Bedrijven Myanmar dicht uit protest tegen staatsgreep
YANGON (ANP/AFP/RTR) - Bedrijven in Myanmar hebben maandag de deuren gesloten uit protest tegen de militaire staatsgreep. Ook gingen weer tienduizenden betogers de straat op, ondanks het dodelijke geweld dat afgelopen weekend is gebruikt bij protestacties.
Naast lokale winkels sloten ook filialen van sommige internationale ketens de deuren. Het ging onder meer om fastfoodrestaurants van KFC en thuisbezorgdiensten. Dat gebeurde nadat was opgeroepen tot een grote staking.
De autoriteiten hebben gewaarschuwd voor de gevolgen van verdere escalatie. "Demonstranten zijn mensen nu aan het ophitsen, vooral emotionele tieners en jongeren, om een pad van confrontatie te volgen dat ze levens zal kosten", staat in een verklaring die is verspreid via staatsomroep MRTV.
Grote protesten
Ondanks die waarschuwing waren er weer grote protesten in de metropool Yangon, hoofdstad Naypyidaw en de steden Myitkyina en Dawei. Een 22-jarige betoger erkende maandag wel dat ze bang is en gebeden heeft opgezegd voordat ze ging demonstreren. "Mijn moeder hield me niet tegen. Ze zei alleen: wees voorzichtig."
Het land beleefde zaterdag de bloedigste dag sinds het leger begin deze maand regeringsleider Aung San Suu Kyi afzette. Er vielen twee doden toen de politie begon te schieten op betogers in de stad Mandalay. Daarmee steeg het dodental door het geweld tegen demonstranten naar drie.
Begrafenis
Er kwamen zondag ook honderden mensen af op de begrafenis van Mya Thwate Thwate Khaing, een jonge vrouw die op 9 februari is neergeschoten en later overleed. Ze groeide uit tot een symbool van het verzet tegen de militaire machthebbers.
De generaals grepen de macht in de nasleep van de verkiezingen van eind vorig jaar. Toen won de politieke partij van Nobelprijswinnares Suu Kyi overtuigend van een partij die is gelieerd aan het leger. Dat accepteerde die uitslag niet en zei dat is gefraudeerd. De militairen beloven nieuwe verkiezingen te zullen houden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Een hervatting van de oorlog tegen Iran is "zeer onwaarschijnlijk" mits de onderhandelingen tussen de VS en Iran vooruitgang boeken. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zondag tegen CNN. "Het hangt ervan af of ze al dan niet een zeer stevig akkoord ondertekenen", aldus Trump.
53 minuten geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft sinds het begin van de invasie van Oekraïne in februari 2022 ongeveer 400.000 militairen geregistreerd die zijn omgekomen tijdens gevechten in Oekraïne. Dat zou blijken uit gegevens die hackers zeggen te hebben verkregen bij het Russische statistiekbureau Rosstat.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Democratische fractievoorzitter in het Huis van Afgevaardigden, Hakeem Jeffries, steunt een afzettingsprocedure tegen de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth. Jeffries zei "absoluut voor" te zijn wat betreft een voorstel dat mogelijk komende week wordt ingediend.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot, die na de verkiezingen van eind oktober een nieuwe Israëlische regering mag proberen te vormen, heeft de deur opengezet voor de Likoed-partij van de huidige premier Benjamin Netanyahu. Voorwaarde is wel dat Eisenkot zelf premier wordt van een dergelijke regering.
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - Onder de dodelijke slachtoffers van de schietpartij in de Poolse stad Krakau was een 51-jarige Oostenrijkse vrouw, zei Krzysztof Kleczar, gouverneur van de regio Klein-Polen, zondag tegen verslaggevers. Zaterdag opende een man in militaire kleding in het historische stadscentrum willekeurig het vuur op een plein, waardoor zes doden vielen.
5 uur geledenKHARTOEM (ANP/RTR/AFP) - Het Soedanese leger heeft de voormalige hooggeplaatste islamistische functionaris Ahmed Haroun gearresteerd, melden functionarissen van zijn partij. Haroun was voorzitter van de voormalige regeringspartij National Congress Party (NCP) van de afgezette dictator Omar al-Bashir. Hij zat jarenlang ondergedoken, onder meer omdat hij wordt gezocht door het Internationaal Strafhof (ICC).
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat de uitslag van de midtermsverkiezingen van dinsdag, waarbij zijn Republikeinse Partij de controle over het Congres verloor, een "enorme stap terug in de geschiedenis" voor de Verenigde Staten betekent.
5 uur geleden