Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Befaamde hotelmanager getuigt in zaak Rwandese genocideverdachte

Befaamde hotelmanager getuigt in zaak Rwandese genocideverdachte

DEN HAAG (ANP) - Het strafrechtelijk onderzoek naar betrokkenheid bij genocide van de 67-jarige Rwandees Pierre Claver K. is nog in volle gang. De rechtbank in Den Haag bepaalde woensdag tijdens een inleidende zitting in de zaak dat nog een fors aantal getuigen moet worden gehoord. Het gaat om personen die zowel vóór als tegen K. kunnen verklaren. Onder deze getuigen bevindt zich ook Paul Rusesabagina, die ten tijde van de Rwandese massaslachtingen in 1994 een grote groep Tutsi's en gematigde Hutu's in veiligheid bracht in Hôtel des Mille Collines in hoofdstad Kigali. K. zou volgens zijn advocaat intensief met hem hebben samengewerkt. Op de daden van Rusesabagina werd de film Hotel Rwanda gebaseerd, waardoor hij wereldfaam verwierf

K. kwam in 1998 met zijn gezin naar Nederland en vestigde zich in Ermelo. Hij verwierf het Nederlanderschap. Al vanaf 2010 wordt hem een actieve rol bij massaslachtingen in Rwanda toegedicht. Na een lange procedure werd hem zijn Nederlandse paspoort ontnomen. Rwanda vroeg om zijn uitlevering om hem te kunnen berechten, waarop K. werd vastgezet. De Nederlandse rechter stond uitlevering niet toe, omdat hij in zijn vaderland waarschijnlijk geen eerlijk proces zou krijgen. In juni kwam K. weer vrij. Het Nederlandse Openbaar Ministerie begon daarop zelf een onderzoek, in het kader waarvan hij sinds oktober vastzit.

Vliegtuig neergeschoten

K. zou een actieve rol hebben gespeeld bij de moord op tientallen Tutsi-vrouwen en -kinderen, die levend verbrand zouden zijn in een pand in het dorp Mugina. De schattingen van het aantal slachtoffers lopen uiteen van 50 tot 200. K. ontkent. Hij zegt dat hij Tutsi's en gematigde Hutu's juist heeft geholpen.

Op 6 april 1994 werd het vliegtuig met daarin de Rwandese president Juvénal Habyarimana en president van Burundi Cyprien Ntaryamira neergeschoten nabij de Rwandese hoofdstad Kigali. Het incident ontketende de genocide, waarbij in drie maanden tijd naar schatting 800.000 tot een miljoen mensen werden afgeslacht, vooral Tutsi's en gematigde Hutu's.

Blijft vastzitten

Een Nederlandse onderzoeksrechter zal afreizen naar Rwanda om de situatie in Mugina met eigen ogen te zien. Deze zogeheten schouw is bedoeld om getuigen goed en precies te kunnen ondervragen. De betrouwbaarheid van getuigenverklaringen is van doorslaggevend belang, omdat het bewijs tegen de verdachte nagenoeg geheel op die verklaringen leunt.

De volgende tussentijdse zitting in de zaak is op 8 april. De rechtbank bepaalde dat K. in elk geval tot die tijd blijft vastzitten, omdat de tot dusver afgelegde getuigenverklaringen daarvoor stevig genoeg zijn.

Meer uit Binnenland

Bussumer opnieuw opgepakt in Hilversumse moordzaak uit 2011

BUSSUM (ANP) - De politie heeft dinsdag een man opgepakt in het onderzoek naar een moord in Hilversum in 2011. Het gaat om een 61-jarige man uit Bussum, die verdacht wordt van betrokkenheid bij de dood van Pablo Hermeler.

2 uur geleden
Weer schiet politie bij incident met 'onbegrepen gedrag'

HILVERSUM (ANP) - Opnieuw heeft de politie geschoten tijdens een voorval met een persoon met "onbegrepen gedrag". Dit keer ging het om een situatie in Hilversum. De man of vrouw in kwestie moest met een ambulance naar het ziekenhuis.

2 uur geleden
NS waarschuwt voor vieze treinen door Koningsdag

UTRECHT (ANP) - De vele feestvierders die met de trein reisden tijdens Koningsdag hebben weer een boel viezigheid achtergelaten. De NS heeft zeven treinstellen uit de dienstregeling gehaald omdat ze te smerig waren om ingezet te worden. "Reizigers kunnen de komende dagen nog hinder ondervinden", meldt het vervoersbedrijf.

3 uur geleden
In bijna heel Nederland verhoogd risico op natuurbrand

DEN HAAG (ANP) - In bijna heel Nederland geldt een verhoogd risico op natuurbranden, doordat het al een tijdje niet heeft geregend. In zeker 20 van de 25 veiligheidsregio's is fase 2 van kracht, het hoogste waarschuwingsniveau.

3 uur geleden
Koningsdag in grote steden zonder grote incidenten verlopen

DEN HAAG (ANP) - In de grote steden is Koningsdag zonder noemenswaardige incidenten verlopen. Utrecht, Den Haag, Rotterdam en Breda kijken terug op een drukke, maar goed verlopen feestdag. Exacte bezoekersaantallen kunnen de gemeenten niet geven.

5 uur geleden
Offlimits zag vorig jaar 2200 beelden van kindermisbruik door AI

AMSTERDAM (ANP) - Expertisecentrum Offlimits heeft afgelopen jaar bijna 239.000 beelden van seksueel kindermisbruik geanalyseerd. Ruim 2200 van deze beelden waren met kunstmatige intelligentie gemaakt, staat in het jaarverslag van de organisatie.

5 uur geleden
Europarlementariërs CDA, VVD stemmen tegen EU-meerjarenbegroting

STRAATSBURG (ANP) - De Europarlementariërs van VVD en CDA hebben dinsdag tegen het voorstel van het Europees Parlement gestemd over de EU-meerjarenbegroting 2028-2034. D66 heeft voor het voorstel gestemd, dat uitgaat van een budget van 2200 miljard euro; 10 procent meer dan de Europese Commissie voorstelt.

5 uur geleden