Bedrijven verwachten meer te investeren in innovatie en R&D
DEN HAAG (ANP) - Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf (mkb) en in het grootbedrijf verwachten in 2025 meer te investeren in innovatie en in onderzoek en ontwikkeling (R&D). Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in het Jaarbericht Staat van het mkb. Grote bedrijven met 250 of meer werknemers zijn daarbij positiever over hun investeringsverwachtingen dan mkb-bedrijven met 5 tot 250 medewerkers.
Investeringen in innovatie en R&D stimuleren de arbeidsproductiviteit of productkwaliteit en kunnen daarmee bijdragen aan de internationale concurrentiepositie van Nederland. Bedrijven die producten maken die anderen nog niet kunnen maken, hebben namelijk marktvoordeel en meer mogelijkheden voor groei.
Bedrijven in de industrie, de informatie en communicatie en de bouwnijverheid geven over het algemeen vaker aan te investeren in innovatie en R&D dan bedrijven in dienstverlenende sectoren zoals de horeca, cultuur, sport en recreatie. In het grootbedrijf zijn de verwachtingen het positiefst bij vervoer en opslag.
Kwaliteitsverbetering
In het mkb zijn ondernemers in de bouwnijverheid en de cultuur, sport en recreatie het positiefst over de investeringsverwachtingen voor innovatie en R&D. Alleen mkb-bedrijven in de horeca verwachten hierin minder te investeren.
Het verhogen van de productiviteit is voor de meeste bedrijven niet de belangrijkste reden om te investeren in innovatie en R&D. Bijna 1 op de 3 mkb-bedrijven noemt kwaliteitsverbetering van producten of diensten als belangrijkste reden. Binnen het grootbedrijf is het inspelen op veranderende klantbehoeften of marktvraag met ruim 26 procent de meest genoemde reden om te innoveren.
Voor iets meer dan 11 procent van de mkb-bedrijven is het voldoen aan wet- en regelgeving de belangrijkste reden om te investeren in innovatie en R&D. Bij het grootbedrijf wordt dit met ruim 7 procent minder vaak aangegeven.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street wisten dinsdag niet hoe gauw ze weer aandelen moesten kopen, door nieuwe signalen die wijzen op een mogelijk snel einde van het conflict tussen de Verenigde Staten en Iran. Iran zegt een "noodzakelijke wil" te hebben om de oorlog met Israël en de VS te beëindigen, maar is daarbij op zoek naar garanties dat het conflict zich niet zal herhalen, zei de Iraanse president Masoud Pezeshkian.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Europese Commissie heeft de lidstaten aanbevolen om maatregelen te nemen om de olieconsumptie te verminderen. "Hoe meer we kunnen doen om olie te besparen, met name diesel en vliegtuigbrandstof, hoe beter we af zijn", zei Eurocommissaris voor Energie Dan Jørgensen dinsdag na overleg met de Europese energieministers.
9 uur geledenHOOFDDORP (ANP/DPA) - Stellantis, het moederbedrijf van merken als Opel, Peugeot, Jeep en Fiat, roept wereldwijd ongeveer 700.000 auto's terug vanwege een mogelijk brandgevaar, maakte de Duitse transportautoriteit KBA bekend. In Nederland gaat het om ruim 19.000 auto's van acht merken, laat een woordvoerder van Stellantis weten.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Unilever ging dinsdag scherp omlaag op het Damrak nadat bekend was geworden dat de Amerikaanse branchegenoot McCormick een groot deel van zijn voedingsmiddelendivisie overneemt. Het gaat om een deal in aandelen en contanten met een waarde van 44,8 miljard dollar (39 miljard euro).
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Unilever kan nog niet aangeven of in Nederland banen zullen verdwijnen na de overname van de voedingsdivisie door de Amerikaanse branchegenoot McCormick. "Het is op dit moment nog te vroeg om concreet te zijn over eventuele veranderingen", zegt een woordvoerster van Unilever.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Medewerkers van Nederlandse havens gaan minstens vijf dagen het werk neerleggen omdat ze ontevreden zijn over de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Dat hebben zo'n zevenhonderd werknemers dinsdag besloten na een vergadering in de haven van Rotterdam, meldt FNV Havens-bestuurder Asmae Hajjari.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag positief begonnen door de hoop op een mogelijke de-escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal heeft president Donald Trump tegen zijn naaste medewerkers gezegd dat hij bereid is de oorlog tegen Iran te beëindigen, zelfs als de Straat van Hormuz grotendeels dicht blijft. Iran heeft die zeestraat vrijwel afgesloten, waardoor een groot deel van het olietransport uit de regio stilligt.
14 uur geleden