Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beide hoogovens Tata Steel bij IJmuiden produceren weer ijzer

Beide hoogovens Tata Steel bij IJmuiden produceren weer ijzer

VELSEN-NOORD (ANP) - Op het terrein van Tata Steel Nederland bij IJmuiden staan beide hoogovens weer aan. Een van de twee hoogovens was maandenlang buiten gebruik voor een grote renovatie, maar nu produceert die installatie weer ijzer. Tijdens de renovatie plaatste Tata Steel ook extra kappen op de hoogoven die de uitstoot van fijnstof, zware metalen en lood moeten verminderen.

Om vloeibaar ruwijzer uit de hoogovens te vervoeren naar de nabijgelegen staalfabriek, wordt er telkens een gat in de hoogoven geboord om het ruwijzer af te tappen. Daarbij komen schadelijke stoffen vrij die met de warme lucht omhooggaan. De nieuwe, grote 'afzuigkappen' moeten die stoffen afvangen. Transportbanden die bijvoorbeeld kolen of pellets naar de over vervoeren, zijn nu ook overkapt om het verwaaien van stof tegen te gaan, meldt Tata Steel.

Tata Steel heeft ook bij de andere hoogoven dit soort afzuigkappen geplaatst. De grote renovatie van één van de twee hoogovens was dan ook vooral bedoeld als een soort reguliere opknapbeurt van de oven, die eens in de paar decennia plaatsvindt. Die tien maanden durende uitschakeling van Hoogoven 6, zoals die officieel heet, is volgens Tata Steel de laatste die ooit op het staalfabrieksterrein plaatsvindt.

Windscherm

Het is namelijk de bedoeling dat het bedrijf overstapt op een vorm van staalproductie met aardgas, wat later vervangen wordt door waterstof, en elektriciteit. Voor hoogovens is het dan verleden tijd. Uiterlijk in 2029 moeten een eerste hoogoven en een kooksfabriek, die werken met vervuilende kolen, weg zijn om plaats te maken voor nieuwe installaties. In 2035 volgen de pas gerenoveerde hoogoven en een andere kooksfabriek.

De impact van Tata Steel op de gezondheid van omwonenden is al jaren een belangrijk punt van kritiek. Die nam sterk toe toen in 2018 zogeheten grafietregens neerdaalden in de omgeving rond Tata Steel. Het ging om stofwolken die ontstonden bij de verwerking van een restproduct door het bedrijf Harsco op het terrein van de staalfabrikant.

De afgelopen jaren heeft Tata Steel geïnvesteerd in maatregelen om schade aan de omgeving te verminderen. Onlangs nam het bedrijf een nieuwe afzuiginstallatie bij zijn pelletfabriek en een extra afzuiginstallatie bij zijn staalfabriek in gebruik. Aan de zuidwestkant van het fabrieksterrein bouwt Tata Steel ook aan een 18 meter hoog windscherm van ongeveer 1 kilometer lengte. Dat moet ook het wegwaaien van schadelijke stoffen voorkomen. Alle verbetermaatregelen bij elkaar kosten volgens Tata Steel zo'n 300 miljoen euro.

Meer uit Financieel

Zakenblad: VW gaat tientallen miljarden extra bezuinigen

WOLFSBURG (ANP/DPA) - Het Duitse autoconcern Volkswagen wil met een nieuw besparingsprogramma de kosten met zo'n 60 miljard euro terugdringen, veel meer dan tot nu toe was voorzien. Dat meldt zakenblad Manager Magazin op basis van ingewijden. Hiermee moeten de kosten tegen 2028 met 20 procent dalen.

5 uur geleden
Overleg zes EU-landen geen bedreiging, zegt voorzitter Eurogroep

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, ziet het overleg van zes lidstaten met de grootste economieën in de EU, waaronder Nederland, niet als bedreiging voor het werk van de Eurogroep. Daar bespreken de ministers van Financiën van de eurolanden vrijwel maandelijks financiële en economische kwesties. "Het is potentieel positief", zei Pierrakakis maandag na afloop van de vergadering van de Eurogroep.

6 uur geleden
Maker van nachtkijkers profiteert van enorme Europese oorlogskas

ATHENE (ANP) - Defensieconcern Theon International, beursgenoteerd in Amsterdam, blijft profiteren van de torenhoge defensiebudgetten in Europa. De in Athene gevestigde fabrikant van nachtkijkers en warmtebeeldsystemen voor de defensiesector boekte vorig jaar een recordomzet van 443,5 miljoen euro, 26 procent meer dan in het voorgaande jaar.

7 uur geleden
Bouwers klimmen flink op vlak Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag vrijwel gelijk geëindigd. Bouwer Heijmans eindigde opnieuw fors hoger na de presentatie van de jaarcijfers vrijdag. In het kielzog klom BAM mee, de concurrent komt later deze week met cijfers.

9 uur geleden
Boete voor logistiek bedrijf uit Amsterdam na dodelijk ongeval

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft een boete van 50.000 euro opgelegd aan een logistiek bedrijf uit Amsterdam na een dodelijk arbeidsongeval. Het incident, waarbij een medewerker om het leven kwam na een val van een laadklep, vond plaats op 20 december 2024.

10 uur geleden
Lange rijen en ontruiming op eerste dag AI-top New Delhi

NEW DELHI (ANP/RTR) - De eerste dag van de AI-top in India is maandag rommelig verlopen. Bezoekers klaagden over lange rijen, verwarring en drukte bij het begin van het evenement in New Delhi.

10 uur geleden
Heinen: snel kapitaalmarktunie, maar liefst als hele EU

BRUSSEL (ANP) - Demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) vindt dat er "echt stappen" moeten worden gezet om tot een kapitaalmarktunie te komen. Mede daarom zijn zes ministers van Financiën van de zes grootste economieën in de EU maandag voor de tweede keer met elkaar in overleg gegaan, zei Heinen. Zijn voorkeur gaat wel uit naar besluitvorming door alle EU-lidstaten.

11 uur geleden