Belarussische Nobelprijswinnaar riskeert jarenlange celstraf
MINSK (ANP/AFP) - Nobelprijswinnaar Ales Bialiatski riskeert in zijn thuisland Belarus tot twaalf jaar cel, meldt de door hem opgerichte mensenrechtenorganisatie Viasna. Hij wordt ervan beschuldigd geld naar Belarus te hebben gesmokkeld voor de financiering van de oppositie.
Naast de 60-jarige Bialiatski staan ook twee andere mensenrechtenactivisten terecht. Ze werden eerder beschuldigd van belastingontduiking. Viasna bericht dat de mannen volgens de aanklacht zeker 201.000 euro en 54.000 dollar hebben gesmokkeld. Dat geld is gebruikt om onder meer boetes van activisten te betalen, aldus de prominente organisatie. Het is nog niet bekend wanneer de rechtszaak dient.
Bialiatski zit al sinds juni 2021 vast zonder proces. Hij werd opgepakt na grote protesten tegen het regime in Minsk. Deze betogingen ontstonden nadat president Aleksandr Loekasjenko in 2020 de verkiezingswinst had opgeëist, terwijl de internationale gemeenschap van fraude sprak. Loekasjenko regeert sinds 1994 met ijzeren hand over Belarus.
Bialiatski kreeg in oktober samen met twee mensenrechtenorganisaties uit Rusland en Oekraïne de Nobelprijs voor de Vrede toegekend. Hij werd door de jury geroemd als een van de initiatiefnemers van de democratische beweging die in de jaren tachtig in Belarus op gang kwam. "Hij heeft zijn leven gewijd aan het bevorderen van de democratie en de vreedzame ontwikkeling in zijn thuisland", aldus het Nobelcomité.
Het Noorse Nobelcomité riep bij de bekendmaking van de winnaars op tot de vrijlating van Bialiatski en sprak de hoop uit dat de activist in december als vrij man de Nobelprijs zelf in ontvangst kan nemen. Vorige week werd bekend dat Bialiatski tijdens de ceremonie in Oslo zal worden vertegenwoordigd door zijn vrouw.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - In Libanon zijn al meer dan 2000 doden gevallen sinds de oorlog tussen Israël en Hezbollah vorige maand begon, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid.
25 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - De politie in Londen heeft meer dan tweehonderd demonstranten opgepakt bij een protest op Trafalgar Square. Pro-Palestijnse activisten hadden zich op het bekende plein verzameld om de verboden groepering Palestine Action te steunen. De regering plaatste de organisatie in juli op een lijst met terroristische organisaties. Een rechter oordeelde in februari dat dit verbod onwettig is.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Pakistan lopen vast op de controle over de Straat van Hormuz, melden ingewijden aan The Financial Times. Zo zou Iran erop staan de controle over de zeestraat te behouden en tol te kunnen heffen op schepen. Het land zou eventuele "gezamenlijke controle" weigeren.
1 uur geledenLGOV (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone heeft een tankstation in de stad Lgov in de Russische regio Koersk geraakt, meldde de regionale gouverneur zaterdag. Er zouden drie mensen gewond zijn geraakt, onder wie een kind. De aanval zou plaats hebben gevonden nadat het paasbestand was ingegaan.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft de afgelopen 24 uur meer dan tweehonderd Hezbollah-doelen in Libanon aangevallen, zegt het leger. Onder de doelen waren raketwerpers.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zijn begonnen met het schoonvegen van de Straat van Hormuz, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Iran zou hier tijdens de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op het land mogelijk zeemijnen in hebben gelegd. Hierdoor is de belangrijke zeestraat tot nu toe vrijwel dicht.
4 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP) - De wapenstilstand tussen Oekraïne en Rusland is van start gegaan om 15.00 uur Nederlandse tijd. De Russische president Vladimir Poetin ging hier afgelopen donderdag mee akkoord, meer dan een week nadat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky het aanbod had gedaan. Het staakt-het-vuren vanwege Orthodox Pasen duurt tot en met zondag.
5 uur geleden