Beierse premier Söder geeft poging om bondskanselier te worden op
MÜNCHEN (ANP) - Markus Söder, de premier van Beieren, geeft zijn pogingen op om de kandidaat-premier te worden voor de christendemocraten bij de Duitse verkiezingen in september. De partij van Söder, de CSU, is de zusterpartij van de CDU en in de nationale politiek trekken ze samen op als de 'unie'. Armin Laschet is nu definitief de man die Angela Merkel namens de christendemocraten opvolgt als de verkiezingsuitslagen dat toelaten.
Söder had zich opgeworpen als opvolger van bondskanselier Merkel (CDU) en keerde zich daarom fel tegen Laschet, de kandidaat die de CDU had uitgekozen. Söder zei dinsdag dat hij daarmee ophoudt en dat Laschet de 'Kanzlerkandidat' van de unie is. Hij heeft hem ook gefeliciteerd. Söder veroorzaakte met zijn ambitie een crisis in de CDU/CSU. Merkel heeft zich niet in de tweestrijd gemengd en feliciteerde Laschet. Hij heeft Söder dinsdag voor zijn stap bedankt en de christendemocraten tot eenheid opgeroepen. De CDU en de CSU moeten als één team de verkiezingen in, aldus Laschet.
Maandagavond was er nog een chaotische vergadering van het partijbestuur van de CDU om zich opnieuw over de kwestie uit te spreken. Söder gokte erop dat de CDU uiteindelijk met zijn kandidatuur zou instemmen, omdat hij volgens opiniepeilers en ook veel leden van de CDU veel meer kansen maakt in de stembusgang van 26 september dan Laschet, de premier van Noordrijn-Westfalen.
Harmonie
Söder heeft ook veel steun in de CDU/CSU-fractie in de Bondsdag en vond dat de christendemocraten eindelijk eens iemand uit de Beierse CSU naar voren moesten schuiven. Hij vond ook dat niet het partijbestuur maar de leden van de CDU zich over zijn kandidatuur zouden moeten uitspreken.
Een aantal partijkopstukken van de CDU wezen er op dat zelfs in de gelederen van de partij Laschet niet bijzonder geliefd is. Maar in de eerste uren van dinsdag sprak het partijbestuur toch opnieuw zijn steun aan hem uit. Het was toen niet bekend of Söder het zou opgeven, maar hij had altijd gezegd zich bij het oordeel van de CDU neer te leggen. Söder zei dinsdag dat zijn partij nooit uit is op scheiding maar altijd op harmonie. Hij heeft daarom de handdoek in de ring gegooid.
De christendemocraten domineren de Duitse politiek al heel lang en Merkel heeft bij haar afscheid in de herfst vier ambtstermijnen als premier achter zich. Of Laschet haar opvolgt moeten de kiezers bepalen. De christendemocraten staan in de jongste peilingen voor hun doen op een erg laag percentage aanhangers onder de ondervraagden, 28,8 procent. De links-radicale Grüne (Groenen) staan bijna op 22 procent.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.
41 minuten geledenGAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).
2 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
13 uur geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
14 uur geleden