Bedrijvigheid industrie neemt af, maar werkgelegenheid groeit
ZEIST (ANP) - De bedrijvigheid in de industrie is in november opnieuw afgenomen. Volgens de Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi), die elke maand de bedrijvigheid in de industrie peilt, was er sprake van een lagere productieomvang, minder nieuwe orders en een daling van de inkoop. Ondanks de negatieve teneur groeide de werkgelegenheid voor de 25e maand op rij. Wel ging het hier om de minste stijging sinds 2020.
Volgens de Nevi daalde de omvang van de productie van de Nederlandse industrie voor de vierde maand op rij. Daarbij was er sprake van de grootste daling sinds mei 2020 toen de coronapandemie de economie midscheeps raakte. Ook bij de nieuwe orders was sprake van het minste cijfer sinds het voorjaar van 2020. De inkoop van materialen nam verder af. Datzelfde gold ook voor de voorraad ingekochte materialen.
Verder meldt de Nevi dat de verkoopprijzen iets omlaag gingen, maar nog altijd op "historisch hoog niveau" staan. De verwachtingen voor de toekomst bleven somber, al was ook hier sprake van een licht verbeterd gemoed.
Duidelijke verslechtering
De algehele graadmeter voor de bedrijfsomstandigheden van Nevi daalde naar 46 van 47,9 in oktober. Dat betekent een duidelijke verslechtering. Vooral de energie-intensieve industrie die zich richt op de productie van basismetalen, chemie, papier en karton kampt met hoge energieprijzen die moeilijk kunnen worden doorberekend aan afnemers, verduidelijkt David Kemps, sectorbanker Industrie bij ABN AMRO.
De Nederlandse producenten breidden hun personeelsbestanden in november wel verder uit. De personeelswerving verschilde wel per branche. Er was sprake van een sterke groei in de sector investeringsgoederen waartoe onder andere machines en computers behoren. Bij de consumptiegoederen was de toename beperkt. In de chipsector was geen verandering te zien.
Industrie gehele eurozone
De index voor de industrie in de gehele eurozone liet voor november een definitieve stand zien van 47,1. Dat duidt nog steeds op krimp van de bedrijvigheid. Een niveau van 50 of meer wijst namelijk op groei. Het cijfer van marktonderzoeker S&P Global is wel beter dan in oktober toen het ging om 46,4. Volgens S&P Global was de daling van de nieuwe orders minder sterk en namen de problemen in toeleveringsketens af, waardoor ook de prijsdruk afzwakte. Het bureau stelt dat de economische neergang in het eurogebied mogelijk wat minder sterk zal uitvallen dan eerder gevreesd.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag met verliezen de handel uitgegaan. Beleggers maken zich zorgen over het opnieuw opgelaaide geweld in het Midden-Oosten. Daardoor stegen de olieprijzen, waardoor ook de inflatiezorgen toenamen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse mededingingsautoriteit FTC en 22 staten hebben Amazon maandag aangeklaagd. Ze beschuldigen het tech- en webwinkelconcern van misleidende en oneerlijke praktijken, waarmee het bedrijf in het geheim de prijzen van zijn onlineveilingen voor zoekadvertenties heeft opgedreven.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag met verlies gesloten. Beleggers vrezen voor een escalatie van het geweld in het Midden-Oosten na nieuwe aanvallen van de Verenigde Staten op Iran, waarna Iran een vergeldingsaanval uitvoerde. SBM Offshore profiteerde van de hogere olieprijzen en was de grootste stijger bij de hoofdfondsen. Het aandeel steeg 2,9 procent.
7 uur geledenVILLENEUVE D'ASCQ (ANP/RTR) - De Franse sportwinkelketen Decathlon wil zijn aanwezigheid in Franse skigebieden verhogen. Daarvoor is het van plan een belang van 50 procent te nemen in branchegenoot Sport 2000 France, eigendom van Céraclès Coopérative, maakten beide bedrijven bekend.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag met kleine verliezen begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na de Amerikaanse aanvallen op Iraanse raketlanceerinstallaties bij de Straat van Hormuz. Als vergelding voerde Iran een aanval met raketten en drones uit op Amerikaanse luchtmachtbases in Jordanië. De olieprijzen liepen door de vrees voor een nieuwe escalatie van het geweld in het Midden-Oosten flink op.
9 uur geledenARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse fabrikanten van de schaarse verdedigingswapens tegen Ruslands snelste raketten gaan de productie verveelvoudigen. Ze gaan de komende jaren drie keer zoveel Patriot- en vier keer zoveel THAAD-onderscheppingsraketten maken, hebben ze met het Amerikaanse ministerie van Defensie afgesproken.
10 uur geledenWIESBADEN (ANP) - De inflatie in Duitsland is in augustus licht gestegen naar 2,9 procent op jaarbasis, van 2,8 procent in juli. Dat meldt het Duitse federale statistiekbureau Destatis op basis van een voorlopige schatting. Daarmee wordt het weer wat waarschijnlijker dat de Europese Centrale Bank (ECB) binnenkort met een renteverhoging komt.
11 uur geleden