Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Belarus zegt zelf Oekraïense raket te hebben neergehaald

Belarus zegt zelf Oekraïense raket te hebben neergehaald

MINSK (ANP/RTR/AFP) - Belarus heeft naar eigen zeggen donderdagmorgen een Oekraïense luchtdoelraket vlakbij de grens neergehaald. Het was een raket van het type S-300, zegt het ministerie van Defensie in Minsk. Belarus heeft bij Oekraïne "sterk protest" aangetekend, maar zei in een verklaring dat er geen reden tot zorg is, omdat "dit soort dingen jammer genoeg nu eenmaal gebeuren".

Belarus geldt als bondgenoot van Rusland en er zijn al jarenlang wrijvingen met Oekraïne. Eerder meldden Belarussische media nog dat de autoriteiten in het land aan het uitzoeken waren of de Oekraïense raket verdwaald was en zonder doel te treffen was neergestort, of dat die raket was getroffen door Russisch of Belarussisch vuur. Het incident zou zich circa 125 kilometer ten oosten van Brest hebben voorgedaan tijdens de Russische luchtaanvallen van donderdag op doelen in Oekraïne.

De Oekraïense ambassadeur in Belarus moet zich melden bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Minsk om uitleg te geven over het incident. Belarus wil dat het voorval ook door Kiev wordt onderzocht en dat ervoor gezorgd wordt dat het niet nog een keer kan gebeuren. Ook zouden de verantwoordelijken gestraft moeten worden.

Provocatie

Oekraïne denkt dat het helemaal niet zeker is dat de raket uit dat land komt. Kiev sluit niet uit dat Rusland de raket heeft afgeschoten als provocatie. Het ministerie van Defensie suggereert in een verklaring dat Rusland de raket opzettelijk over Belarus heeft laten vliegen, zodat die daar uit de lucht gehaald zou worden en Oekraïne de schuld zou krijgen.

Er is geen melding gemaakt van gewonden. De genoemde raket is voor luchtdoelen op langere afstand en is van Russische makelij. Veel landen beschikken er over. Net zo'n raket kwam vanuit Oekraïne half november in NAVO-land Polen terecht.

Nationaal veiligheidscomité

Er ontstond grote spanning en opwinding toen die raket vlak over de grens in Polen neerkwam. Daarbij vielen twee doden. De Oekraïense leider Volodimir Zelenski zei ook toen dat Rusland een NAVO-land met raketten had geraakt en dat deze Russische aanval een escalatie was waar de NAVO op zou moeten reageren. De Poolse premier Morawiecki riep zijn nationaal veiligheidscomité bij elkaar en president Duda belde het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. De Russische ambassadeur in Warschau werd op het matje geroepen, maar het werd al snel duidelijk dat er sprake moest zijn van een verdwaalde Oekraïense raket.

Meer uit Buitenland

Oekraïne meldt nieuwe schade aan Droezjba-oliepijpleiding

KYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax ‌Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.

22 minuten geleden
Hezbollah waarschuwt voor 'openlijke oorlog met Israël'

BEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.

44 minuten geleden
Rode Kruis schaalt op in Midden-Oosten

TEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.

45 minuten geleden
VAE onderschepten tot nu toe 172 Iraanse raketten en 755 drones

ABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten zeggen tot nu toe 172 Iraanse raketten uit de lucht te hebben geschoten, meldt Al Jazeera. Dertien andere raketten landden in zee en een kwam neer op Emiraats grondgebied.

1 uur geleden
Zelensky betuigt steun aan Golfregio en biedt hulp aan

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betuigt zijn steun en medeleven aan de Golfregio en het Midden-Oosten, die getroffen worden door tegenreacties van Iran. Ook biedt hij zijn hulp aan, meldt hij in een bericht op X.

1 uur geleden
VN: minstens 30.000 mensen ontheemd in Libanon

GENÈVE (ANP/AFP) - Zeker 30.000 mensen zijn op de vlucht naar aanleiding van Israëlische aanvallen op Libanon, schat de Verenigde Naties. Zoveel mensen zijn er geregistreerd bij opvanglocaties van de organisatie.

1 uur geleden
NAVO ingenomen met overleg over Franse kernwapens

BRUSSEL (ANP) - De NAVO is blij met het overleg dat Frankrijk met acht bondgenoten begint over de verruiming van de bescherming met zijn kernwapens. "We verwelkomen de gelegenheid om het overleg over nucleaire kwesties met Frankrijk uit te bouwen", zegt een NAVO-bron.

2 uur geleden