Beijing en Berlijn zijn positief over Oekraïne-overleg in Jeddah
BEIJING/BERLIJN (ANP/RTR) - Afgezanten van meer dan veertig landen zijn het tijdens informele gesprekken in Saudi-Arabië vrijwel eens geworden over de Oekraïens-Russische oorlog, volgens Beijing. Een Duitse regeringswoordvoerder sprak maandag van een algemene bereidheid van de internationale gemeenschap om de oorlog tot een einde te brengen. De bijeenkomst afgelopen weekeinde in de Saudische stad Jeddah was volgens hem een succesvolle bijdrage aan het bewerkstelligen van vrede in Oekraïne.
Rusland was niet uitgenodigd. Het initiatief was vooral bedoeld om te kijken welke landen buiten Noord-Amerika, Australië en Europa in het conflict geneigd zijn Oekraïne toch te steunen en Rusland te veroordelen. China, Brazilië, Turkije, India en Zuid-Afrika bijvoorbeeld stellen zich neutraal op en doen niet mee aan sancties tegen Rusland. De bijeenkomst was achter gesloten deuren en werd zondagavond afgesloten zonder slotverklaring.
Het gastland Saudi-Arabië doet net als Turkije veel pogingen te bemiddelen tussen de oorlogvoerende partijen, bijvoorbeeld bij het regelen van de uitwisseling van gevangenen. Turkije wist samen met de VN een veilige vaarroute te creëren over de Zwarte Zee zodat Oekraïense landbouwproducten konden worden uitgevoerd via die zee en de Bosporus. De deal is afgelopen maand door Rusland opgeschort. Later deze maand bezoekt de Russische leider Poetin de Turkse president Erdogan en komt de graandeal weer prominent op tafel.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Het linkse blok van de sociaaldemocratische premier Mette Frederiksen heeft de Deense parlementsverkiezingen gewonnen, maar haalde opnieuw geen meerderheid. De sociaaldemocraten zelf boekten hun slechtste resultaat in meer dan 120 jaar.
51 minuten geledenPALM BEACH (ANP) - In het kiesdistrict rond Mar-a-Lago, het landgoed van president Donald Trump in Florida, heeft de Democratische Emily Gregory een zetel in het parlement van de staat gewonnen. Ze versloeg de door Trump gesteunde Republikein Jon Maples. Dat melden Amerikaanse media, waaronder Politico.
54 minuten geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft dinsdag bijna drie uur getuigd in een corruptiezaak tegen zijn goede vriend en voormalig congreslid David Rivera. Die staat terecht voor geheime lobbyactiviteiten namens Venezuela tijdens Trumps eerste ambtstermijn.
3 uur geledenNICOSIA (ANP) - Cyprus wil nieuwe afspraken maken met het Verenigd Koninkrijk, nadat een Britse militaire basis op het eiland werd geraakt door een drone. The Telegraph schrijft dat de Cypriotische president Nikos Christodoulides veiligheidsgaranties heeft geëist in een lang telefoongesprek met de Britse premier Keir Starmer.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt dat hij een "heel groot cadeau" van Iran heeft gekregen. Hij wilde niet zeggen wat het precies was, maar het zou te maken hebben met de Straat van Hormuz en olie en gas.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran zegt "niet-vijandige" schepen door te laten op de Straat van Hormuz. Dat meldt de Financial Times op basis van een brief die Teheran gestuurd heeft naar leden van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN.
6 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De sociaaldemocratische partij van premier Mette Frederiksen is bij de Deense parlementsverkiezingen opnieuw de grootste geworden, blijkt uit de exitpoll van de omroep DR. Maar het linkse blok waar de sociaaldemocraten deel van uitmaken lijkt te weinig zetels te halen voor een meerderheid, dus het is nog onduidelijk wat voor coalitie er kan worden gesloten.
6 uur geleden