Belarus ontkent Ryanair-vliegtuig tot landen te hebben gedwongen
MINSK (ANP/RTR) - Belarus ontkent dat het vorig jaar mei een Ryanair-vliegtuig dwong om te landen op de luchthaven van Minsk. Donderdagavond werden vier hooggeplaatste Belarussische ambtenaren aangeklaagd in de Verenigde Staten voor luchtpiraterij.
President Aleksandr Loekasjenko reageerde vrijdag bij staatspersbureau Belta op de aanklacht door te zeggen dat de vlucht niet was onderschept door de Belarussen. Aan boord van het toestel dat vanuit Griekenland onderweg was naar Litouwen zat het Wit-Russische oppositielid Roman Protasevitsj, die na een gedwongen landing in de Wit-Russische hoofdstad gearresteerd werd.
De vier aangeklaagde Belarussen blijven voorlopig op vrije voeten. Zij worden ervan verdacht een bommelding in scène te hebben gezet om zo de vlucht van Protasevitsj naar Minsk te kunnen leiden.
Amerikanen
Er zaten vier Amerikanen aan boord van het vliegtuig en de aanklagers stellen dat de "Amerikaanse wet roekeloos overtreden werd". "De volgende piloot die bericht krijgt over een bommelding zou de authenticiteit daarvan in twijfel kunnen trekken", aldus een FBI-woordvoerder.
Toch betekent de Amerikaanse aanklacht, die door onder meer de FBI gesteund wordt, in de praktijk weinig. In de VS zouden de personen een levenslange gevangenisstraf riskeren, maar in Belarus blijven zij op vrije voeten. President Aleksandr Loekasjenko is niet aangeklaagd.
Europa, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten legden het regime van Loekasjenko vorig jaar sancties op naar aanleiding van het incident.
Meer uit Buitenland
LIMA (ANP) - De kandidaten voor het presidentschap van Peru gaan nek-aan-nek. Waar bij de recentste telling de conservatieve Keiko Fujimori was uitgelopen op haar rivaal Roberto Sánchez, is het in de nieuwste peiling weer het linkse congreslid dat voorligt: 50,3 procent tegenover 49,7 procent.
22 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Israël heeft maandagochtend vroeg luchtaanvallen uitgevoerd op militaire doelen in het westen en midden van Iran, meldt het Israëlische leger. Iraanse staatsmedia melden dat er explosies zijn gehoord in Teheran, Tabriz en Isfahan.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Justitie, Gérald Darmanin, heeft openbaar aanklagers opgedragen om 70.000 aangiften "die met kinderen te maken hebben" met spoed te onderzoeken. Het Franse justitiesysteem heeft hier tot 14 juli, een nationale feestdag, de tijd voor gekregen. Darmanin neemt die stap na de moord op de 11-jarige Lyhanna.
1 uur geledenMANILLA (ANP) - Na een zware aardbeving voor de kust van het Filipijnse eiland Mindanao is maandagochtend vroeg een tsunamiwaarschuwing afgegeven. Naast de Filipijnen zelf geldt de waarschuwing voor onder meer kustgebieden in Indonesië en Japan.
2 uur geledenJEREVAN (ANP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de overwinning uitgeroepen bij de parlementsverkiezingen. Tijdens een persconferentie in de nacht van zondag op maandag noemde Pasjinjan de overwinning van zijn partij Burgercontract een "historische zege".
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - In reactie op de raketaanvallen vanuit Iran, heeft Israël grensovergangen naar de Gazastrook gesloten. Het gaat om een "veiligheidsmaatregel", staat in een verklaring van overheidsinstantie COGAT, die onder meer de toegang tot Gaza coördineert.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president zei na de aanval van Iran op Israël dat hij Benjamin Netanyahu zal vragen af te zien van wraak. Dat verklaarde Donald Trump tegenover nieuwssite Axios. Het telefoongesprek tussen de president en de Israëlische premier zou inmiddels hebben plaatsgevonden.
5 uur geleden