Belarus: nieuwe samenwerking met Russisch leger is puur defensief
MINSK (ANP/AFP/RTR) - De militaire samenwerking die Belarus vorige week is aangegaan met Rusland, is volgens de Belarussische defensieminister Viktor Khrenin "puur defensief". President Aleksandr Loekasjenko zei eerder met Russische hulp de militaire aanwezigheid aan de grens met Oekraïne te zullen vergroten wegens dreigingen.
Loekasjenko verklaarde dat Oekraïne Belarus wil aanvallen. Hij deelde geen informatie over de locaties waar de samenwerking met de Russen zijn beslag krijgt. Er werd voor gevreesd dat Belarussische troepen zich in Oekraïne zouden voegen bij die van Rusland. Het Russische leger verliest daar steeds meer grondgebied.
De aankondiging van de samenwerking viel samen met een explosie op de Krimbrug, een verkeersverbinding tussen het Russische vasteland en het door Rusland geannexeerde schiereiland de Krim. Rusland wijst Oekraïne aan als verantwoordelijke. De brug is voor Rusland niet alleen symbolisch van belang, maar ook logistiek, voor de bevoorrading van zijn troepen in Oekraïne.
Belarus is politiek en financieel afhankelijk van zijn belangrijkste bondgenoot Rusland. Loekasjenko stond Russische troepen eerder dit jaar toe om Oekraïne vanuit Belarus aan te vallen. Om die reden hebben veel westerse landen Belarus net als Rusland gesanctioneerd voor de invasie in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk beleggen een nieuwe bijeenkomst van militaire planners om te bespreken hoe ze de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang kunnen brengen zodra de oorlog tegen Iran voorbij is. Planners uit meer dan dertig landen, waaronder Nederland, nemen woensdag en donderdag deel aan de besprekingen in Londen.
54 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Een vrachtschip dat Iran verliet is in de Straat van Hormuz beschoten, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Er is geen schade gemeld. Het schip is een aantal kilometer van de Iraanse kust tot stilstand gebracht en de bemanning is veilig.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Hongarije en Slowakije krijgen als het goed is binnen een paar uur weer olie uit Rusland via de veelbesproken Droezjba-pijpleiding. De leveringen via die pijpleiding lagen maanden stil nadat die in januari schade had opgelopen in de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Kyiv heeft de schade inmiddels gerepareerd.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft Turkije gevraagd om een ontmoeting tussen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin te organiseren. Volgens buitenlandminister Andri Sybiha wil Kyiv de gestrande vredesonderhandelingen nieuw leven inblazen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump stort Iran "financieel in" door de sluiting van de Straat van Hormuz. Dat schrijft hij op zijn Truth Social. Het land zou 500 miljoen dollar per dag verliezen en "hongerig naar geld" zijn.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - In Libanon is een dode gevallen bij een Israëlische droneaanval, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. In het land geldt sinds vorige week een staakt-het-vuren, maar Israël en Hezbollah beschuldigen elkaar van het schenden daarvan.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - Op de Straat van Hormuz is opnieuw een containerschip beschoten door de Iraanse Revolutionaire Garde, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Het zou zware schade hebben opgelopen, maar niemand raakte gewond.
4 uur geleden