Begrotingstekort China bereikt record door coronamaatregelen
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het begrotingstekort van China is in de eerste vijf maanden van het jaar opgelopen tot een recordniveau. Dat komt doordat de overheid meer geld kwijt was aan het bestrijden van de uitbraken van het coronavirus in delen van het land. Ook werden de belastingen verlaagd om de economie te ondersteunen tijdens de strenge lockdowns in onder meer de grote zaken- en havenstad Shanghai, waardoor de inkomsten daalden.
De inkomsten van de overheid kwamen in de periode januari tot en met mei uit op 10,9 biljoen yuan, omgerekend zo'n 1,5 biljoen euro. De inkomsten werden ruimschoots overschreden door de uitgaven van 13,8 biljoen yuan (bijna 2 biljoen euro). Het tekort van 2,9 biljoen yuan (zo'n 400 miljard euro) is ruim 40 procent groter dan aan het begin van de coronapandemie in 2020. Vorig jaar was in dezelfde periode nog sprake van een klein begrotingsoverschot.
China kampte in de afgelopen maanden met de grootste uitbraak van het coronavirus in het land in meer dan twee jaar. De regering moest daardoor meer geld uitgeven om de lockdowns in steden als Beijing en Shanghai te handhaven en de gezondheidszorg extra te ondersteunen. Door de daling van de inkomsten en de hogere uitgaven zullen lokale overheden worden gedwongen om ofwel hun toch al flinke schulden verder te verhogen of een zwakkere economische groei te accepteren.
De Chinese regering heeft als doel de economie dit jaar met 5,5 procent te laten groeien. Dat is het laagste percentage in meer dan dertig jaar tijd. Afgelopen jaar groeide de economie met 8,1 procent. Veel economen van grote banken denken dat China de doelstelling niet zal halen vanwege het strikte coronabeleid en hebben hun groeiprognoses voor de op een na grootste economie ter wereld al verlaagd.
Aangezien de Chinese vastgoedmarkt ook weinig tekenen van verbetering laat zien, zal de terugval van de vastgoedinkomsten eveneens blijven drukken op de overheidsfinanciën. De overheidsinkomsten uit de verkoop van grond daalden in de eerste vijf maanden met bijna 29 procent op jaarbasis. De aktebelastingen, die worden betaald wanneer onroerend goed wordt gekocht of verkocht, daalden met meer dan 28 procent in de periode. Ook de belastinginkomsten uit de aankopen van auto's daalden met bijna 29 procent als gevolg van zwakke consumentenbestedingen.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De overname van de voormalige Philips-lampendochter Lumileds door het Chinese San'an Optoelectronics gaat niet door. De Amerikaanse waakhond (CFIUS) wilde geen goedkeuring geven om risico's voor de nationale veiligheid van de VS. Vervolgens hebben San'an en diens Maleisische samenwerkingspartner Inari Amertron Berhad laten weten de deal te schrappen.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Door de ontwikkelingen van zaterdag lijkt de situatie in de Straat van Hormuz weer terug bij die van vrijdag vóór 15.00 uur. Dat constateert een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) nadat Iran had aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten. Ook werd zaterdag duidelijk dat er weer schepen zijn beschoten in de voor de olie- en gasleveringen belangrijke zeestraat.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Tanken is zaterdag weer iets goedkoper geworden. De vraag is wel wat de prijzen aan de pomp na het weekend gaan doen, omdat Iran heeft aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.
19 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.
21 uur geleden