Bedrijven positief over loonkloofwet, zorgen over uitvoerbaarheid
DEN HAAG (ANP) - Bedrijven zijn positief over het doel van het wetsvoorstel dat voor meer loontransparantie moet zorgen, maar waken tegelijkertijd voor de administratieve lasten daarvan. Dat blijkt uit een rondgang van het ANP.
Accountantskantoor PwC wijst erop dat die transparantie gepaard moet gaan met duiding. "Uitkomsten kunnen niet altijd zwart-wit worden geïnterpreteerd, verschillen kunnen soms verklaarbaar of gerechtvaardigd zijn." Luchtvaartmaatschappij KLM verwacht dat de behoefte aan meer transparantie per medewerker zal verschillen.
Werknemers moeten vanaf 2027 meer inzicht krijgen in de loonverschillen tussen mannen en vrouwen op de eigen werkvloer, staat in een wetsvoorstel dat minister Hans Vijlbrief van Sociale Zaken donderdag indiende. Daarnaast moeten bedrijven met meer dan honderd werknemers regelmatig rapporteren wat de loonverschillen zijn.
Privacy
Jumbo en Fastned staan, net als PwC en KLM, welwillend tegenover het doel van de wet. "Gebrek aan transparantie over dit onderwerp zorgt vaak voor onduidelijkheid of onvrede", zegt een woordvoerder van het snellaadbedrijf. De rapportages moeten "niet te ingewikkeld" worden, vindt Fastned. "Anders kost het bedrijven onnodig veel tijd." De supermarktketen en luchtvaartmaatschappij noemen het belangrijk dat er voldoende oog is voor de extra regeldruk en de administratieve belasting van bedrijven.
Accountantskantoor KPMG wijst op het belang van het waarborgen van privacy. "Het is belangrijk dat we de privacy van iedereen goed beschermen", stelt HR-directeur Janneke Gökemeijer. In het wetsvoorstel wordt niet uitgesloten dat de nieuwe wet ertoe kan leiden dat het loon van individuele werknemers bekend wordt bij collega's.
Nieuwe wetgeving volgen
NN Group rapporteert sinds 2022 over de loonverschillen tussen mannen en vrouwen en daaruit blijkt dat zij over het algemeen voor hetzelfde werk hetzelfde verdienen. Maar de verzekeraar merkt ook dat "vrouwen oververtegenwoordigd zijn in lagere salarisschalen en ondervertegenwoordigd in hogere salarisschalen", meldt een woordvoerder. Het bedrijf zegt daaraan te werken.
Ahold Delhaize, ABN AMRO, Rabobank, Picnic, Royal FloraHolland en Arriva laten weten het dichten van de loonkloof belangrijk te vinden en nieuwe wetgeving op te zullen volgen.
Meer uit Financieel
WARSCHAU (ANP/DPA) - Polen heeft vrijdag zijn eerste windmolenpark in de Oostzee in gebruik genomen met de levering van de eerste stroom aan het elektriciteitsnetwerk. De Poolse premier Donald Tusk noemt het project een cruciaal element van de energiezekerheid van zijn land.
40 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Zuid-Koreaanse chipconcern SK Hynix steeg vrijdag bij zijn beursgang in New York met 14 procent tot 170 dollar per aandeel. De introductiekoers lag op 149 dollar per aandeel. Met de beursgang haalde SK Hynix 26,5 miljard dollar op bij beleggers op Wall Street.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een kleine plus gesloten, waarmee werd voortgeborduurd op de winst van een dag eerder. De chipbedrijven op het Damrak gingen overwegend omlaag na de stijgingen op donderdag. In Londen was luchtvaartmaatschappij easyJet een uitblinker dankzij een rivaliserend overnamebod op het bedrijf.
2 uur geledenHUIZEN (ANP) - Onbekenden hebben toegang gekregen tot klantgegevens bij supermarktketen Lidl. Dat meldt het Duitse bedrijf aan getroffen klanten per e-mail. De supermarktketen wil niet zeggen hoeveel klanten er getroffen zijn. Wel meldt de discounter dat het de Autoriteit Persoonsgegevens op de hoogte heeft gesteld.
3 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - De spoorlijn tussen Düsseldorf en Keulen in Duitsland blijft tot ten minste zaterdagmiddag gesloten. Dat meldt een woordvoerder van Deutsche Bahn aan het Duitse persbureau DPA. Het traject tussen Düsseldorf en Keulen wordt vanuit Nederland onder meer gereden door de nightjet naar Basel en Zürich.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag met kleine koersuitslagen begonnen. De chipsector stond opnieuw in de belangstelling na de sterke koerswinsten een dag eerder. Beleggers keken onder meer uit naar het Amerikaanse beursdebuut van SK Hynix. De grote Zuid-Koreaanse chipfabrikant, een belangrijke klant van chipmachinemaker ASML, haalde met de beursgang op Wall Street 26,5 miljard dollar op.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland verwelkomen de Talentstrategie die het kabinet heeft gepresenteerd. Ze zeggen dat het kabinet de juiste koers kiest. "Juist in een tijd waarin de beschikbaarheid van talent bepalend is voor onze economische groei, innovatiekracht en maatschappelijke opgaven, is een gezamenlijke strategie noodzakelijk."
4 uur geleden