Bedrijvigheid in eurozone stagneert door oorlog in Midden-Oosten
LONDEN (ANP/RTR) - De groei van de economische bedrijvigheid in de eurozone is in maart bijna tot stilstand gekomen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens marktonderzoeker S&P Global stagneerde de groei doordat nieuwe orders, een belangrijke indicator voor de vraag, voor het eerst in acht maanden daalden, voornamelijk door zwakte in de dienstensector.
De index van S&P Global die de algehele bedrijvigheid in het eurogebied meet, daalde deze maand naar 50,5, van 51,9 in februari. Een niveau van 50 of meer duidt op groei, daaronder op krimp. De economische activiteit ligt daarmee op het laagste niveau in tien maanden. Economen hadden gerekend op een kleinere afname tot 51,0.
Volgens Chris Williamson, hoofdeconoom bij S&P Global, wijzen de voorlopige cijfers van de eurozone op het gevaar van stagflatie, omdat de oorlog in het Midden-Oosten de prijzen sterk opdrijft en de groei afremt. Stagflatie is een pijnlijke economische situatie waarin de economie niet groeit, maar het leven wel duurder wordt.
Energieprijzen flink gestegen
Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn de wereldwijde toeleveringsketens verstoord en zijn de energieprijzen flink gestegen. De totale kosten van bedrijven stegen daardoor in maart in het snelste tempo sinds februari 2023. Zowel bedrijven in de industrie als in de dienstensector kampten met hogere kosten. De levertijden van toeleveranciers in de industrie namen daarnaast toe door verstoringen in de scheepvaart door de oorlog.
In Duitsland, de grootste economie van de regio, nam de groei van de economische activiteit in maart af door een lagere groei in de dienstensector. De Duitse industrie groeide daarentegen harder dan verwacht. In Frankrijk, de tweede economie van de eurozone, was in maart opnieuw sprake van een krimp.
"De economische vooruitzichten zijn aanzienlijk verslechterd, maar alles hangt nu af van hoe het conflict zich verder ontwikkelt", zei ING-econoom Bert Colijn. Voor de oorlog in het Midden-Oosten heerste volgens hem nog groot optimisme onder Europese bedrijven. De oorlog heeft echter een einde gemaakt aan de hoop op een versnelde groei op korte termijn. Een relatief snelle beëindiging van de oorlog zou volgens Colijn de kansen op een herstel voor de industrie kunnen verbeteren, maar voorlopig zijn de bedrijfsomstandigheden verslechterd en is het optimisme afgenomen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Topman Søren Abildgaard treedt terug als topman van Odido. Abildgaard was bijna tien jaar topman van het telecombedrijf en begeleidde onder meer de overgang van T-Mobile Nederland naar Odido. Hij wordt opgevolgd door Tisha van Lammeren. Zij werkt al ruim twintig jaar bij Odido en haar voorgangers en had daar al een hoge bestuursfunctie.
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Booking.com mag zijn medewerkers verplichten om minstens 40 procent van de werktijd op kantoor te zijn. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam bepaald in een zaak tussen het boekingsplatform en de ondernemingsraad (or) over het nieuwe thuiswerkbeleid.
56 minuten geledenLONDEN (ANP) - Unilever-topman Fernando Fernandez kan nog niet zeggen wat er met het rookworsten- en soepenmerk Unox gebeurt, nu concurrentiewaakhond ACM de verkoop aan het bedrijf Zwanenberg heeft afgekeurd. "We zijn teleurgesteld over het besluit. We hadden gehoopt op een uitkomst waarbij we niet alleen het merk en de productie in Nederland konden behouden, maar ook de mogelijkheid zouden krijgen om de productie in Oss verder te versterken en uit te breiden", zei de bestuursvoorzitter woensdag tijdens een toelichting op de resultaten.
1 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - De havens van Vlissingen, Terneuzen en Gent hebben in het derde kwartaal hun goederenoverslag via de zeevaart zien stijgen. Dat meldt havenuitbater North Sea Port. De droogte had een beperkt effect op de overslag via de zeevaart, aldus het havenbedrijf.
2 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het personeel van uitkeringsinstantie UWV in Zwolle gaat donderdag actievoeren uit onvrede over het cao-eindbod van de werkgever, meldt De Unie. Volgens de vakbond is de onvrede onder het personeel momenteel zeer groot.
2 uur geledenTOKIO (ANP) - Bandai Namco Entertainment, een grote Japanse uitgever van videogames, is slachtoffer geworden van een datalek. Een partij waarmee het bedrijf achter bekende spelseries als Pac-Man, Tekken en Digimon samenwerkt, heeft te maken gehad met ongeautoriseerde toegang. Daardoor zijn volgens het Japanse persbureau Kyodo ongeveer 346.000 gegevens gelekt, waaronder e-mailadressen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse bitcoinbedrijf Bitonic doet deze week aangifte van de hack van zondagavond, waarbij een cybercrimineel vijf klantaccounts wist over te nemen. "De sporen van de aanvaller hebben we veiliggesteld, zodat we die aan de politie kunnen overdragen", laat het bedrijf woensdag weten.
3 uur geleden