Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Begrotingsvoorstel Barnier zonder stemming door parlement

Begrotingsvoorstel Barnier zonder stemming door parlement

PARIJS (ANP) - De Franse premier Michel Barnier heeft een beroep gedaan op een grondwetsartikel om een begrotingsvoorstel zonder stemming in het parlement goedgekeurd te krijgen. Daardoor hangt hem mogelijk woensdag al een motie van wantrouwen boven het hoofd die de regering ten val kan brengen. Die beschikt niet over een meerderheid in het parlement.

Het parlement kan de wetgeving van Barnier alleen tegenhouden door de drie maanden oude minderheidsregering naar huis te sturen, wat wordt verwacht. Het links-radicale Nieuwe Volksfront heeft al aangekondigd een motie van wantrouwen in te dienen wanneer de premier zijn wetgeving op deze manier probeert door te drukken. Het is echter niet gebruikelijk dat het parlement de regering ten val brengt wanneer die de noodmaatregel toepast. Het zou kunnen leiden tot ontbinding van het parlement in afwachting van nieuwe verkiezingen.

De aanvoerster van de rechts-radicale Rassemblement National (RN), Marine Le Pen, heeft gedreigd ook voor die motie te gaan stemmen. Ze eist dat Barnier de voorgenomen pensioenhervormingen aanpast en als hij dat niet doet laat de RN de regering van president Emmanuel Macron en premier Barnier vallen. De partij RN heeft in sociale media al aangekondigd voor de motie van wantrouwen te gaan stemmen.

Barnier deed maandag nog een concessie in de richting van Le Pen door voorgenomen bezuinigingen op het vergoeden van medicijnen in te trekken. Afgelopen week schrapte hij een voorgenomen verhoging van de elektriciteitsprijzen uit de ontwerpbegroting voor 2025.

Meer uit Buitenland

Zelensky langs bij Rutte en EU-kopstukken voor overleg vredesplan

BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky gaat maandag naar Brussel om met NAVO-topman Mark Rutte en EU-kopstukken te overleggen over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Behalve Rutte spreekt Zelensky de voorzitters van de Europese Commissie en van de raad van EU-regeringsleiders, Ursula von der Leyen en António Costa.

4 minuten geleden
Grondgebied grootste struikelblok vredesonderhandelingen Oekraïne

KYIV (ANP/AFP) - Grondgebied is nog steeds het "meest problematische onderwerp" in de onderhandelingen over vrede in Oekraïne. Dat meldt een ingewijde aan persbureau AFP. Volgens de bron is Rusland nog altijd niet van plan een akkoord te tekenen waarin Oekraïne geen grondgebied inlevert.

51 minuten geleden
EU-ministers eens over nieuwe regels afwijzing asielaanvragen

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie zijn het maandag eens geworden over nieuwe regels voor de afwijzing van asielzoekers uit veilige derde landen. Dit biedt EU-lidstaten meer mogelijkheden om zonder inhoudelijke beoordeling asielaanvragen direct af te wijzen van mensen die uit landen komen die door de EU als veilig worden beschouwd. Asielzoekers kunnen hiermee sneller dan nu worden teruggestuurd.

53 minuten geleden
Syrische interim-president roept jaar na val Assad op tot eenheid

DAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische interim-president Ahmed al-Sharaa heeft een jaar na de val van dictator Bashar al-Assad opgeroepen tot eenheid. Volgens hem moeten alle burgers met elkaar samenwerken om een sterk en stabiel land te kunnen bouwen.

1 uur geleden
Paramilitairen RSF veroveren grootste olieveld van Soedan

KHARTOEM (ANP/AFP) - De paramilitairen van de Soedanese Rapid Support Forces hebben het grootste olieveld van het land veroverd, meldt de faciliteit. De productie is stilgelegd en al het personeel is geëvacueerd naar Zuid-Soedan.

2 uur geleden
EU-chef haalt uit naar VS om nieuwe veiligheidsstrategie

PARIJS (ANP) - De Verenigde Staten blijven voor Europa een belangrijke bondgenoot en economische partner, maar ze moeten wel de soevereiniteit van Europa respecteren. "Bondgenoten moeten zich niet bemoeien met het leven en met de interne politieke keuzes van deze bondgenoten", zei voorzitter van de EU-leiders António Costa maandag. "Inmenging in het politieke leven van Europa kunnen we niet accepteren", zei hij op een bijeenkomst van het Jacques Delors Institute, een denktank in Parijs.

2 uur geleden
Brief EU-regeringsleiders: gebruik bevroren Russische tegoeden

BRUSSEL (ANP) - Zeven EU-regeringsleiders pleiten in een brief aan EU-kopstukken voor het gebruik van Russische bevroren tegoeden voor steun aan Oekraïne. Het gebruik van die tegoeden is volgens hen de meest financieel haalbare en politiek realistische oplossing voor de financiële nood van Oekraïne, schrijven de leiders van onder meer Polen, Zweden en Finland.

3 uur geleden