Belarus sluit zich aan bij Shanghai Samenwerkingsorganisatie
ASTANA (ANP/DPA/AFP) - Belarus is officieel lid geworden van de Shanghai Samenwerkingsorganisatie (SCO), een veiligheidsverband met onder meer Rusland en China. De negen overige lidstaten stemden donderdag in Kazachstan allemaal in met de toetreding van Belarus.
De regering in Minsk geldt als de trouwste bondgenoot van het Russische Kremlin. Russische troepen mochten bijvoorbeeld vanuit dat land Oekraïne binnenvallen in februari 2022. Belarus is sindsdien net als Rusland doelwit van veel westerse sancties.
Ook Vladimir Poetin en Xi Jinping zijn fysiek aanwezig op de top in Astana. De twee presidenten spraken elkaar over de nauwe banden tussen hun landen, maar ook over de oorlog in Oekraïne. Beijing zegt zich in te zetten voor een vreedzame oplossing van het conflict.
Kruispunt
Xi sprak de top toe en riep de lidstaten op om zich te verzetten tegen "externe bemoeienissen". Het blok spreekt zich vaak uit tegen dominantie van westerse landen en de NAVO. "De wereld staat opnieuw op een kruispunt", aldus Xi. "Het is extreem belangrijk voor de wereld dat de SCO aan de goede kant van de geschiedenis staat."
Naast Rusland en China zijn India, Pakistan en een aantal Centraal-Aziatische landen lid van de SCO. Vorig jaar sloot Iran zich aan bij de samenwerkingsorganisatie. Turkije heeft eerder ook aangegeven open te staan voor toekomstig lidmaatschap. President Recep Tayyip Erdogan is deze week te gast op de top in Kazachstan en sprak ook al met Poetin, ook over de oorlog in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Twee Oekraïense politieagenten zijn geschorst nadat er online een video was verschenen waarop te zien is hoe zij vluchten van de plek van een schietpartij in Kyiv, meldt minister Igor Klymenko van Binnenlandse Zaken. Bij de schietpartij kwamen zes mensen om.
40 minuten geledenSOFIA (ANP/AFP/RTR) - De Bulgaarse oud-president Rumen Radev gaat aan de leiding bij de Bulgaarse verkiezingen, blijkt uit exitpolls. Het lijkt erop dat hij ongeveer 38 procent van de stemmen heeft behaald. De pro-Russische Radev was favoriet onder de stemmers, mede dankzij zijn belofte om corruptie in het land aan te pakken.
1 uur geledenSHREVEPORT (ANP) - Door een schietpartij in het Amerikaanse Shreveport, Louisiana, zijn acht kinderen gedood. Dat meldt de politie aan de lokale nieuwszender KSLA News 12. De slachtoffers zijn tussen de 1 en 14 jaar oud. Twee vrouwen raakten bij de schietpartij gewond, een jongen raakte gewond toen hij van een dak afsprong.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leiding heeft nog niet besloten of Iran deelneemt aan een nieuwe gespreksronde met de VS, meldden lokale media zondag. Persbureau Tasnim meldde op basis van een anonieme bron zelfs dat er geen verdere onderhandelingen plaatsvinden zolang de Amerikaanse marine de Straat van Hormuz blijft blokkeren.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Spanje gaat de Europese Unie dinsdag vragen het associatieverdrag met Israël te beëindigen vanwege schendingen van het internationaal recht. Dat heeft premier Pedro Sánchez gezegd tijdens een bijeenkomst in Andalusië.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft twee buitenlanders opgepakt wegens betrokkenheid bij het importeren van Starlink-apparatuur, berichten Iraanse media. Internetdiensten via satellieten, zoals die van Starlink, zijn in het land verboden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Iran hard aan te pakken als het land niet akkoord gaat met een nieuwe deal. In een bericht op Truth Social schrijft hij dat Amerikaanse vertegenwoordigers maandagavond in Pakistan zijn voor onderhandelingen. Een functionaris van het Witte Huis bevestigde dit later.
5 uur geleden