Belarussische dissident Protasevitsj in cel bezocht door advocaat
MINSK (ANP) - De Belarussische dissident en journalist Roman Protasevitsj heeft donderdag in de gevangenis bezoek gehad van zijn advocaat, meldt de onafhankelijke Belarussische nieuwssite Belapan. Het advocatenbezoek vond pas plaats vier dagen nadat de vlucht met Protasevitsj aan boord tot landen werd gedwongen door de autoriteiten en Protasevitsj en zijn vriendin werden gearresteerd.
Veel inhoudelijks wilde advocate Inessa Olenskaja donderdagavond niet zeggen tegen Belapan. "Alles is goed, hij is opgewekt, positief en gelukkig", was het enige dat ze kwijtwilde over haar cliënt. Vanwege haar beroepsgeheim kon Olenskaja niet meer vertellen, zei ze.
Over de gezondheid van Protasevitsj leven internationaal en bij de Belarussische oppositie veel zorgen. Zijn ouders, die in Polen in ballingschap zijn, zeiden eerder dat hun zoon zwaar is toegetakeld naar aanleiding van een video van Protasevitsj die verspreid werd via Belarussische staatspropaganda. Volgens velen is Protasevitsj gedwongen om in de video te zeggen dat hij gezond is en goed wordt behandeld. Een bekentenis van het medeorganiseren van de massale onrust in Belarus na de verkiezingen van afgelopen jaar, zou ook met geweld zijn afgedwongen.
De autoriteiten van Belarus, dat het predicaat van 'de laatste dictatuur van Europa' draagt, dwongen zondag een Ryanair-vlucht van Griekenland naar Litouwen tot een landing in Minsk. Zogenaamd vanwege een bommelding. Later bleek er sprake te zijn van loos alarm, maar bleek tevens dat de dissident Protasevitsj en zijn vriendin onder de passagiers waren. Beiden werden daarop gearresteerd.
Internationaal is er fel gereageerd op de arrestatie en de Belarussische schending van internationale luchtvaartverdragen. De Europese Unie heeft besloten om nieuwe sancties tegen het regime van dictator Aleksandr Loekasjenko en Belarus in te stellen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
23 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
10 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.
10 uur geleden