Begrafenis Constantijn II is privé en op koninklijk landgoed
ATHENE (ANP) - De begrafenis van de laatste koning van Griekenland, Constantijn II, is volgens de regering een privéaangelegenheid en van een staatsbegrafenis kan geen sprake zijn. Constantijn was geen populair figuur in het land dat al sinds 1973 een republiek is. Hij wordt begraven op een voormalig koninklijk landgoed, Tatoi, aan de noordrand van Athene, waar de koninklijke familie een zomerpaleis had. De regering stuurt enkel een minister naar de begrafenis, cultuurminister Lina Mendoni. De uitvaartdienst wordt maandag gehouden in de orthodoxe kathedraal van Athene.
De drie zonen van de overleden ex-koning, Nikolaos, Pavlos en Philippos hebben met de regering afspraken gemaakt over de uitvaart. Constantijn heeft ook nog twee dochters. De oudste zoon, Pavlos, is in 1967 in het Tatoi-zomerpaleis geboren. De Griekse premier Kyriakos Mitsotakis heeft woensdag zijn "oprechte medeleven" gedeeld met de familie van Constantijn. De voormalige koning overleed dinsdag op 82-jarige leeftijd. "Het veelbewogen leven van Constantijn markeerde en werd gekenmerkt door turbulente momenten in de moderne geschiedenis van het land", zei Mitsotakis. De dood van Constantijn vormt volgens de premier "de formele epiloog van een hoofdstuk dat met het referendum van 1974 al definitief werd afgesloten". In dat referendum koos bijna 70 procent voor afschaffing van de monarchie.
Er is op het landgoed Tatoi een begraafplaats waar verschillende leden van het koningshuis hun laatste rustplaats hebben gevonden. Zo bevindt zich er het graf van prins Andreas, de vader van de Britse prins Philip. Vijf eerdere Griekse koningen liggen er begraven, onder wie de in 1964 overleden koning Paul, de vader van Constantijn. Welke koninklijke gasten naar Griekenland komen voor de uitvaart is nog niet bekendgemaakt.
Het landgoed met het paleis Tatoi was formeel nog eigendom van Constantijn tot 1994. Toen nam de regering van premier Andreas Papandreou het onroerend goed in beslag. Volgens Griekse media had de familie van Constantijn graag een groots afscheid met een staatsbegrafenis gewild voor de voormalige koning, die feitelijk regeerde van 1964 tot zijn vlucht eind 1967.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij binnenkort kan beslissen over nieuwe escalatie in het conflict met Iran. "Ik sta voor een belangrijke beslissing. Wil ik eropaf gaan en ze vernietigen, of doe ik dat niet? Het is een grote beslissing", zei hij tegen nieuwssite Axios over het Iraanse regime. "Met mij weet je nooit wat er kan gebeuren."
9 minuten geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zijn parlement gewaarschuwd dat er een reële dreiging uitgaat van Rusland tegen Europese landen en NAVO-lidstaten. In een ingelaste toespraak voor het Poolse parlement zei hij donderdag te beschikken over informatie dat Rusland plannen heeft aanvallen met drones en raketten uit te voeren tegen bondgenoten van Oekraïne.
59 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is gefotografeerd met een afbeelding die lijkt te gaan over de sloop van het beroemde Kennedy Center. Een fotograaf van persbureau AFP nam de foto op een luchtmachtbasis, waar Trump in een vliegtuig zat.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft sommige geblokkeerde nieuwssites weer toegankelijk gemaakt. De toezichthouder meldt dat "verschillende nationale en internationale digitale platforms en media" weer bekeken kunnen worden.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.
4 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van D66, CDA, VVD, PRO en Volt reageren uiterst positief op de speech van de Canadese premier Mark Carney donderdag in het Europees Parlement. Daarin zei Carney het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen te verwelkomen om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de EU te maken. D66-voorman Gerben-Jan Gerbrandy noemt het een "historisch moment".
4 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Ierse omroep RTÉ heeft bekendgemaakt dat Ierland niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival van 2027. De omroep zal het muziekevenement ook niet uitzenden. Ierland was dit jaar al een van de vijf landen die het songfestival oversloegen vanwege de deelname van Israël.
5 uur geleden