Beijing en Berlijn zijn positief over Oekraïne-overleg in Jeddah
BEIJING/BERLIJN (ANP/RTR) - Afgezanten van meer dan veertig landen zijn het tijdens informele gesprekken in Saudi-Arabië vrijwel eens geworden over de Oekraïens-Russische oorlog, volgens Beijing. Een Duitse regeringswoordvoerder sprak maandag van een algemene bereidheid van de internationale gemeenschap om de oorlog tot een einde te brengen. De bijeenkomst afgelopen weekeinde in de Saudische stad Jeddah was volgens hem een succesvolle bijdrage aan het bewerkstelligen van vrede in Oekraïne.
Rusland was niet uitgenodigd. Het initiatief was vooral bedoeld om te kijken welke landen buiten Noord-Amerika, Australië en Europa in het conflict geneigd zijn Oekraïne toch te steunen en Rusland te veroordelen. China, Brazilië, Turkije, India en Zuid-Afrika bijvoorbeeld stellen zich neutraal op en doen niet mee aan sancties tegen Rusland. De bijeenkomst was achter gesloten deuren en werd zondagavond afgesloten zonder slotverklaring.
Het gastland Saudi-Arabië doet net als Turkije veel pogingen te bemiddelen tussen de oorlogvoerende partijen, bijvoorbeeld bij het regelen van de uitwisseling van gevangenen. Turkije wist samen met de VN een veilige vaarroute te creëren over de Zwarte Zee zodat Oekraïense landbouwproducten konden worden uitgevoerd via die zee en de Bosporus. De deal is afgelopen maand door Rusland opgeschort. Later deze maand bezoekt de Russische leider Poetin de Turkse president Erdogan en komt de graandeal weer prominent op tafel.
Meer uit Buitenland
DAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten zijn naar eigen zeggen begonnen met de evacuatie van de laatste gevangenen in het kamp Al-Hol, niet ver van de Iraakse grens. Het kamp was opgericht om tienduizenden strijders van de terreurbeweging Islamitische Staat (IS) en vooral hun verwanten op te sluiten, nadat het schrikbewind van het door IS uitgeroepen kalifaat in 2019 was ineengestort.
47 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Zaken van het tribunaal voor Hamasstrijders die worden verdacht van betrokkenheid bij de aanvallen op Israël op 7 oktober 2023, komen te vallen onder de hoogste aanklager van het Israëlische leger, Itay Offir. Dat zegt procureur-generaal Gali Baharav-Miara tegen het Israëlische nieuwsmedium ynet. De speciale militaire rechtbank moet nog worden opgericht. Tegen meer dan 300 Hamasstrijders liggen al aanklachten klaar, zo werd onlangs bekend.
54 minuten geledenHANNOVER (ANP/DPA) - De tak van anti-immigratiepartij Alternative für Deutschland (AfD) in het aan Nederland grenzende Nedersaksen is daar aangemerkt als extremistisch. Dat gebeurde door de veiligheidsdienst van de deelstaat. De AfD is landelijk de grootste oppositiepartij en staat hoog in de peilingen.
56 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - Een eeuwenoud gezonken oorlogsschip is in Stockholm weer zichtbaar geworden. Dat komt doordat het waterpeil in de Oostzee is gezakt.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft dinsdag gewaarschuwd dat Amerikaanse pogingen de regering van Iran omver te werpen gedoemd zijn te mislukken. Hij sprak aan het begin van naar verwachting tweedaagse onderhandelingen tussen beide landen in Genève. Die gaan over het omstreden Iraanse nucleaire programma. De diplomaten uit Oman zijn tussenpersonen in de gesprekken.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Migranten en vluchtelingen in Libië zijn het slachtoffer van "wrede en systematisch gepleegde" mishandelingen en andere schendingen van de mensenrechten. Daarbij worden moord, verkrachting, afpersing en marteling gepleegd, volgens een nieuw rapport van het mensenrechtenbureau van de VN en de VN-missie in het Noord-Afrikaanse land.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en Iran hebben hun onderhandelingen hervat in Genève. Dat berichten Iraanse staatsmedia, die schrijven dat de twee partijen berichten uitwisselen via bemiddelaars uit Oman.
3 uur geleden