Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Belarus stelt doodstraf in voor pogingen tot terrorisme

Belarus stelt doodstraf in voor pogingen tot terrorisme

MINSK (ANP/AFP/RTR) - Belarus heeft de doodstraf ingesteld voor pogingen tot terroristische daden. Russische media schrijven dat president Aleksandr Loekasjenko het decreet woensdag heeft ondertekend. Belarus is het enige land in Europa dat nog de doodstraf uitvoert.

Volgens het Belarussische mensenrechtencentrum Viasna is direct een proces begonnen tegen twaalf leden van de oppositie die worden beschuldigd van pogingen tot terrorisme. De activisten worden onder meer beschuldigd van het in brand steken van een huis en twee auto's tijdens de grote demonstraties eind 2020. De oppositie protesteerde destijds, omdat ze niet geloofden dat Loekasjenko de verkiezingen had gewonnen van Svetlana Tichanovskaja. Volgens Belarussische media is ook Tichanovskaja aangeklaagd voor het voorbereiden van terroristische daden.

Belarus beschuldigt ook een aantal oppositieleden van pogingen tot terrorisme. Ze werden in april aangeklaagd nadat ze delen van de Belarussische spoorlijnen probeerden te saboteren, zodat Russische soldaten niet via hun land naar Oekraïne konden trekken. Volgens de voorzitter van het Belarussische parlement valt niet goed te praten dat de activisten daarmee probeerden instabiliteit en conflicten te veroorzaken.

Belangrijke bondgenoot

Loekasjenko is tijdens de oorlog in Oekraïne een van de belangrijkste bondgenoten van de Russische president Vladimir Poetin. Minsk zegt dat het niet betrokken is bij de oorlog, maar erkent wel dat Russische troepen via Belarussisch grondgebied Oekraïne hebben bereikt.

Mensen konden in Belarus al de doodstraf krijgen voor brute moorden, meervoudige moorden en terroristische daden waarbij doden zijn gevallen. Drie weken geleden ging het parlement al akkoord met het instellen van de doodstraf voor pogingen tot terrorisme. De wet is over tien dagen van kracht.

Meer uit Buitenland

EU wil meer concrete stappen Israël zien, geen extra maatregelen

BRUSSEL (ANP) - De EU wil meer concrete stappen van Israël zien dat het daadwerkelijk de humanitaire situatie in Gaza aan het verbeteren is, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas na afloop van de vergadering van EU-buitenlandministers. Kallas had vorige week met Israël afgesproken flink meer humanitaire hulp toe te laten in Gaza.

7 uur geleden
Europese Commissie wil hoger en flexibeler EU-budget

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil vanaf 2028 het EU-budget verhogen, zo blijkt uit een conceptvoorstel dat in handen is van het ANP. Nu draagt elke lidstaat 1 procent van het bruto nationale inkomen bij aan de EU-begroting. In het concept voor de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 staat geen nieuw percentage, maar in de Brusselse wandelgangen wordt gesproken over 1,5 procent. De Commissie presenteert woensdag haar voorstel.

9 uur geleden
Europese landen willen wapens voor Oekraïne kopen van VS

BRUSSEL (ANP) - Meerdere Europese landen zeggen klaar te staan om Patriot-luchtverdedigingssystemen en andere wapens voor Oekraïne te kopen van de Verenigde Staten. Maar het blijft vooralsnog onduidelijk welke wapens de VS precies willen leveren en hoe ze dat willen aanpakken.

10 uur geleden
Doden door nieuwe gevechten in Suwayda

SUWAYDA (ANP/AFP/RTR) - Het geweld in de Syrische regio Suwayda heeft dinsdag opnieuw meerdere levens geëist. Syrische en Israëlische militairen hebben aanvallen uitgevoerd. Het in het Verenigd Koninkrijk gevestigde Syrische Observatorium voor de Mensenrechten spreekt van meer dan tien doden.

10 uur geleden
Oekraïense premier Sjmyhal biedt ontslag aan

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense premier Denys Sjmyhal heeft zijn ontslag aangeboden. Dat betekent dat de weg vrij is voor vicepremier Joelia Svyrydenko om aangesteld te worden als de nieuwe premier. Het parlement moet haar benoeming nog goedkeuren, maar aangezien de partij van president Volodymyr Zelensky daar een meerderheid heeft, lijkt dat een formaliteit.

11 uur geleden
VK haalde in het geheim duizenden Afghanen op na datalek

LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft na een groot datalek in het geheim duizenden Afghanen naar het Verenigd Koninkrijk gehaald, heeft minister van Defensie John Healey bekendgemaakt. De namen en gegevens van bijna 19.000 Afghanen die hadden samengewerkt met de Britten waren uitgelekt, waardoor zij en hun familieleden mogelijk gevaar liepen. Van hen zijn zo'n negenhonderd mensen opgehaald via dit geheime beleid en 3600 van hun familieleden.

11 uur geleden
Artsen zonder Grenzen: medewerkers opzettelijk gedood in Tigray

MADRID (ANP) - Artsen zonder Grenzen (AzG) concludeert na eigen onderzoek dat drie medewerkers vier jaar geleden opzettelijk zijn gedood in de Ethiopische regio Tigray, waar toen een burgeroorlog woedde. De hulpverleners werden volgens de organisatie gedood terwijl ze in een duidelijk gemarkeerd AzG-voertuig onderweg waren naar gewonde patiënten.

11 uur geleden