Befaamde hotelmanager getuigt in zaak Rwandese genocideverdachte
DEN HAAG (ANP) - Het strafrechtelijk onderzoek naar betrokkenheid bij genocide van de 67-jarige Rwandees Pierre Claver K. is nog in volle gang. De rechtbank in Den Haag bepaalde woensdag tijdens een inleidende zitting in de zaak dat nog een fors aantal getuigen moet worden gehoord. Het gaat om personen die zowel vóór als tegen K. kunnen verklaren. Onder deze getuigen bevindt zich ook Paul Rusesabagina, die ten tijde van de Rwandese massaslachtingen in 1994 een grote groep Tutsi's en gematigde Hutu's in veiligheid bracht in Hôtel des Mille Collines in hoofdstad Kigali. K. zou volgens zijn advocaat intensief met hem hebben samengewerkt. Op de daden van Rusesabagina werd de film Hotel Rwanda gebaseerd, waardoor hij wereldfaam verwierf
K. kwam in 1998 met zijn gezin naar Nederland en vestigde zich in Ermelo. Hij verwierf het Nederlanderschap. Al vanaf 2010 wordt hem een actieve rol bij massaslachtingen in Rwanda toegedicht. Na een lange procedure werd hem zijn Nederlandse paspoort ontnomen. Rwanda vroeg om zijn uitlevering om hem te kunnen berechten, waarop K. werd vastgezet. De Nederlandse rechter stond uitlevering niet toe, omdat hij in zijn vaderland waarschijnlijk geen eerlijk proces zou krijgen. In juni kwam K. weer vrij. Het Nederlandse Openbaar Ministerie begon daarop zelf een onderzoek, in het kader waarvan hij sinds oktober vastzit.
Vliegtuig neergeschoten
K. zou een actieve rol hebben gespeeld bij de moord op tientallen Tutsi-vrouwen en -kinderen, die levend verbrand zouden zijn in een pand in het dorp Mugina. De schattingen van het aantal slachtoffers lopen uiteen van 50 tot 200. K. ontkent. Hij zegt dat hij Tutsi's en gematigde Hutu's juist heeft geholpen.
Op 6 april 1994 werd het vliegtuig met daarin de Rwandese president Juvénal Habyarimana en president van Burundi Cyprien Ntaryamira neergeschoten nabij de Rwandese hoofdstad Kigali. Het incident ontketende de genocide, waarbij in drie maanden tijd naar schatting 800.000 tot een miljoen mensen werden afgeslacht, vooral Tutsi's en gematigde Hutu's.
Blijft vastzitten
Een Nederlandse onderzoeksrechter zal afreizen naar Rwanda om de situatie in Mugina met eigen ogen te zien. Deze zogeheten schouw is bedoeld om getuigen goed en precies te kunnen ondervragen. De betrouwbaarheid van getuigenverklaringen is van doorslaggevend belang, omdat het bewijs tegen de verdachte nagenoeg geheel op die verklaringen leunt.
De volgende tussentijdse zitting in de zaak is op 8 april. De rechtbank bepaalde dat K. in elk geval tot die tijd blijft vastzitten, omdat de tot dusver afgelegde getuigenverklaringen daarvoor stevig genoeg zijn.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De stroomstoring die donderdag een aantal bedrijven in het Rotterdamse Botlekgebied trof, is grotendeels verholpen, meldt de veiligheidsregio. "Bijna alle bedrijven hebben weer stroom. De fabrieken worden stap voor stap weer opgestart. De brandweer blijft aanwezig om de situatie te controleren en geeft nazorg."
24 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Door een explosie bij een bedrijf aan de Moezelweg in Rotterdam-Europoort zijn donderdag kort na het middaguur zeker een dode en meerdere gewonden gevallen, meldt de politie. Volgens een woordvoerder is de oorzaak van de ontploffing nog niet bekend. "We doen ter plaatse onderzoek. Het is nog onduidelijk hoeveel gewonden er precies zijn gevallen."
48 minuten geledenRHEEZERVEEN (ANP) - In een stuk bos even ten westen van Hardenberg heeft rond lunchtijd een zeer grote natuurbrand gewoed. Dat meldt de veiligheidsregio. De brandweer rukte met meerdere eenheden uit de regio uit om de brand te bestrijden.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In twee weken tijd zijn ruim 20,7 miljoen illegale sigaretten onderschept. Combiteam SMOKE, een samenwerkingsverband van onder meer de douane en de FIOD, ontdekte ook 3000 kilo waterpijptabak en grondstoffen voor tabak. Als de producten op de markt waren gekomen had de overheid volgens de douane 9 miljoen euro aan accijnzen misgelopen.
54 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Door een incident bij een bedrijf aan de Moezelweg in Rotterdam-Europoort zijn donderdag kort na het middaguur zeker een dode en mogelijk meerdere gewonden gevallen, meldt de politie. Volgens regionale media was er een explosie. Een woordvoerder van de politie bevestigde nog niet dat het om een ontploffing ging.
1 uur geledenTIEL (ANP) - Meer waterschappen roepen veehouders op geen schapen meer te laten grazen op droge dijken. Door de aanhoudende droogte is de grasmat uitgedroogd en door begrazing kan die verder beschadigd raken. Dat kan weer gevolgen hebben voor de stabiliteit van de dijken. Waterschap Rivierenland verzoekt er daarom geen dieren meer op te weiden. Aa en Maas heeft de begrazing op dijken "stopgezet".
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Vanaf zaterdag gaat het waarschijnlijk regenen, maar de verwachte neerslag biedt nog weinig verlichting voor de droogte in Nederland. De minimale neerslag kan niet opboksen tegen het grote neerslagtekort. In het beste geval zal het tekort "niet heel sterk meer toenemen in de komende week", verklaart Weeronline.
1 uur geleden