Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bedrijven Myanmar dicht uit protest tegen staatsgreep

Bedrijven Myanmar dicht uit protest tegen staatsgreep

YANGON (ANP/AFP/RTR) - Bedrijven in Myanmar hebben maandag de deuren gesloten uit protest tegen de militaire staatsgreep. Ook gingen weer tienduizenden betogers de straat op, ondanks het dodelijke geweld dat afgelopen weekend is gebruikt bij protestacties.

Naast lokale winkels sloten ook filialen van sommige internationale ketens de deuren. Het ging onder meer om fastfoodrestaurants van KFC en thuisbezorgdiensten. Dat gebeurde nadat was opgeroepen tot een grote staking.

De autoriteiten hebben gewaarschuwd voor de gevolgen van verdere escalatie. "Demonstranten zijn mensen nu aan het ophitsen, vooral emotionele tieners en jongeren, om een pad van confrontatie te volgen dat ze levens zal kosten", staat in een verklaring die is verspreid via staatsomroep MRTV.

Grote protesten

Ondanks die waarschuwing waren er weer grote protesten in de metropool Yangon, hoofdstad Naypyidaw en de steden Myitkyina en Dawei. Een 22-jarige betoger erkende maandag wel dat ze bang is en gebeden heeft opgezegd voordat ze ging demonstreren. "Mijn moeder hield me niet tegen. Ze zei alleen: wees voorzichtig."

Het land beleefde zaterdag de bloedigste dag sinds het leger begin deze maand regeringsleider Aung San Suu Kyi afzette. Er vielen twee doden toen de politie begon te schieten op betogers in de stad Mandalay. Daarmee steeg het dodental door het geweld tegen demonstranten naar drie.

Begrafenis

Er kwamen zondag ook honderden mensen af op de begrafenis van Mya Thwate Thwate Khaing, een jonge vrouw die op 9 februari is neergeschoten en later overleed. Ze groeide uit tot een symbool van het verzet tegen de militaire machthebbers.

De generaals grepen de macht in de nasleep van de verkiezingen van eind vorig jaar. Toen won de politieke partij van Nobelprijswinnares Suu Kyi overtuigend van een partij die is gelieerd aan het leger. Dat accepteerde die uitslag niet en zei dat is gefraudeerd. De militairen beloven nieuwe verkiezingen te zullen houden.

Meer uit Buitenland

Zelensky hoopt op gesprekken met Rusland en VS later deze maand

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt dat een ontmoeting tussen Oekraïense, Russische en Amerikaanse onderhandelaars nog later deze maand kan plaatsvinden. Dat zei hij nadat de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner afgelopen weekend een bezoek hadden gebracht aan Moskou en Kyiv.

1 uur geleden
IJsland ontbiedt VS-ambassadeur om omstreden kaart Trump

REYKJAVIK (ANP/RTR) - De IJslandse minister van Buitenlandse Zaken Thorgerdur Katrín Gunnarsdóttir heeft de Amerikaanse ambassadeur in IJsland Billy Long ontboden. Zij deed dit omdat president Donald Trump maandag een kaart plaatste op zijn sociale mediaplatform Truth Social. Op deze kaart waren IJsland, Groenland, Canada, Mexico, de VS en het gebied ten zuiden ervan tot en met Panama en de Caraïben bedekt door de Amerikaanse vlag.

1 uur geleden
Verdachte van sabotageaanvallen op Duits stroomnet opgepakt

BERLIJN (ANP) - De Duitse politie heeft de voortvluchtige verdachte van een reeks sabotageaanvallen op de elektriciteitsvoorziening opgepakt. Hij werd aangehouden in de buurt van een energiecentrale niet ver van Zuid-Limburg en had explosieven bij zich, meldt de politie.

2 uur geleden
Leider Ceuta vraagt Brussel om hulp bij 'onhoudbare situatie'

BRUSSEL (ANP) - De lokale leider van de Spaanse exclave Ceuta, Juan Jesús Vivas, vraagt de EU om hulp bij de "onhoudbare situatie". Die is ontstaan nadat eind juli 80.000 immigranten vanuit Marokko Ceuta binnenkwamen. Vivas wil onder meer geld om de grenzen beter te beschermen en voor humanitaire hulp, zei hij dinsdag tijdens een persconferentie in het Europees Parlement. Daarnaast wil hij dat de EU-grensbewakingsdienst Frontex en het Asielagentschap van de EU zichtbaarder aanwezig zijn in Ceuta.

2 uur geleden
VK draagt 100 miljoen pond bij aan luchtverdediging voor Oekraïne

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk gaat 100 miljoen Britse pond (116 miljoen euro) bijdragen aan een luchtverdedigingspakket voor Oekraïne voor de winter. Het gaat om onder meer felbegeerde Patriot-luchtverdedigingsraketten, maakte de regering in Londen dinsdag bekend. Die worden voor Oekraïne gekocht in de Verenigde Staten.

4 uur geleden
Von der Leyen noemt beelden van begrafenis Mladić 'schokkend'

BRUSSEL (ANP) - Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, noemt de beelden van de begrafenis van de veroordeelde oorlogsmisdadiger Ratko Mladić in Servië "schokkend". Dat schrijft ze op X.

5 uur geleden
Rusland hervat aanvallen op Kyiv na vertrek gezanten VS

KYIV (ANP/RTR/DPA) - Rusland heeft de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv hervat na het vertrek van de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner. Die waren in Moskou en Kyiv om over vrede tussen Rusland en Oekraïne te onderhandelen. De autoriteiten zeggen tegen Oekraïense media dat daarbij zeker twee doden zijn gevallen en tien mensen gewond zijn geraakt.

7 uur geleden