Beijing en Berlijn zijn positief over Oekraïne-overleg in Jeddah
BEIJING/BERLIJN (ANP/RTR) - Afgezanten van meer dan veertig landen zijn het tijdens informele gesprekken in Saudi-Arabië vrijwel eens geworden over de Oekraïens-Russische oorlog, volgens Beijing. Een Duitse regeringswoordvoerder sprak maandag van een algemene bereidheid van de internationale gemeenschap om de oorlog tot een einde te brengen. De bijeenkomst afgelopen weekeinde in de Saudische stad Jeddah was volgens hem een succesvolle bijdrage aan het bewerkstelligen van vrede in Oekraïne.
Rusland was niet uitgenodigd. Het initiatief was vooral bedoeld om te kijken welke landen buiten Noord-Amerika, Australië en Europa in het conflict geneigd zijn Oekraïne toch te steunen en Rusland te veroordelen. China, Brazilië, Turkije, India en Zuid-Afrika bijvoorbeeld stellen zich neutraal op en doen niet mee aan sancties tegen Rusland. De bijeenkomst was achter gesloten deuren en werd zondagavond afgesloten zonder slotverklaring.
Het gastland Saudi-Arabië doet net als Turkije veel pogingen te bemiddelen tussen de oorlogvoerende partijen, bijvoorbeeld bij het regelen van de uitwisseling van gevangenen. Turkije wist samen met de VN een veilige vaarroute te creëren over de Zwarte Zee zodat Oekraïense landbouwproducten konden worden uitgevoerd via die zee en de Bosporus. De deal is afgelopen maand door Rusland opgeschort. Later deze maand bezoekt de Russische leider Poetin de Turkse president Erdogan en komt de graandeal weer prominent op tafel.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de dood van inlichtingenminister Esmail Khatib bevestigd. Israël claimde hem eerder al te hebben gedood bij een luchtaanval.
22 minuten geledenISLAMABAD (ANP/AFP) - Pakistan heeft een "tijdelijke pauze" aangekondigd in de strijd die het voert tegen Afghanistan vanwege het naderende einde van de ramadan. Volgens het ministerie van Informatie werd het land daartoe verzocht door Saudi-Arabië, Qatar en Turkije. Het bestand geldt van donderdag tot de nacht van maandag op dinsdag.
24 minuten geledenTROMSØ (ANP) - NAVO-landen zoeken samen naar manieren om af te komen van de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "We zijn het er allemaal over eens dat de zeestraat weer open moet."
41 minuten geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse gastoevoer naar Irak is volledig stilgelegd na een aanval op een groot Iraans-Qatarees gasveld in het zuiden van Iran, het zogenoemde Pars-veld. Iran voorziet Irak voor 30 procent in zijn totale gasbehoefte en circa 40 procent in zijn totale energiebehoefte. Het Pars-veld is goed voor 70 procent van de Iraanse gaswinning en geldt als 's werelds grootste aardgasveld.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft boos gereageerd op een incident bij de kerncentrale in het Iraanse Bushehr. Een woordvoerder van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken sprak van een "onverantwoordelijke en volstrekt onaanvaardbare raketaanval" vlak bij een werkende reactor. Ze riep Israël en de Verenigde Staten op levens van Russen die in de centrale werken niet in gevaar te brengen.
1 uur geledenENGELBERG (ANP) - In het Zwitserse skigebied bij Engelberg is een gondel losgeraakt van een skilift. Daarbij is een vrouw om het leven gekomen. Volgens de plaatselijke politie raakte ze "dodelijk gewond" en zat ze als enige in de cabine die neerstortte.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten en Israël van een aanval op doelen bij een enorm gasveld in de Golfregio, in het zuiden van Iran. Staatsmedia melden dat brandweerteams worden gestuurd om het vuur te blussen.
2 uur geleden