Belangenorganisaties eisen dat minister Faber afziet van noodwet
DEN HAAG (ANP) - Een club van zeven belangenorganisaties heeft asielminister Marjolein Faber gevraagd af te zien van haar voornemen een asielnoodwet in te voeren. Ze doen dit naar eigen zeggen "voor mensen op de vlucht, mensen in asielprocedure en ongedocumenteerde mensen, en met steun van tienduizenden burgers". Als de minister haar plannen doorzet, "krijgt ze onmiddellijk met de rechter te maken", zo schrijven de organisaties.
Minister Faber wil via het noodrecht strenge asielregels doorvoeren die volgens de organisaties in strijd zijn met mensenrechtenverdragen en grote gevolgen zullen hebben voor vluchtelingen. "Met haar totale disrespect voor mensenrechten en de rechtsstaat stort dit kabinet mensen op de vlucht in grote onzekerheid", zegt Malou Lintmeijer van Here to Support namens de organisaties. "Als minister Faber denkt de democratie buitenspel te kunnen zetten voor haar hardvochtige zondebokpolitiek, gaat ze ons op haar pad vinden."
De sommatie, juridisch gezien een laatste waarschuwing voor een gang naar de rechter, is afgelopen vrijdag verstuurd door Here to Support, DeGoedeZaak, MiGreat, New Women Connectors, STIL Utrecht, SAWA Collective en Stichting Gast. Advocaat Christiaan Alberdingk Thijm die de organisaties bijstaat, acht de stap "noodzakelijk en kansrijk. Noodzakelijk omdat het opzij schuiven van de Vluchtelingenwet levensbedreigend is. Kansrijk omdat er van een crisis geen sprake is en de politiek haar werk binnen de kaders van de rechtsstaat moet doen."
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
7 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
7 uur geleden