Befaamde hotelmanager getuigt in zaak Rwandese genocideverdachte
DEN HAAG (ANP) - Het strafrechtelijk onderzoek naar betrokkenheid bij genocide van de 67-jarige Rwandees Pierre Claver K. is nog in volle gang. De rechtbank in Den Haag bepaalde woensdag tijdens een inleidende zitting in de zaak dat nog een fors aantal getuigen moet worden gehoord. Het gaat om personen die zowel vóór als tegen K. kunnen verklaren. Onder deze getuigen bevindt zich ook Paul Rusesabagina, die ten tijde van de Rwandese massaslachtingen in 1994 een grote groep Tutsi's en gematigde Hutu's in veiligheid bracht in Hôtel des Mille Collines in hoofdstad Kigali. K. zou volgens zijn advocaat intensief met hem hebben samengewerkt. Op de daden van Rusesabagina werd de film Hotel Rwanda gebaseerd, waardoor hij wereldfaam verwierf
K. kwam in 1998 met zijn gezin naar Nederland en vestigde zich in Ermelo. Hij verwierf het Nederlanderschap. Al vanaf 2010 wordt hem een actieve rol bij massaslachtingen in Rwanda toegedicht. Na een lange procedure werd hem zijn Nederlandse paspoort ontnomen. Rwanda vroeg om zijn uitlevering om hem te kunnen berechten, waarop K. werd vastgezet. De Nederlandse rechter stond uitlevering niet toe, omdat hij in zijn vaderland waarschijnlijk geen eerlijk proces zou krijgen. In juni kwam K. weer vrij. Het Nederlandse Openbaar Ministerie begon daarop zelf een onderzoek, in het kader waarvan hij sinds oktober vastzit.
Vliegtuig neergeschoten
K. zou een actieve rol hebben gespeeld bij de moord op tientallen Tutsi-vrouwen en -kinderen, die levend verbrand zouden zijn in een pand in het dorp Mugina. De schattingen van het aantal slachtoffers lopen uiteen van 50 tot 200. K. ontkent. Hij zegt dat hij Tutsi's en gematigde Hutu's juist heeft geholpen.
Op 6 april 1994 werd het vliegtuig met daarin de Rwandese president Juvénal Habyarimana en president van Burundi Cyprien Ntaryamira neergeschoten nabij de Rwandese hoofdstad Kigali. Het incident ontketende de genocide, waarbij in drie maanden tijd naar schatting 800.000 tot een miljoen mensen werden afgeslacht, vooral Tutsi's en gematigde Hutu's.
Blijft vastzitten
Een Nederlandse onderzoeksrechter zal afreizen naar Rwanda om de situatie in Mugina met eigen ogen te zien. Deze zogeheten schouw is bedoeld om getuigen goed en precies te kunnen ondervragen. De betrouwbaarheid van getuigenverklaringen is van doorslaggevend belang, omdat het bewijs tegen de verdachte nagenoeg geheel op die verklaringen leunt.
De volgende tussentijdse zitting in de zaak is op 8 april. De rechtbank bepaalde dat K. in elk geval tot die tijd blijft vastzitten, omdat de tot dusver afgelegde getuigenverklaringen daarvoor stevig genoeg zijn.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Global Sumud Flotilla meldt dat de Nederlandse opvarenden Pieter Rambags en Jesse van Schaik door het Israëlische leger van hun afzonderlijke boten zijn gehaald. "We maken ons grote zorgen om hun gezondheid", zegt delegatiehoofd Marieke Stam. Verspreid over vijf schepen varen er zes Nederlanders mee, van wie er nog vier onderweg naar Gaza zouden zijn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De virtuele agent van de politie, chatbot Wout, is offline voor onderhoud na een melding over een "oneffenheid", meldt een woordvoerder van de politie. De onjuistheid bestond eruit dat de chatbot op vragen over aangifte van discriminatie tegen Palestijnen een antwoord gaf over antisemitisme. "Wout leert net als zijn collega's elke dag weer bij", aldus de woordvoerder. Hij noemt de chatbot een "geweldig instrument", waar "zeer regelmatig" nieuwe onderwerpen aan worden toegevoegd.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Twee vrouwen uit Stadskanaal die hun kinderen zouden hebben mishandeld, zitten ook de komende dagen vast. De rechter-commissaris heeft dat maandag besloten. Ze zitten nog steeds in beperkingen, wat betekent dat ze alleen contact met hun advocaat mogen hebben.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vrijwilligers van In je bol hebben in de eerste week van de eindexamens zo'n 120 gesprekken gevoerd met scholieren die kampen met prestatiedruk en stress. Dat meldt het jongerenplatform.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is mogelijk een nieuwe, georganiseerde vorm van fraude op het spoor waarbij "groepen Bulgaarse ingezetenen" betrokken zijn. Voor zover bekend is daardoor 6,7 miljoen euro overgemaakt naar bankrekeningen die alleen gebruikt worden om geld te ontvangen van de fiscus.
4 uur geleden