Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Begrotingstekort China bereikt record door coronamaatregelen

Begrotingstekort China bereikt record door coronamaatregelen

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het begrotingstekort van China is in de eerste vijf maanden van het jaar opgelopen tot een recordniveau. Dat komt doordat de overheid meer geld kwijt was aan het bestrijden van de uitbraken van het coronavirus in delen van het land. Ook werden de belastingen verlaagd om de economie te ondersteunen tijdens de strenge lockdowns in onder meer de grote zaken- en havenstad Shanghai, waardoor de inkomsten daalden.

De inkomsten van de overheid kwamen in de periode januari tot en met mei uit op 10,9 biljoen yuan, omgerekend zo'n 1,5 biljoen euro. De inkomsten werden ruimschoots overschreden door de uitgaven van 13,8 biljoen yuan (bijna 2 biljoen euro). Het tekort van 2,9 biljoen yuan (zo'n 400 miljard euro) is ruim 40 procent groter dan aan het begin van de coronapandemie in 2020. Vorig jaar was in dezelfde periode nog sprake van een klein begrotingsoverschot.

China kampte in de afgelopen maanden met de grootste uitbraak van het coronavirus in het land in meer dan twee jaar. De regering moest daardoor meer geld uitgeven om de lockdowns in steden als Beijing en Shanghai te handhaven en de gezondheidszorg extra te ondersteunen. Door de daling van de inkomsten en de hogere uitgaven zullen lokale overheden worden gedwongen om ofwel hun toch al flinke schulden verder te verhogen of een zwakkere economische groei te accepteren.

De Chinese regering heeft als doel de economie dit jaar met 5,5 procent te laten groeien. Dat is het laagste percentage in meer dan dertig jaar tijd. Afgelopen jaar groeide de economie met 8,1 procent. Veel economen van grote banken denken dat China de doelstelling niet zal halen vanwege het strikte coronabeleid en hebben hun groeiprognoses voor de op een na grootste economie ter wereld al verlaagd.

Aangezien de Chinese vastgoedmarkt ook weinig tekenen van verbetering laat zien, zal de terugval van de vastgoedinkomsten eveneens blijven drukken op de overheidsfinanciën. De overheidsinkomsten uit de verkoop van grond daalden in de eerste vijf maanden met bijna 29 procent op jaarbasis. De aktebelastingen, die worden betaald wanneer onroerend goed wordt gekocht of verkocht, daalden met meer dan 28 procent in de periode. Ook de belastinginkomsten uit de aankopen van auto's daalden met bijna 29 procent als gevolg van zwakke consumentenbestedingen.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit met verliezen na gevechten in Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen de handel uitgegaan. Nieuwe aanvallen van Iran op omliggende landen voeden de vrees voor een nieuwe escalatie in de vijandelijkheden met de Verenigde Staten. Daardoor neemt de hoop op een snelle vredesdeal in het Midden-Oosten weer wat af.

2 uur geleden
Eurocommissaris Hoekstra: nieuwe heffingen VS kunnen niet

AMSTERDAM (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) heeft geen goed woord over voor nieuwe importheffingen waarmee de Verenigde Staten dreigen. Tegen nieuwszender BNR zegt hij dat de Europese Commissie zal vasthouden aan eerdere afspraken met de Amerikaanse regering, die woensdag met nieuwe importheffingen voor de EU dreigde.

2 uur geleden
Griekenland niet langer op economische probleemlijst EU

ATHENE (ANP/DPA) - De Europese Commissie heeft Griekenland voor het eerst sinds de schuldencrisis van de lijst afgehaald van lidstaten met economische onevenwichtigheden. Volgens premier Kyriakos Mitsotakis eindigt daarmee een "negatief hoofdstuk dat zestien jaar geleden begon".

3 uur geleden
Ackman wil belang in Universal Music verkopen na afgeketst bod

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse miljardair Bill Ackman wil zijn belang in Universal Music Group verkopen. Eerder deze week werd bekend dat het muziekconcern achter artiesten als Taylor Swift, Harry Styles en Billie Eilish het ongevraagde overnamebod van Ackmans investeringsfirma Pershing Square verwerpt.

4 uur geleden
FME wijst op randvoorwaarden voor vergroten onafhankelijkheid

ZOETERMEER (ANP) - Ondernemersorganisatie FME noemt het voorstel van de Europese Commissie voor meer technologische onafhankelijkheid "een belangrijke stap om minder afhankelijk te worden van de VS en China". Maar volgens de ondernemersorganisatie voor technologische industrie moet er ook naar randvoorwaarden worden gekeken.

6 uur geleden
Aandelenbeurs Amsterdam sluit in mineur na nieuwe aanvallen Iran

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een licht verlies gesloten. Beleggers op het Damrak volgden daarmee het overwegend negatieve sentiment op andere Europese beurzen en op Wall Street. Nieuwe aanvallen van Iran op Koeweit en Bahrein wakkerden zorgen aan over de oorlog in het Midden-Oosten. Eerder optimisme over een vredesdeal verdween naar de achtergrond.

7 uur geleden
Aandeelhouders Air France-KLM akkoord met beloning topman Smith

PARIJS (ANP) - Topman Benjamin Smith van Air France-KLM krijgt zijn miljoenenbeloning. Een meerderheid van de aandeelhouders is akkoord met het salaris en de bonussen van de Canadese topman. De Nederlandse overheid had eerder laten weten bezwaar aan te tekenen tegen de financiële beloning.

7 uur geleden