 uur geledenMANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnse minister van Justitie Fredderick Vida zegt dat het land "zeker wel" gehoor gaat geven aan een arrestatiebevel van het Internationaal Strafhof (ICC) tegen Ronald Dela Rosa. De ex-politiechef en huidige senator wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid in verband met zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen. Vida zei dat hij opdracht heeft gegeven om Dela Rosa te arresteren als hij probeert te vluchten.
3 uur geledenHELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing afgegeven voor een dronedreiging in de regio Uusimaa, waar de hoofdstad Helsinki ligt. Inwoners werden opgeroepen om binnen te blijven. Volgens de Finse strijdkrachten werd Finland niet direct militair bedreigd. Vrijdagochtend vroeg meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het gevaar geweken was. Het vliegverkeer komt ook weer op gang.
8 uur geleden