Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Belarussische Nobelprijswinnaar veroordeeld tot tien jaar cel

Belarussische Nobelprijswinnaar veroordeeld tot tien jaar cel

MINSK (ANP/AFP) - De Belarussische Nobelprijswinnaar Ales Bialiatski (60) is in zijn thuisland veroordeeld tot tien jaar cel, meldt de door hem opgerichte mensenrechtenorganisatie Viasna. Hij is schuldig bevonden aan geldsmokkel en financiering van "activiteiten die de openbare orde ernstig verstoren".

Ook twee bondgenoten van Bialiatski zijn veroordeeld. Zij moeten zeven en negen jaar de gevangenis in. Het drietal ontkende tijdens een hoorzitting vorig jaar schuldig te zijn. Volgens Viasna werden de mannen ervan beschuldigd geld naar Belarus te smokkelen voor de financiering van de oppositie.

Bialiatski's organisatie verleende juridische en financiële steun aan Belarussen die na de presidentsverkiezingen van 2020 deelnamen aan de massaprotesten tegen de regering in Minsk. President Aleksandr Loekasjenko had de verkiezingswinst opgeëist, maar volgens de oppositie en de internationale gemeenschap was er sprake van fraude. De betogingen werden met harde hand de kop ingedrukt.

1500 politieke gevangenen

De naar Litouwen gevluchte oppositieleider Svetlana Tichanovskaja, die in 2020 de verkiezingswinst claimde, spreekt van een "nepproces" tegen het drietal. "We moeten er alles aan doen om dit beschamende onrecht te bestrijden en hen te bevrijden", schrijft ze op sociale media. Tegen Tichanovskaja is in Belarus veertien jaar geëist vanwege onder meer hoogverraad en het oprichten en leiden van een extremistische organisatie.

Loekasjenko kwam bijna dertig jaar geleden in Belarus aan de macht. Hij wordt ook wel de laatste dictator van Europa genoemd. Volgens mensenrechtenorganisaties telt Belarus ongeveer 1500 politieke gevangenen. Veel van de mensen zijn aangehouden sinds de presidentsverkiezingen van 2020.

Bialiatski won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede, samen met de Russische mensenrechtenorganisatie Memorial en de Oekraïense mensenrechtenorganisatie Center for Civil Liberties. Hij werd door de jury geroemd als een van de initiatiefnemers van de democratische beweging die in de jaren tachtig in Belarus op gang kwam.

Meer uit Buitenland

Zelensky waarschuwt voor Russische aanvallen tijdens midterms

KYIV (ANP) - De Oekraïense president vreest dat de aandacht die uitgaat naar de Amerikaanse parlementsverkiezingen deze week, de midterms, de aandacht zal afleiden van de oorlog tegen zijn land. In zijn dagelijkse videotoespraak aan Oekraïners zegt het staatshoofd dat Rusland dat momentum kan aangrijpen om aanvallen uit te voeren op zijn land. Zelensky zegt daarbij over informatie te beschikken dat Rusland een grootschalige aanval voorbereidt.

23 minuten geleden
Merz wil dat president wordt opgevolgd door een vrouw

BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft de wens uitgesproken dat president Frank-Walter Steinmeier wordt opgevolgd door een vrouw, aldus bronnen binnen zijn partij. De voornamelijk ceremoniële functie is nog nooit door een vrouw bekleed.

1 uur geleden
Ruim 1 miljoen euro ingezameld voor afgebrand stadhuis Limoges

LIMOGES (ANP/BELGA) - Een inzamelingsactie voor het afgebrande stadhuis van de Franse stad Limoges heeft al ruim 1 miljoen euro opgeleverd. Het gebouw raakte zwaar beschadigd door de brand op 17 oktober, toen in Frankrijk massaal rellen, plunderingen en vernielingen plaatsvonden.

2 uur geleden
Zelensky meldt achttien burgerdoden bij aanval op hulpinstelling

KYIV (ANP) - Bij aanvallen op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker achttien mensen om het leven gekomen. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Onder meer een school die werd gebruikt voor humanitaire doeleinden werd volgens Zelensky aangevallen. Vijf mensen zijn daar gewond geraakt.

3 uur geleden
Regering-Trump stapt naar hof om stembiljetten Californië

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft het Hooggerechtshof verzocht de staat Californië tijdelijk te verbieden om de stembiljetten van 20.000 geregistreerde kiezers in die staat mee te tellen bij de komende Congresverkiezingen, de zogeheten midterms. Een federale rechter in San Francisco zette afgelopen week al een streep door de poging van de regering-Trump om de stemmen niet mee te tellen totdat geverifieerd is dat het gaat om Amerikaanse burgers.

4 uur geleden
Iran noemt onderhandelingen met VS zeer intensief

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi heeft de indirecte onderhandelingen met de Verenigde Staten zeer intensief genoemd. In een interview met het Iraanse staatspersbureau IRNA noemt hij daarbij ook Qatar en Pakistan "zeer actief betrokken" als bemiddelende partijen. Iran en de VS spreken elkaar niet direct, maar via de bemiddelende landen.

5 uur geleden
Koning stuurt aan op doorbraak begrotingscrisis België

BRUSSEL (ANP) - De Belgische koning Filip spreekt dinsdag, woensdag en donderdag met de partijvoorzitters van de vijf coalitiepartijen. Vrijdagochtend komt premier Bart De Wever opnieuw bij de koning. Dan moet het duidelijk worden of er nog hoop is op een begrotingsakkoord, of dat verkiezingen onvermijdelijk zijn. De koning voelt niets voor nieuwe verkiezingen.

6 uur geleden