Belarus sluit zich aan bij Shanghai Samenwerkingsorganisatie
ASTANA (ANP/DPA/AFP) - Belarus is officieel lid geworden van de Shanghai Samenwerkingsorganisatie (SCO), een veiligheidsverband met onder meer Rusland en China. De negen overige lidstaten stemden donderdag in Kazachstan allemaal in met de toetreding van Belarus.
De regering in Minsk geldt als de trouwste bondgenoot van het Russische Kremlin. Russische troepen mochten bijvoorbeeld vanuit dat land Oekraïne binnenvallen in februari 2022. Belarus is sindsdien net als Rusland doelwit van veel westerse sancties.
Ook Vladimir Poetin en Xi Jinping zijn fysiek aanwezig op de top in Astana. De twee presidenten spraken elkaar over de nauwe banden tussen hun landen, maar ook over de oorlog in Oekraïne. Beijing zegt zich in te zetten voor een vreedzame oplossing van het conflict.
Kruispunt
Xi sprak de top toe en riep de lidstaten op om zich te verzetten tegen "externe bemoeienissen". Het blok spreekt zich vaak uit tegen dominantie van westerse landen en de NAVO. "De wereld staat opnieuw op een kruispunt", aldus Xi. "Het is extreem belangrijk voor de wereld dat de SCO aan de goede kant van de geschiedenis staat."
Naast Rusland en China zijn India, Pakistan en een aantal Centraal-Aziatische landen lid van de SCO. Vorig jaar sloot Iran zich aan bij de samenwerkingsorganisatie. Turkije heeft eerder ook aangegeven open te staan voor toekomstig lidmaatschap. President Recep Tayyip Erdogan is deze week te gast op de top in Kazachstan en sprak ook al met Poetin, ook over de oorlog in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag in zijn gesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu geen concrete afspraken gemaakt, schrijft hij op zijn Truth Social. "Behalve dat ik erop heb aangedrongen dat de onderhandelingen met Iran worden voortgezet, om te zien of er een akkoord kan worden gesloten."
1 uur geledenTUMBLER RIDGE (ANP) - Het dodental van de schietpartij in Canada is bijgesteld naar negen, inclusief de vermoedelijke schutter. De politie meldde eerder dat ook een tiende persoon was bezweken aan haar zware verwondingen, maar dat is toch niet het geval. Zij is met een helikopter naar het ziekenhuis gebracht en wordt nog behandeld.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur James Van Der Beek is overleden, melden Amerikaanse media woensdag. De acteur, vooral bekend van zijn rol als Dawson Leery in de serie Dawson's Creek, was 48 jaar. Van Der Beek leed al langere tijd aan darmkanker.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechtbank doet op 7 juli uitspraak in het hoger beroep van Marine Le Pen. De radicaal-rechtse politica is veroordeeld voor gesjoemel met EU-geld en mag daarom niet deelnemen aan de presidentsverkiezingen in 2027.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De nieuwe Noordpoolmissie Arctic Sentry komt tegemoet aan de afspraak met de Amerikaanse president Donald Trump om het poolgebied gezamenlijk te beschermen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Maar hij wijst erop dat de Verenigde Staten meer wensen hebben en daarover nog met Denemarken en Groenland onderhandelen.
4 uur geledenOTTAWA (ANP) - In Canada is geschokt gereageerd op een dodelijke schietpartij op een school. Vlaggen bij overheidsgebouwen hangen komende week halfstok, meldde een geëmotioneerde premier Mark Carney volgens omroep CBC.
5 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft de "strijd tegen corruptie" binnen de krijgsmacht geprezen. Hij maakte daarmee in een virtuele toespraak tot militairen een zeldzame publieke verwijzing naar de corruptieonderzoeken naar de hoogste generaals van het land.
6 uur geleden