Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Belarus stelt doodstraf in voor pogingen tot terrorisme

Belarus stelt doodstraf in voor pogingen tot terrorisme

MINSK (ANP/AFP/RTR) - Belarus heeft de doodstraf ingesteld voor pogingen tot terroristische daden. Russische media schrijven dat president Aleksandr Loekasjenko het decreet woensdag heeft ondertekend. Belarus is het enige land in Europa dat nog de doodstraf uitvoert.

Volgens het Belarussische mensenrechtencentrum Viasna is direct een proces begonnen tegen twaalf leden van de oppositie die worden beschuldigd van pogingen tot terrorisme. De activisten worden onder meer beschuldigd van het in brand steken van een huis en twee auto's tijdens de grote demonstraties eind 2020. De oppositie protesteerde destijds, omdat ze niet geloofden dat Loekasjenko de verkiezingen had gewonnen van Svetlana Tichanovskaja. Volgens Belarussische media is ook Tichanovskaja aangeklaagd voor het voorbereiden van terroristische daden.

Belarus beschuldigt ook een aantal oppositieleden van pogingen tot terrorisme. Ze werden in april aangeklaagd nadat ze delen van de Belarussische spoorlijnen probeerden te saboteren, zodat Russische soldaten niet via hun land naar Oekraïne konden trekken. Volgens de voorzitter van het Belarussische parlement valt niet goed te praten dat de activisten daarmee probeerden instabiliteit en conflicten te veroorzaken.

Belangrijke bondgenoot

Loekasjenko is tijdens de oorlog in Oekraïne een van de belangrijkste bondgenoten van de Russische president Vladimir Poetin. Minsk zegt dat het niet betrokken is bij de oorlog, maar erkent wel dat Russische troepen via Belarussisch grondgebied Oekraïne hebben bereikt.

Mensen konden in Belarus al de doodstraf krijgen voor brute moorden, meervoudige moorden en terroristische daden waarbij doden zijn gevallen. Drie weken geleden ging het parlement al akkoord met het instellen van de doodstraf voor pogingen tot terrorisme. De wet is over tien dagen van kracht.

Meer uit Buitenland

Chinese president Xi Jinping steunt Myanmarese leider

BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese president Xi Jinping steunt de Myanmarese president Min Aung Hlaing, zei hij tijdens een ontmoeting in Beijing. "Ik ben bereid om ons leiderschap verder te versterken, de broederlijke vriendschap tussen onze twee volkeren verder te brengen en de alomvattende strategische samenwerking te verdiepen", aldus Xi. Het is het tweede staatsbezoek van Min Aung Hlaing sinds hij in april president werd na een staatsgreep in 2021.

43 minuten geleden
Acht doden bij crash bommenwerper VS, onder wie personeel Boeing

LOS ANGELES (ANP/RTR/DPA) - Bij het ongeluk met een bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht in Los Angeles zijn acht Amerikanen om het leven gekomen. De kolonel van luchtmachtbasis Edwards, ten noorden van Los Angeles, waar het toestel van was vertrokken, spreekt van een "vreselijke tragedie".

3 uur geleden
Enkele honderden demonstranten bij WK-stadion waar Iran voetbalt

INGLEWOOD (ANP) - Buiten het Los Angeles Stadium is maandag gedemonstreerd voorafgaand aan de wedstrijd tussen Iran en Nieuw-Zeeland. Zo'n driehonderd tot vijfhonderd mensen waren aanwezig buiten het stadion. Ze zwaaiden onder meer met vlaggen om hun onvrede over het Iraanse regime te uiten.

5 uur geleden
Luchtmacht VS houdt rekening met acht doden na crash bommenwerper

LOS ANGELES (ANP) - Bij het ongeluk met een bommenwerper in Los Angeles zijn mogelijk acht doden gevallen. De luchtmachtbasis Edwards, waar het toestel kort voor de crash vandaan was vertrokken, zegt er in een verklaring rekening mee te houden dat alle acht bemanningsleden zijn omgekomen, omdat het ongeluk "niet te overleven was".

6 uur geleden
Vance: getekend akkoord Iran en VS beslaat anderhalve pagina

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft aan CNN meer details prijsgegeven over het "akkoord" dat Iran en de VS maandag digitaal ondertekend hebben. Volgens Vance gaat het om een "vrij algemeen document" van anderhalve bladzijde. Nog altijd is niet duidelijk wat er precies is afgesproken in het zogenoemde memorandum van overeenstemming.

8 uur geleden
Netanyahu na vredesdeal: we blijven zo lang als nodig in Libanon

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israëlische troepen blijven "zolang als dat noodzakelijk is" in Libanon, de Gazastrook en Syrië. Dat zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu nadat bekend was gemaakt dat de regering-Trump en het Iraanse regime het eens zijn over een vredesdeal.

10 uur geleden
Oekraïense vicepremier: start toetredingsproces EU is mijlpaal

LUXEMBURG (ANP) - De officiële start van de onderhandelingen over toetreding van Oekraïne tot de EU is "voor ons echt een Rubicon, een mijlpaal", zei de Oekraïense vicepremier Taras Kachka maandagavond in Luxemburg. "Toetreding tot de Europese Unie is de droom van de Oekraïense samenleving en een zeer sterke veiligheidsgarantie", zei Kachka tijdens een persconferentie in Luxemburg, na de eerste officiële toetredingsgesprekken.

12 uur geleden