Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Belarus sluit zich aan bij Shanghai Samenwerkingsorganisatie

Belarus sluit zich aan bij Shanghai Samenwerkingsorganisatie

ASTANA (ANP/DPA/AFP) - Belarus is officieel lid geworden van de Shanghai Samenwerkingsorganisatie (SCO), een veiligheidsverband met onder meer Rusland en China. De negen overige lidstaten stemden donderdag in Kazachstan allemaal in met de toetreding van Belarus.

De regering in Minsk geldt als de trouwste bondgenoot van het Russische Kremlin. Russische troepen mochten bijvoorbeeld vanuit dat land Oekraïne binnenvallen in februari 2022. Belarus is sindsdien net als Rusland doelwit van veel westerse sancties.

Ook Vladimir Poetin en Xi Jinping zijn fysiek aanwezig op de top in Astana. De twee presidenten spraken elkaar over de nauwe banden tussen hun landen, maar ook over de oorlog in Oekraïne. Beijing zegt zich in te zetten voor een vreedzame oplossing van het conflict.

Kruispunt

Xi sprak de top toe en riep de lidstaten op om zich te verzetten tegen "externe bemoeienissen". Het blok spreekt zich vaak uit tegen dominantie van westerse landen en de NAVO. "De wereld staat opnieuw op een kruispunt", aldus Xi. "Het is extreem belangrijk voor de wereld dat de SCO aan de goede kant van de geschiedenis staat."

Naast Rusland en China zijn India, Pakistan en een aantal Centraal-Aziatische landen lid van de SCO. Vorig jaar sloot Iran zich aan bij de samenwerkingsorganisatie. Turkije heeft eerder ook aangegeven open te staan voor toekomstig lidmaatschap. President Recep Tayyip Erdogan is deze week te gast op de top in Kazachstan en sprak ook al met Poetin, ook over de oorlog in Oekraïne.

Meer uit Buitenland

Ook China mag bij vredesraad van Trump

BEIJING (ANP/AFP) - China heeft een uitnodiging gekregen om toe te treden tot de vredesraad van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat meldt het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken, dat in het midden liet of het land zal ingaan op de uitnodiging.

43 minuten geleden
Deel Kyiv zonder verwarming na aanval

KYIV (ANP/RTR) - In de Oekraïense hoofdstad Kyiv zitten na een Russische aanval duizenden gebouwen zonder verwarming. Dat meldt burgemeester Vitali Klitsjko, die spreekt over 5635 getroffen panden. Het zou in de meeste gevallen gaan om hoogbouw die eerder deze maand ook al zonder verwarming kwam te zitten door Russische aanvallen. Een vrouw raakte bij de aanvallen gewond.

2 uur geleden
Trump plaatst weer bericht van NAVO-topman Rutte op sociale media

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op zijn sociale media opnieuw een bericht gedeeld van NAVO-topman Mark Rutte. In de tekst staat dat Rutte zijn mediaoptredens in Davos zal gebruiken om aandacht te vragen voor het werk van Trump in Syrië, Gaza en Oekraïne. Ook stelt de NAVO-topman zich in te zetten om een weg vooruit te vinden rond Groenland.

2 uur geleden
Trump meldt 'erg goed' telefoongesprek met Rutte over Groenland

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt een "erg goed" telefoongesprek over Groenland te hebben gehad met NAVO-topman Mark Rutte. "Ik heb ingestemd met een bijeenkomst van de verschillende partijen in Davos, Zwitserland", schrijft Trump op zijn platform Truth Social. "Zoals ik heel duidelijk aan iedereen heb uitgelegd, is Groenland van cruciaal belang voor de nationale en wereldwijde veiligheid. Er is geen weg terug, daar is iedereen het over eens!"

2 uur geleden
Gezondheidsorganisaties VS naar rechter om vermindering vaccins

WASHINGTON (ANP) - Verschillende Amerikaanse organisaties voor gezondheidszorg zijn naar de rechter gestapt, omdat de aanbevolen lijst voor vaccinaties voor kinderen is ingekort. Dat meldt The Washington Post.

6 uur geleden
Sydney sluit stranden vanwege aanvallen door haaien

SYDNEY (ANP) - De Australische stad Sydney heeft dinsdag 34 stranden afgesloten voor bezoekers vanwege vier aanvallen door haaien in twee dagen tijd, aldus plaatselijke autoriteiten.

6 uur geleden
Amnesty: tactieken regering-Trump tasten mensenrechten aan

LONDEN (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump ondermijnt in toenemende mate de mensenrechten. Daarvoor waarschuwt Amnesty International in een dinsdag verschenen rapport.

8 uur geleden