Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Belarus zegt zelf Oekraïense raket te hebben neergehaald

Belarus zegt zelf Oekraïense raket te hebben neergehaald

MINSK (ANP/RTR/AFP) - Belarus heeft naar eigen zeggen donderdagmorgen een Oekraïense luchtdoelraket vlakbij de grens neergehaald. Het was een raket van het type S-300, zegt het ministerie van Defensie in Minsk. Belarus heeft bij Oekraïne "sterk protest" aangetekend, maar zei in een verklaring dat er geen reden tot zorg is, omdat "dit soort dingen jammer genoeg nu eenmaal gebeuren".

Belarus geldt als bondgenoot van Rusland en er zijn al jarenlang wrijvingen met Oekraïne. Eerder meldden Belarussische media nog dat de autoriteiten in het land aan het uitzoeken waren of de Oekraïense raket verdwaald was en zonder doel te treffen was neergestort, of dat die raket was getroffen door Russisch of Belarussisch vuur. Het incident zou zich circa 125 kilometer ten oosten van Brest hebben voorgedaan tijdens de Russische luchtaanvallen van donderdag op doelen in Oekraïne.

De Oekraïense ambassadeur in Belarus moet zich melden bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Minsk om uitleg te geven over het incident. Belarus wil dat het voorval ook door Kiev wordt onderzocht en dat ervoor gezorgd wordt dat het niet nog een keer kan gebeuren. Ook zouden de verantwoordelijken gestraft moeten worden.

Provocatie

Oekraïne denkt dat het helemaal niet zeker is dat de raket uit dat land komt. Kiev sluit niet uit dat Rusland de raket heeft afgeschoten als provocatie. Het ministerie van Defensie suggereert in een verklaring dat Rusland de raket opzettelijk over Belarus heeft laten vliegen, zodat die daar uit de lucht gehaald zou worden en Oekraïne de schuld zou krijgen.

Er is geen melding gemaakt van gewonden. De genoemde raket is voor luchtdoelen op langere afstand en is van Russische makelij. Veel landen beschikken er over. Net zo'n raket kwam vanuit Oekraïne half november in NAVO-land Polen terecht.

Nationaal veiligheidscomité

Er ontstond grote spanning en opwinding toen die raket vlak over de grens in Polen neerkwam. Daarbij vielen twee doden. De Oekraïense leider Volodimir Zelenski zei ook toen dat Rusland een NAVO-land met raketten had geraakt en dat deze Russische aanval een escalatie was waar de NAVO op zou moeten reageren. De Poolse premier Morawiecki riep zijn nationaal veiligheidscomité bij elkaar en president Duda belde het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. De Russische ambassadeur in Warschau werd op het matje geroepen, maar het werd al snel duidelijk dat er sprake moest zijn van een verdwaalde Oekraïense raket.

Meer uit Buitenland

Bron: VN-vredeshandhaver kwam om het leven door Israëlisch vuur

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - De Indonesische vredeshandhaver van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) die zondagavond om het leven kwam in het zuiden van het land, werd gedood door Israëlisch vuur. Dat meldt een VN-veiligheidsbron aan persbureau AFP.

3 minuten geleden
Iran ontkent raketaanvallen op Turkije en biedt onderzoek aan

ANKARA (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft tegengesproken dat zijn land raketten afvuurt op Turkije. Bewindsman Abbas Araghchi bood in een telefoongesprek met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan aan incidenten gezamenlijk te onderzoeken.

2 uur geleden
Britse koning Charles eind april op staatsbezoek naar de VS

WASHINGTON (ANP) - De Britse koning Charles gaat naar de Verenigde Staten voor een staatsbezoek. Buckingham Palace bevestigt dat het bezoek eind april plaatsvindt, melden Britse media, waaronder de BBC. Het bezoek staat in het teken van het 250-jarig bestaan van de onafhankelijkheid van de VS.

2 uur geleden
Bultrug bij Duitse kust toch weer gestrand

WISMAR (ANP/DPA) - De bultrug die voor de Duitse kust werd gespot, is toch weer gestrand. Maandag werd bericht dat de walvis zichzelf had bevrijd en naar open zee was gezwommen, maar nu melden de lokale autoriteiten dat het dier toch weer vastzit.

3 uur geleden
Costa belt met Iraanse president, roept op aanvallen te staken

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van EU-leiders António Costa heeft Iran opgeroepen zijn "onaanvaardbare aanvallen op landen in de regio" te staken. Op X schrijft het EU-kopstuk dat hij met president Masoud Pezeshkian heeft gebeld en heeft gevraagd om de-escalatie en terughoudendheid.

3 uur geleden
Trump boos op Frankrijk om weigeren vliegtuigen voor Israël

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is boos op Frankrijk, omdat dat land volgens hem heeft geweigerd om vliegtuigen met militaire voorraden voor Israël door het luchtruim te laten vliegen. "Frankrijk is heel onbehulpzaam geweest", schrijft Trump op Truth Social. "De Verenigde Staten zullen dit onthouden!"

3 uur geleden
Israël claimt ook na oorlog controle over Zuid-Libanon

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal ook na het huidige conflict in het Midden-Oosten een deel van Zuid-Libanon blijven bezetten. Dat zegt minister van Defensie Israel Katz in een videoverklaring. Daarin spreekt Katz van het behouden van een "veilige zone", een term die het land ook gebruikt om de bezetting van delen van de Syrische Golanhoogten te verdedigen. Die "defensieve linie" moet komen te liggen bij de Litani-rivier, tot waar Israël eerder oprukte.

4 uur geleden