Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bedrijvigheid economie eurozone krimpt iets minder sterk

Bedrijvigheid economie eurozone krimpt iets minder sterk

LONDEN (ANP) - De economische bedrijvigheid in de eurozone is in november iets minder hard gekrompen dan een maand eerder, geholpen door minder sterk stijgende inkoopprijzen, verlichting van problemen bij de toeleveringsketens en iets meer vertrouwen bij ondernemers voor volgend jaar. Dat meldde marktvorser S&P Global op basis van voorlopige cijfers.

Volgens de onderzoekers is de verbetering te danken aan een minder sterke neergang van de activiteit in de industrie, waaronder in Duitsland en Frankrijk. S&P Global stelt dat producenten iets minder somber zijn gestemd over volgend jaar dankzij de hoop dat de productieproblemen door de hoge energieprijzen en onderdelentekorten zullen afnemen.

De samengestelde inkoopmanagersindex voor het eurogebied, waarmee de bedrijvigheid in zowel de industrie als de dienstensector wordt gemeten, steeg naar 47,8 van 47,3 in oktober. Een stand van 50 of meer duidt op groei. De index staat nu al vijf maanden op rij onder dat niveau. Het cijfer viel wel beter uit dan verwacht, want economen rekenden in doorsnee op een verdere daling naar 47.

Kans op recessie

In een toelichting zegt hoofdeconoom Chris Williamson van S&P Global dat de kans op een recessie in het eurozone weliswaar verder is toegenomen, maar dat de cijfers wel voorzichtig goed nieuws bevatten. Mogelijk kan de economische neergang namelijk wat minder sterk uitvallen dan eerder gevreesd, aldus de econoom.

ING-econoom Bert Colijn schrijft in een commentaar op het bericht van S&P Global dat de inflatiedruk aan het afnemen is nu bedrijven de kosten voor materialen en energie zien afzwakken. Bedrijven hebben hun verkoopprijzen flink verhoogd om zo die gestegen kosten te kunnen compenseren, wat heeft bijgedragen aan de hoge inflatie in Europa. Die hoge inflatie zet de koopkracht van huishoudens onder druk, waardoor de economie wordt geschaad.

De Europese Centrale Bank (ECB) heeft de rente agressief verhoogd om de hoge inflatie onder controle te krijgen. Mogelijk kan de ECB bij de rentevergadering in december wat gas terugnemen met het verhogen van de rente, nu de inflatiedruk lijkt af te zwakken.

Meer uit Financieel

China verbiedt export naar wapenbedrijven door handel met Taiwan

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel heeft vrijdag zeven Europese bedrijven op een zwarte lijst gezet en handelsbeperkingen opgelegd. Aanleiding is hun betrokkenheid bij wapenverkopen aan Taiwan. Het is volgens persbureau Bloomberg voor het eerst dat Europese bedrijven op deze lijst terechtkomen.

10 minuten geleden
Wedden op eigen doelpunt kan niet meer na ingrijpen autoriteit

DEN HAAG (ANP) - Twee goksites hebben de mogelijkheid om op eigen doelpunten te wedden verwijderd nadat ze daarop waren aangesproken door de Kansspelautoriteit (Ksa). Dit soort weddenschappen zijn niet toegestaan omdat ze een verhoogd risico hebben op matchfixing.

59 minuten geleden
Duits bedrijfsleven even somber als tijdens coronapandemie

MÜNCHEN (ANP) - De omstandigheden voor Duitse bedrijven zijn in april aanzienlijk verslechterd, meldt onderzoeksinstituut Ifo op basis van zijn maandelijkse enquête onder ondernemers. Een graadmeter voor het ondernemersvertrouwen in Duitsland zakte tot het laagste niveau sinds de coronapandemie.

1 uur geleden
Eigenaar kunstmestfabriek Sluiskil verwacht hogere gaskosten

OSLO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Kunstmestproducent Yara, bekend van zijn grote complex in het Zeeuwse Sluiskil, verwacht dat de kosten voor aardgas in de komende maanden flink hoger liggen door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Het Noorse concern denkt dat de kosten in het tweede kwartaal 150 miljoen dollar (ruim 128 miljoen euro) hoger uitvallen dan een jaar geleden.

1 uur geleden
Porsche doet belang in sportwagenmerk Bugatti van de hand

STUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Porsche verkoopt zijn belang in sportwagenmerk Bugatti. De Duitse autofabrikant heeft ingestemd met de verkoop aan een consortium onder leiding van HOF Capital, een fonds dat mede werd opgericht door een telg uit een Egyptische miljardairsfamilie.

1 uur geleden
EU akkoord met tijdlijn om concurrerender te worden

NICOSIA (ANP) - De EU-landen, de Europese Commissie en het Europees Parlement hebben vrijdag hun handtekening gezet onder een routekaart om de interne markt te verbeteren. De EU wil vaart maken met het vereenvoudigen van regels voor de interne markt. Daarmee hoopt Europa concurrerender te worden.

2 uur geleden
Betaalbedrijf Adyen stijgt op Damrak na Duitse overname

AMSTERDAM (ANP) - Adyen behoorde vrijdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De betalingsverwerker koopt het Duitse Talon.One voor 750 miljoen euro. Het bedrijf biedt winkelketens en grote merken een systeem aan waarmee ze op maat gemaakte promotiecampagnes voor klanten kunnen opzetten. Met de aankoop verwacht Adyen zijn activiteiten uit te breiden van het verwerken van betalingen naar marketing. Het aandeel werd ruim 3 procent hoger gezet.

3 uur geleden