Bedrijven Myanmar dicht uit protest tegen staatsgreep
YANGON (ANP/AFP/RTR) - Bedrijven in Myanmar hebben maandag de deuren gesloten uit protest tegen de militaire staatsgreep. Ook gingen weer tienduizenden betogers de straat op, ondanks het dodelijke geweld dat afgelopen weekend is gebruikt bij protestacties.
Naast lokale winkels sloten ook filialen van sommige internationale ketens de deuren. Het ging onder meer om fastfoodrestaurants van KFC en thuisbezorgdiensten. Dat gebeurde nadat was opgeroepen tot een grote staking.
De autoriteiten hebben gewaarschuwd voor de gevolgen van verdere escalatie. "Demonstranten zijn mensen nu aan het ophitsen, vooral emotionele tieners en jongeren, om een pad van confrontatie te volgen dat ze levens zal kosten", staat in een verklaring die is verspreid via staatsomroep MRTV.
Grote protesten
Ondanks die waarschuwing waren er weer grote protesten in de metropool Yangon, hoofdstad Naypyidaw en de steden Myitkyina en Dawei. Een 22-jarige betoger erkende maandag wel dat ze bang is en gebeden heeft opgezegd voordat ze ging demonstreren. "Mijn moeder hield me niet tegen. Ze zei alleen: wees voorzichtig."
Het land beleefde zaterdag de bloedigste dag sinds het leger begin deze maand regeringsleider Aung San Suu Kyi afzette. Er vielen twee doden toen de politie begon te schieten op betogers in de stad Mandalay. Daarmee steeg het dodental door het geweld tegen demonstranten naar drie.
Begrafenis
Er kwamen zondag ook honderden mensen af op de begrafenis van Mya Thwate Thwate Khaing, een jonge vrouw die op 9 februari is neergeschoten en later overleed. Ze groeide uit tot een symbool van het verzet tegen de militaire machthebbers.
De generaals grepen de macht in de nasleep van de verkiezingen van eind vorig jaar. Toen won de politieke partij van Nobelprijswinnares Suu Kyi overtuigend van een partij die is gelieerd aan het leger. Dat accepteerde die uitslag niet en zei dat is gefraudeerd. De militairen beloven nieuwe verkiezingen te zullen houden.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-topman António Guterres heeft gewaarschuwd voor de snelle ontwikkeling van AI. Kunstmatige intelligentie wordt volgens hem sneller ingezet dan mensen kunnen bijhouden. Hij pleit daarom voor internationale regels om potentiële risico's te beperken.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De begrafenisstoet van ayatollah Ali Khamenei, de Iraanse opperste leider die aan het begin van de oorlog tegen de Verenigde Staten en Israël om het leven kwam, is maandagochtend in Teheran van start gegaan. Deze wordt gevolgd door een "enorme menigte", aldus de Iraanse staatszender Irib.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij Russische raketaanvallen op Kyiv in de nacht van zondag op maandag zijn zeker tien mensen om het leven gekomen. Dat melden de Oekraïense autoriteiten.
4 uur geledenROTA (ANP) - Supertyfoon Bavi heeft "grote schade" aangericht op het eiland Rota in de Amerikaanse Noordelijke Marianen. Dat hebben de autoriteiten maandag bekendgemaakt, waarbij ze spraken van "heftige winden" en "overstromingen".
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense autoriteiten melden Russische raketaanvallen op de hoofdstad Kyiv in de nacht van zondag op maandag. "De vijand valt aan met ballistische raketten", schreef Tymur Tkachenko, hoofd van het militaire bestuur van de Oekraïense hoofdstad, op Telegram.
9 uur geledenCARACAS (ANP/RTR/AFP) - Het dodental van de recente aardbevingen in Venezuela is opgelopen tot 3342, melden de autoriteiten. Op 24 juni werd het Zuid-Amerikaanse land opgeschrikt door twee bevingen met een kracht van 7.2 en 7.5. Met name de noordelijke kustregio La Guaira werd zwaar getroffen.
12 uur geledenPERPIGNAN (ANP/AFP) - In het departement Pyrénées-Orientales, in het zuidoosten van Frankrijk, worden zo'n 10.000 inwoners geëvacueerd als gevolg van de natuurbranden in het gebied. Dat meldt de prefectuur op een persconferentie. Het vuur heeft al 1650 hectare verzwolgen.
12 uur geleden