
Bedrijvigheid Europese economieën koelt af
DEN HAAG (ANP) - De bedrijvigheid in de grote Europese economieën is wat aan het afkoelen na de sterke opleving sinds de coronacrisis. De mindere groei komt onder meer door problemen in de toeleveringsketen. Daarnaast zitten coronamaatregelen de eerdere opleving in de dienstensector, met daarin onder andere het toerisme en de horeca, in de weg.
Volgens marktonderzoeker Markit was in de Franse en de Duitse industrie met name sprake van tekorten aan grondstoffen en onderdelen. Daardoor koelde de bedrijvigheid in die landen meer af dan voorzien, aldus de maandelijkse enquête van inkoopmanagers. Ook de groei in de Duitse dienstensector vertraagde aanzienlijk na een sterke opleving in de zomer.
Een combinatie van factoren zoals de rondwarende Delta-variant van het coronavirus, aanbodproblemen en een gebrek aan capaciteit op vrachtschepen leidt tot grote prijsstijgingen. Deze prijspieken zitten het herstel van economieën over de hele wereld in de weg.
Groei
De algemene maatstaf voor de bedrijvigheid in de particuliere sector van Duitsland, de samengestelde PMI, daalde in september tot 55,3, terwijl economen hadden gerekend op een stand van 59,2. Een stand boven de 50 wijst daarbij op groei. In Frankrijk, waar de dienstensector iets minder wegzakte, daalde de graadmeter tot 55,1, waar op een stand van 55,7 werd gerekend. In de hele eurozone ging het om een daling naar een stand van 56,1 van 59 een maand eerder. Ook deze terugval was sterker dan voorspeld.
Tegelijkertijd nam in Duitsland, de grootste economie van de eurozone, de historisch hoge inflatiedruk licht af. Maar bedrijven in Frankrijk kampten juist met stijgende kosten. Volgens econoom Joe Hayes van Markit zijn de tragere groei, de oplopende prijzen en de problemen in de leveringsketen nu we de winterperiode in gaan "op zijn zachtst gezegd verre van ideaal", zei hij in een toelichting.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen donderdag verder omhoog door de hoop op een mogelijke handelsdeal tussen de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump, die later op de dag een persbijeenkomst houdt, zal de deal de relatie tussen de twee landen "jarenlang verstevigen". Het Verenigd Koninkrijk is het eerste land dat een handelsdeal sluit met de VS en volgens Trump zullen "meerdere deals" volgen.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Nutreco, in handen van familiebedrijf SHV, heeft bevestigd dat het te kampen heeft gehad met een ernstig boekhoudprobleem bij de Ecuadoraanse tak van het diervoederbedrijf. "In 2023 ontdekten we een boekhoudkundige onregelmatigheid in onze activiteiten in Ecuador. Na deze ontdekking hebben we direct en doortastend opgetreden en de kwestie grondig onderzocht", zegt een woordvoerster na eerdere berichtgeving door Follow the Money.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Bill Gates heeft aangekondigd dat hij de komende twintig jaar bijna zijn volledige fortuin gaat weggeven. De voormalige rijkste man ter wereld verwacht dat via zijn stichting nog eens 200 miljard dollar (176 miljard euro) naar de armste mensen in de wereld gaat. De Gates Foundation wordt daarna op 31 december 2045 opgeheven.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van de bitcoin nadert voor het eerst sinds februari weer de 100.000 dollar. Dat is te danken aan de verwachting dat de Amerikaanse president Donald Trump een handelsdeal met het Verenigd Koninkrijk zal aankondigen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU stapt naar de Wereldhandelsorganisatie (WTO) vanwege de importheffingen van de Verenigde Staten. Brussel doet dat vanwege de algemene importheffing van 10 procent en de heffing van 25 procent op staal en aluminium. Eerder stapten ook al China en Canada naar de WTO om de nieuwe handelstarieven van de VS.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een lijst van Amerikaanse producten gepubliceerd waarop mogelijk tegentarieven worden geheven als de onderhandelingen met de Verenigde Staten over het opheffen van tarieven spaaklopen. Het gaat om 218 pagina's aan Amerikaanse producten die goed zijn voor 95 miljard euro.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Bank of England heeft het rentetarief in het Verenigd Koninkrijk voor de tweede keer dit jaar verlaagd. De rente ging omlaag met een kwart procentpunt tot 4,25 procent. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de kwakkelende economie ondersteunen. Het besluit werd iets later bekendgemaakt dan normaal vanwege twee minuten stilte ter herdenking van Victory in Europe Day. Het is donderdag precies tachtig jaar geleden dat nazi-Duitsland officieel capituleerde.
3 uur geleden