Belarus sluit zich aan bij Shanghai Samenwerkingsorganisatie
ASTANA (ANP/DPA/AFP) - Belarus is officieel lid geworden van de Shanghai Samenwerkingsorganisatie (SCO), een veiligheidsverband met onder meer Rusland en China. De negen overige lidstaten stemden donderdag in Kazachstan allemaal in met de toetreding van Belarus.
De regering in Minsk geldt als de trouwste bondgenoot van het Russische Kremlin. Russische troepen mochten bijvoorbeeld vanuit dat land Oekraïne binnenvallen in februari 2022. Belarus is sindsdien net als Rusland doelwit van veel westerse sancties.
Ook Vladimir Poetin en Xi Jinping zijn fysiek aanwezig op de top in Astana. De twee presidenten spraken elkaar over de nauwe banden tussen hun landen, maar ook over de oorlog in Oekraïne. Beijing zegt zich in te zetten voor een vreedzame oplossing van het conflict.
Kruispunt
Xi sprak de top toe en riep de lidstaten op om zich te verzetten tegen "externe bemoeienissen". Het blok spreekt zich vaak uit tegen dominantie van westerse landen en de NAVO. "De wereld staat opnieuw op een kruispunt", aldus Xi. "Het is extreem belangrijk voor de wereld dat de SCO aan de goede kant van de geschiedenis staat."
Naast Rusland en China zijn India, Pakistan en een aantal Centraal-Aziatische landen lid van de SCO. Vorig jaar sloot Iran zich aan bij de samenwerkingsorganisatie. Turkije heeft eerder ook aangegeven open te staan voor toekomstig lidmaatschap. President Recep Tayyip Erdogan is deze week te gast op de top in Kazachstan en sprak ook al met Poetin, ook over de oorlog in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
SINT-PETERSBURG (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi, geeft de Verenigde Staten de schuld van het mislukken van de vredesbesprekingen in Pakistan. Dat zei hij na zijn aankomst in Rusland, waar hij de Russische president Vladimir Poetin ontmoet.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse politie heeft een 37-jarige man opgepakt, die te maken zou hebben met een reeks aanslagen op verschillende Joodse locaties in Londen. De afgelopen maand zijn in totaal 26 mensen gearresteerd vanwege het onderzoek naar brandstichting en andere aanvallen in de Britse hoofdstad.
5 uur geledenODESA (ANP/RTR) - Elf mensen zijn gewond geraakt door een Russische droneaanval op de zuidelijke Oekraïense stad Odesa, meldden Oekraïense functionarissen. De aanvallen waren het zwaarst in het centrum van de stad, waarbij onder meer huizen, een hotel en andere voorzieningen werden beschadigd.
6 uur geledenVIRGINIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse zangeres Nedra Talley Ross is op 80-jarige leeftijd overleden. "Ze lag veilig in haar eigen bed thuis, omringd door haar familie, wetende dat ze geliefd was", schreef haar dochter in een bericht op Facebook. Talley Ross was het laatst levende lid van meidengroep The Ronettes.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Drie mensen zijn omgekomen bij een aanval van het Amerikaanse leger op een vermeende drugsboot in het oostelijke deel van de Stille Oceaan. Dat maakte het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) in de nacht van zondag op maandag bekend op X.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Voor het Correspondents' Dinner zaterdag in Washington gold niet de hoogste beveiligingsstatus die normaal bij zulke bijeenkomsten wordt afgegeven. Dat schrijft The Washington Post op gezag van anonieme overheidsfunctionarissen.
9 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - Een schip dat bultrug Timmy moet redden, is onderweg naar de plek waar de walvis nog steeds is gestrand, nabij het eiland Poel voor de Duitse Oostzeekust.
9 uur geleden