Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beide hoogovens Tata Steel bij IJmuiden produceren weer ijzer

Beide hoogovens Tata Steel bij IJmuiden produceren weer ijzer

VELSEN-NOORD (ANP) - Op het terrein van Tata Steel Nederland bij IJmuiden staan beide hoogovens weer aan. Een van de twee hoogovens was maandenlang buiten gebruik voor een grote renovatie, maar nu produceert die installatie weer ijzer. Tijdens de renovatie plaatste Tata Steel ook extra kappen op de hoogoven die de uitstoot van fijnstof, zware metalen en lood moeten verminderen.

Om vloeibaar ruwijzer uit de hoogovens te vervoeren naar de nabijgelegen staalfabriek, wordt er telkens een gat in de hoogoven geboord om het ruwijzer af te tappen. Daarbij komen schadelijke stoffen vrij die met de warme lucht omhooggaan. De nieuwe, grote 'afzuigkappen' moeten die stoffen afvangen. Transportbanden die bijvoorbeeld kolen of pellets naar de over vervoeren, zijn nu ook overkapt om het verwaaien van stof tegen te gaan, meldt Tata Steel.

Tata Steel heeft ook bij de andere hoogoven dit soort afzuigkappen geplaatst. De grote renovatie van één van de twee hoogovens was dan ook vooral bedoeld als een soort reguliere opknapbeurt van de oven, die eens in de paar decennia plaatsvindt. Die tien maanden durende uitschakeling van Hoogoven 6, zoals die officieel heet, is volgens Tata Steel de laatste die ooit op het staalfabrieksterrein plaatsvindt.

Windscherm

Het is namelijk de bedoeling dat het bedrijf overstapt op een vorm van staalproductie met aardgas, wat later vervangen wordt door waterstof, en elektriciteit. Voor hoogovens is het dan verleden tijd. Uiterlijk in 2029 moeten een eerste hoogoven en een kooksfabriek, die werken met vervuilende kolen, weg zijn om plaats te maken voor nieuwe installaties. In 2035 volgen de pas gerenoveerde hoogoven en een andere kooksfabriek.

De impact van Tata Steel op de gezondheid van omwonenden is al jaren een belangrijk punt van kritiek. Die nam sterk toe toen in 2018 zogeheten grafietregens neerdaalden in de omgeving rond Tata Steel. Het ging om stofwolken die ontstonden bij de verwerking van een restproduct door het bedrijf Harsco op het terrein van de staalfabrikant.

De afgelopen jaren heeft Tata Steel geïnvesteerd in maatregelen om schade aan de omgeving te verminderen. Onlangs nam het bedrijf een nieuwe afzuiginstallatie bij zijn pelletfabriek en een extra afzuiginstallatie bij zijn staalfabriek in gebruik. Aan de zuidwestkant van het fabrieksterrein bouwt Tata Steel ook aan een 18 meter hoog windscherm van ongeveer 1 kilometer lengte. Dat moet ook het wegwaaien van schadelijke stoffen voorkomen. Alle verbetermaatregelen bij elkaar kosten volgens Tata Steel zo'n 300 miljoen euro.

Meer uit Financieel

WSJ: Energieagentschap stelt grootste olievrijgave ooit voor

NEW YORK (ANP/AFP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft voorgesteld om de grootste vrijgave van oliereserves in de geschiedenis te doen om de olieprijzen te verlagen. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van functionarissen.

9 minuten geleden
Groene belegger naar de rechter omdat BP klimaatvoorstel weigert

LONDEN (ANP) - Een collectief voor groene beleggers dreigt in het Verenigd Koninkrijk naar de rechter te stappen, omdat olie- en gasconcern BP hun aandeelhoudersvoorstel niet op de agenda voor de jaarvergadering wil zetten. Volgens klimaatbelegger Follow This druist dat in tegen de aandeelhoudersrechten.

22 minuten geleden
CNV vraagt kabinet om verlaging brandstofaccijns met 20 cent

UTRECHT (ANP) - Het kabinet moet de brandstofaccijns tijdelijk met 20 cent verlagen nu de olieprijzen zo hoog zijn. Deze oproep doet CNV aan het kabinet naar aanleiding van de sterk opgelopen brandstofprijzen door de onrust in het Midden-Oosten.

22 minuten geleden
Onlinebank Revolut kreeg het afgelopen jaar de helft meer klanten

LONDEN (ANP) - Het aantal klanten van onlinebank Revolut in Nederland is het afgelopen jaar met de helft gestegen. De bank heeft in ons land inmiddels 1,5 miljoen particuliere klanten, meldt het bedrijf. Een jaar geleden tikte Revolut nog de 1 miljoen aan.

22 minuten geleden
Kabinet moet afzien van subsidie Tata Steel, zeggen economen

DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.

5 uur geleden
Kabinet moet afzien van subsidie Tata Steel, zeggen economen

DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.

6 uur geleden
Iran-oorlog zorgt voor hevige koersbewegingen in New York

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben een bewogen handelssessie achter de rug. De belangrijkste graadmeters schommelden dinsdag hevig tussen winsten en verliezen, opgejaagd door nieuws over de situatie rond Iran en de energieprijzen.

8 uur geleden