Bedrijven Myanmar dicht uit protest tegen staatsgreep
YANGON (ANP/AFP/RTR) - Bedrijven in Myanmar hebben maandag de deuren gesloten uit protest tegen de militaire staatsgreep. Ook gingen weer tienduizenden betogers de straat op, ondanks het dodelijke geweld dat afgelopen weekend is gebruikt bij protestacties.
Naast lokale winkels sloten ook filialen van sommige internationale ketens de deuren. Het ging onder meer om fastfoodrestaurants van KFC en thuisbezorgdiensten. Dat gebeurde nadat was opgeroepen tot een grote staking.
De autoriteiten hebben gewaarschuwd voor de gevolgen van verdere escalatie. "Demonstranten zijn mensen nu aan het ophitsen, vooral emotionele tieners en jongeren, om een pad van confrontatie te volgen dat ze levens zal kosten", staat in een verklaring die is verspreid via staatsomroep MRTV.
Grote protesten
Ondanks die waarschuwing waren er weer grote protesten in de metropool Yangon, hoofdstad Naypyidaw en de steden Myitkyina en Dawei. Een 22-jarige betoger erkende maandag wel dat ze bang is en gebeden heeft opgezegd voordat ze ging demonstreren. "Mijn moeder hield me niet tegen. Ze zei alleen: wees voorzichtig."
Het land beleefde zaterdag de bloedigste dag sinds het leger begin deze maand regeringsleider Aung San Suu Kyi afzette. Er vielen twee doden toen de politie begon te schieten op betogers in de stad Mandalay. Daarmee steeg het dodental door het geweld tegen demonstranten naar drie.
Begrafenis
Er kwamen zondag ook honderden mensen af op de begrafenis van Mya Thwate Thwate Khaing, een jonge vrouw die op 9 februari is neergeschoten en later overleed. Ze groeide uit tot een symbool van het verzet tegen de militaire machthebbers.
De generaals grepen de macht in de nasleep van de verkiezingen van eind vorig jaar. Toen won de politieke partij van Nobelprijswinnares Suu Kyi overtuigend van een partij die is gelieerd aan het leger. Dat accepteerde die uitslag niet en zei dat is gefraudeerd. De militairen beloven nieuwe verkiezingen te zullen houden.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Frankrijk zet zaterdag 70.000 politieagenten en gendarmes in om de orde te bewaren tijdens de verwachte grote protestdag. De Franse regering erkende vorige week niet goed voorbereid te zijn op de grote rellen die ontstonden bij demonstraties in het hele land en wil dit keer voorkomen dat het opnieuw uit de hand loopt.
55 seconden geledenLONDEN (ANP) - Meghan, de vrouw van de Britse prins Harry, is zeer ontdaan door berichten dat haar vader Thomas Markle wordt beschuldigd van het bezit van beelden van seksueel kindermisbruik. Dat heeft de hertogin van Sussex in een verklaring laten weten. Onder meer The Sun meldde dat de bestanden waren aangetroffen in de voormalige woning van Markle.
2 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas gaat vrijdag naar het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag "om de onwrikbare inzet en solidariteit van de EU jegens het Internationaal Strafhof te onderstrepen", zei een woordvoerder van de Europese Commissie vrijdag. Kallas spreekt onder meer ICC-voorzitter Tomoko Akane en de griffier van het Hof, Osvaldo Zavala Giller.
25 minuten geledenTRAPPES (ANP/AFP) - De verdachte van de dodelijke schietpartij in Trappes, een voorstad van Parijs, "wilde een bloedbad aanrichten", zegt burgemeester Ali Rabeh tegen BFMTV. Het geweld heeft één persoon het leven gekost. Vier anderen raakten gewond.
35 minuten geledenTRAPPES (ANP) - Bij een schietpartij in Trappes, een voorstad van Parijs, is één dode gevallen, meldt de Franse premier Sébastien Lecornu op X. Vier anderen raakten gewond. Lecornu noemt het een "zeer ernstig" incident en laat weten dat de dader is gearresteerd. Er is nog niks bekendgemaakt over een motief.
51 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Het Kremlin zegt dat er gesprekken met Oekraïne en de Verenigde Staten gepland staan voor november. De onderhandelingen moeten plaatsvinden in Abu Dhabi, na maandenlang te hebben stilgelegen.
52 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV herstelt goed na een operatie aan zijn long, waarbij een tumor is verwijderd, meldt het Vaticaan. De paus heeft een borstkasonderzoek gehad. Ondanks de positieve resultaten heeft hij wel een geplande reis naar de Italiaanse stad Assisi afgezegd.
2 uur geleden