Bedrijvigheid in eurozone op laagste niveau van voorbije halfjaar
LONDEN (ANP) - Problemen met de aanvoer blijven het Europese bedrijfsleven dwarszitten. Door de beperkte beschikbaarheid van onderdelen kunnen ze minder produceren en wat er wel beschikbaar is, wordt in rap tempo duurder. Volgens de Britse marktonderzoeker IHS Markit groeiden bedrijven in de dienstensector en industrie van de eurozone deze maand daardoor in het laagste tempo van de afgelopen zes maanden.
Na versoepelingen van veel coronaregels was de weg open voor bedrijven om weer meer te produceren. Maar daardoor steeg de vraag naar bijvoorbeeld chips of energie veel harder dan het beschikbare aanbod, waardoor er al maandenlang tekorten spelen. Sterke prijsstijgingen zijn het gevolg.
De inkoopmanagersindex van IHS Markit voor de industrie in de eurozone, die aangeeft hoe actief bedrijven zijn, daalde tot 58,5 punten. Daarmee groeide de sector in het traagste tempo van de afgelopen acht maanden. Bij een stand van 50 of meer wijst de index op groei van de industriële activiteit, daaronder op krimp. Als alleen wordt gekeken naar de productie van industriebedrijven, ging het zelfs om om de laagste groei van de afgelopen zestien maanden.
Chris Williamson, hoofdeconoom van IHS Markit, verwacht niet dat de logistieke problemen snel zijn opgelost. "Door de voortdurende pandemie blijven vertragingen in de distributieketen een grote zorg, doordat ze de productie beperken en prijzen alsmaar verder de hoogte in duwen." De onderzoeker houdt er ook rekening mee dat de economische groei in de eurozone in het vierde kwartaal minder zal zijn dan in het derde kwartaal.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aanvoer van kerosine naar Europese luchthavens is verstoord door meer militair gebruik van een pijpleidingennetwerk vanuit Rotterdam, zegt een brandstofhandelaar. Onder andere het belangrijke vliegveld van Frankfurt zou zijn getroffen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel in Amsterdam werd maandag opnieuw gedomineerd door spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie werd daardoor weer duurder na de forse prijsdaling op vrijdag.
3 uur geledenGDAŃSK (ANP) - Frankrijk en Polen gaan samen een communicatiesatelliet de ruimte in sturen voor de Poolse krijgsmacht. Polen wil er zeker van zijn dat zijn militairen met elkaar kunnen blijven communiceren als het zich moet verweren tegen bijvoorbeeld een Russische aanval.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De onlinegokmarkt is in het afgelopen jaar fors gekrompen. Dat meldt de Kansspelautoriteit (Ksa) in haar jaarverslag over 2025. Het aantal meldingen over het illegale aanbod is wel toegenomen, wat duidt op een vergroting van die markt.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag licht lager geopend. Beleggers namen geen risico na de sterke opmars op vrijdag, die volgde op de heropening van de Straat van Hormuz door Iran. De spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran liepen afgelopen weekend echter weer op door de inbeslagname van een Iraans vrachtschip door de Amerikaanse marine. Ook sloot Iran zaterdag het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz weer af door de aanhoudende Amerikaanse blokkade van de Iraanse havens.
5 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Buitenlandse luchtvaartmaatschappijen zijn weer welkom op de luchthaven van het Qatarese Doha. Dat is voor het eerst sinds de start van de Iranoorlog eind februari. De Qatarese luchtvaartautoriteit laat weten dat de activiteiten van buitenlandse maatschappijen "geleidelijk worden hervat".
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Woonbond, een belangenvereniging voor huurders, is kritisch op het voorstel van het kabinet om de Wet betaalbare huur te versoepelen. Met het voorstel worden "veel te hoge huren opnieuw mogelijk".
6 uur geleden