Begrotingsvoorstel Barnier zonder stemming door parlement
PARIJS (ANP) - De Franse premier Michel Barnier heeft een beroep gedaan op een grondwetsartikel om een begrotingsvoorstel zonder stemming in het parlement goedgekeurd te krijgen. Daardoor hangt hem mogelijk woensdag al een motie van wantrouwen boven het hoofd die de regering ten val kan brengen. Die beschikt niet over een meerderheid in het parlement.
Het parlement kan de wetgeving van Barnier alleen tegenhouden door de drie maanden oude minderheidsregering naar huis te sturen, wat wordt verwacht. Het links-radicale Nieuwe Volksfront heeft al aangekondigd een motie van wantrouwen in te dienen wanneer de premier zijn wetgeving op deze manier probeert door te drukken. Het is echter niet gebruikelijk dat het parlement de regering ten val brengt wanneer die de noodmaatregel toepast. Het zou kunnen leiden tot ontbinding van het parlement in afwachting van nieuwe verkiezingen.
De aanvoerster van de rechts-radicale Rassemblement National (RN), Marine Le Pen, heeft gedreigd ook voor die motie te gaan stemmen. Ze eist dat Barnier de voorgenomen pensioenhervormingen aanpast en als hij dat niet doet laat de RN de regering van president Emmanuel Macron en premier Barnier vallen. De partij RN heeft in sociale media al aangekondigd voor de motie van wantrouwen te gaan stemmen.
Barnier deed maandag nog een concessie in de richting van Le Pen door voorgenomen bezuinigingen op het vergoeden van medicijnen in te trekken. Afgelopen week schrapte hij een voorgenomen verhoging van de elektriciteitsprijzen uit de ontwerpbegroting voor 2025.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een reeks "discrete, beperkte aanvallen" uitgevoerd op het Iraanse eiland Qeshm en omliggende gebieden nabij de Straat van Hormuz. Dat meldt The Wall Street Journal (WSJ).
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten brengen op 10 en 11 november delegaties uit Oekraïne en Rusland samen in Abu Dhabi, zo laat de Amerikaanse gezant Steve Witkoff weten. Op sociale media schrijft hij dat de nieuwe gesprekken in Abu Dhabi gaan over "veiligheidsafspraken voor na de oorlog, de-escalatie, humanitaire maatregelen en het beëindigen van de oorlog".
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen maandag op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker 26 mensen om het leven gekomen. Eerder op maandag sprak president Volodymyr Zelensky op X nog over achttien doden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet niet langer van Californië eisen om enkele duizenden stembiljetten in die staat niet mee te tellen bij de Congresverkiezingen. Dat heeft een federale rechter in Washington, James Boasberg, besloten. Volgens de rechter is het niet aan de regering om "eenzijdig haar voorkeursprocedures" op te leggen aan staten. In de Verenigde Staten zijn staten grotendeels zelf verantwoordelijk voor het organiseren van de stembusgang.
5 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president vreest dat de aandacht die uitgaat naar de Amerikaanse parlementsverkiezingen deze week, de midterms, de aandacht zal afleiden van de oorlog tegen zijn land. In zijn dagelijkse videotoespraak aan Oekraïners zegt het staatshoofd dat Rusland dat momentum kan aangrijpen om aanvallen uit te voeren op zijn land. Zelensky zegt daarbij over informatie te beschikken dat Rusland een grootschalige aanval voorbereidt.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft de wens uitgesproken dat president Frank-Walter Steinmeier wordt opgevolgd door een vrouw, aldus bronnen binnen zijn partij. De voornamelijk ceremoniële functie is nog nooit door een vrouw bekleed.
7 uur geledenLIMOGES (ANP/BELGA) - Een inzamelingsactie voor het afgebrande stadhuis van de Franse stad Limoges heeft al ruim 1 miljoen euro opgeleverd. Het gebouw raakte zwaar beschadigd door de brand op 17 oktober, toen in Frankrijk massaal rellen, plunderingen en vernielingen plaatsvonden.
8 uur geleden