Belarus: nieuwe samenwerking met Russisch leger is puur defensief
MINSK (ANP/AFP/RTR) - De militaire samenwerking die Belarus vorige week is aangegaan met Rusland, is volgens de Belarussische defensieminister Viktor Khrenin "puur defensief". President Aleksandr Loekasjenko zei eerder met Russische hulp de militaire aanwezigheid aan de grens met Oekraïne te zullen vergroten wegens dreigingen.
Loekasjenko verklaarde dat Oekraïne Belarus wil aanvallen. Hij deelde geen informatie over de locaties waar de samenwerking met de Russen zijn beslag krijgt. Er werd voor gevreesd dat Belarussische troepen zich in Oekraïne zouden voegen bij die van Rusland. Het Russische leger verliest daar steeds meer grondgebied.
De aankondiging van de samenwerking viel samen met een explosie op de Krimbrug, een verkeersverbinding tussen het Russische vasteland en het door Rusland geannexeerde schiereiland de Krim. Rusland wijst Oekraïne aan als verantwoordelijke. De brug is voor Rusland niet alleen symbolisch van belang, maar ook logistiek, voor de bevoorrading van zijn troepen in Oekraïne.
Belarus is politiek en financieel afhankelijk van zijn belangrijkste bondgenoot Rusland. Loekasjenko stond Russische troepen eerder dit jaar toe om Oekraïne vanuit Belarus aan te vallen. Om die reden hebben veel westerse landen Belarus net als Rusland gesanctioneerd voor de invasie in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Amerikaanse functionarissen bevestigen dat een Amerikaans gevechtsvliegtuig is neergehaald in Iran, meldt The New York Times. De VS proberen de bemanning op te sporen en te redden voordat Iran ze te pakken krijgt, zeggen ingewijden tegen de krant.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat zijn land "met iets meer tijd makkelijk de Straat van Hormuz kan heropenen." Door een Iraanse blokkade varen nauwelijks nog schepen door de zeestraat, die van groot belang is voor de internationale handel.
1 uur geledenBUSHEHR (ANP/RTR) - Een opslagplaats met daarin hulpgoederen en hulpvoertuigen is geraakt door een droneaanval, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). Donderdag zei die organisatie nog zich zorgen te maken om de verslechterde humanitaire situatie in Iran.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Vicepresident JD Vance zal voortaan verantwoordelijk zijn voor fraudebestrijding in de VS. Op Truth Social schrijft president Donald Trump dat Vance in die rol voortaan bekend zal staan als "fraude-tsaar".
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ma Xingrui, lid van het Chinese politburo en voormalig leider van de Communistische Partij in Xinjiang, wordt onderzocht door het anti-corruptieorgaan van de partij, melden Chinese media. Voor zover bekend is hij nog niet uit zijn functie gezet.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Bij de grootschalige Russische aanval op Oekraïne zijn zeker zes mensen omgekomen, melden de autoriteiten. Sinds donderdag 18.00 uur gaat Oekraïne gebukt onder een grote reeks Russische drone- en raketaanvallen. Die hielden ook gedurende vrijdagochtend aan.
3 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Er zijn menselijke resten gevonden op het Thaise vrachtschip dat vorige maand in de Straat van Hormuz werd aangevallen door Iran. Eerder werd bekend dat drie bemanningsleden vermist waren.
5 uur geleden