Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Belangrijke rol nieuwe tak AP voor toezicht op algoritmes

Belangrijke rol nieuwe tak AP voor toezicht op algoritmes

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe tak van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) die toezicht gaat houden op algoritmes, zal aanvankelijk vooral bezig zijn met opstarten. "We starten nu net", zegt voorzitter Aleid Wolfsen bij de officiële aftrap. Het is een belangrijke nieuwe rol, benadrukten ook de twee kabinetsleden die daarbij aanwezig waren.

Het kabinet heeft voor de komende jaren extra geld uitgetrokken waarmee de AP de nieuwe tak, die officieel de directie Coördinatie Algoritmes heet, heeft opgericht. Voor dit startjaar gaat het om 1 miljoen euro. Daarmee kan de AP zo'n tien mensen aannemen, schat Wolfsen. Zij komen uit de AP zelf, van andere toezichthouders en uit de techsector. Het budget loopt tot 2026 op tot 3,6 miljoen euro.

Volgens Wolfsen wordt in de beginfase vooral samenwerking gezocht met andere toezichthouders die met algoritmen te maken krijgen. Ook wordt op papier gezet wat wel en niet mag en wordt gekeken of voldoende transparant wordt omgegaan met algoritmen.

Relatief klein

Hoewel Wolfsen vindt dat de AP nog altijd "royaal te klein" is voor het werk dat de toezichthouder moet verrichten, verwacht hij wel dat de nieuwe taak van meet af aan goed ingevuld kan worden. "We hebben natuurlijk onze reguliere onderzoeken en onze onderzoeksafdeling let hier ook op", aldus de voorzitter. "Het versterkt ook het gewone werk. Alleen het is nog relatief klein allemaal."

Bij de lancering van de nieuwe tak waren ook staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Digitalisering) en minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) aanwezig. Van Huffelen wil de invulling van het toezicht vooral overlaten aan de AP zelf.

Toeslagenaffaire

"Wij willen graag dat Nederlanders erop kunnen rekenen dat de algoritmes die gebruikt worden oké zijn en dat je niet zomaar gediscrimineerd wordt", aldus de staatssecretaris. Ze wijst er ook op dat de AP daar op zich al mee bezig was, bijvoorbeeld door in 2021 de Belastingdienst een boete van 2,75 miljoen euro op te leggen voor het oneigenlijk gebruik van algoritmen. Van Huffelen was toen als staatssecretaris nog verantwoordelijk voor de Belastingdienst.

De toeslagenaffaire was voor het kabinet een belangrijke reden om de AP extra geld te geven voor toezicht. Toch gaat de AP niet alleen letten op overheidsoptreden, maar ook op de manier waarop bedrijven met algoritmen omgaan. Waarschijnlijk komt er vanwege nieuwe Europese regelgeving later ook nog een aparte autoriteit voor kunstmatige intelligentie (AI).

Meer uit Binnenland

Het Parool houdt jaarlijkse Derk Sauerlezing over persvrijheid

AMSTERDAM (ANP) - Het Parool, The Moscow Times en De Balie gaan een jaarlijks nieuw evenement organiseren over persvrijheid en onafhankelijke journalistiek: de Derk Sauerlezing. Het evenement wordt gehouden ter ere van de vorig jaar overleden journalist en mediaondernemer Derk Sauer.

26 minuten geleden
ANWB Alarmcentrale: meer medische hulpvragen en stijging autopech

DEN HAAG (ANP) - De ANWB Alarmcentrale meldt een forse toename van medische hulpvragen en meer pechmeldingen op koelere Europese vakantiebestemmingen. Halverwege het zomerseizoen zegt de ANWB in totaal al ruim 330.000 meldingen geregistreerd te hebben van vakantiegangers in binnen- en buitenland. Dat zijn er 10.000 meer dan in dezelfde periode vorig jaar.

28 minuten geleden
Politici reageren geschokt op situatie Ceuta

DEN HAAG (ANP) - Meerdere Nederlandse politici hebben geschokt gereageerd op de situatie bij de Spaanse exclave Ceuta. Minister van Defensie Dilan Yeşilgöz (VVD) noemt de beelden uit Spanje "onacceptabel".

29 minuten geleden
Maand minder sprinters tussen Hoofddorp en Amsterdam Centraal

UTRECHT (ANP) - Door een defect spoor rijden er tot eind augustus minder sprinters tussen Hoofddorp en Amsterdam Centraal Station, meldt de NS. De spoorwegdienst verwacht dat de storing tot ongeveer maandag 31 augustus 21.15 uur duurt.

3 uur geleden
Schouten: herdenking niet moment om statement te maken

ROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam wilde na afloop niet spreken van een pijnlijk moment toen de herdenking van de Rotterdamse gedeporteerden in de Tweede Wereldoorlog werd onderbroken door enkele demonstranten. "Herdenken is niet het moment om een statement te maken", zei Schouten kort na afloop van de bijeenkomst in Rotterdam-Zuid. Tijdens de toespraak van Zvi Aviner Vapni, de ambassadeur van Israël in Nederland, riepen enkele demonstranten leuzen tegen Israël en de oorlog in Gaza.

10 uur geleden
Schouten wil niks kwijt over betogers die herdenking verstoorden

ROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam wilde na afloop niet spreken van een pijnlijk moment toen de herdenking van de Rotterdamse gedeporteerden in de Tweede Wereldoorlog werd onderbroken door enkele demonstranten. Tijdens de toespraak van Zvi Aviner Vapni, de ambassadeur van Israël in Nederland, riepen enkele demonstranten leuzen tegen Israël en de oorlog in Gaza.

11 uur geleden
Ambassadeur Israël boos over 'antisemitische' cartoon Sigmund

DEN HAAG (ANP) - De Israëlische ambassadeur in Nederland, Zvi Aviner Vapni, is boos over een Sigmund-cartoon van tekenaar Peter de Wit die afgelopen dinsdag in de Volkskrant heeft gestaan. Hij noemt het een "antisemitische karikatuur" en verbaast zich erover dat de krant die niet heeft tegengehouden.

11 uur geleden