
Bedrijven minder positief over investeringen, vooral industrie
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse ondernemers zijn somberder geworden over hun investeringen. Bedrijven waren in maart minder positief over het doen van investeringen dan in dezelfde maand een jaar geleden, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemers in de industrie waren het minst positief.
In de sector vervoer en opslag daalden de verwachtingen het sterkst. Ondanks de verslechterde verwachtingen rekenen steeds meer ondernemers op een stijging van hun investeringen dan een daling. In de cultuur, sport, en recreatie en in de verhuur en handel van onroerend goed zijn ondernemers het meest positief gestemd, aldus het CBS.
Financiële beperkingen, zoals een gebrek aan middelen of te hoge financieringskosten, vormen met name een belemmering voor bedrijven om te investeren. Ook beleid, wet- en regelgeving en een tekort aan personeel kunnen investeringen in de weg staan.
Ruim 88 procent van de bedrijven investeert om "toekomstbestendig te blijven". Deze bedrijven investeren bijvoorbeeld in digitalisering of automatisering.
In de horeca en zakelijke dienstverlening investeren ondernemers het meest in personeel, bijvoorbeeld door opleidingen of cursussen aan te bieden, stelt het CBS. Duurzaamheid of maatschappelijk verantwoord ondernemen wordt het meest genoemd in de verhuur en handel van onroerend goed.
Meer uit Financieel
LUXEMBURG (ANP) - De industrie en de handel in de eurozone hebben in april zware klappen gekregen door de onzekerheid rond het handelsbeleid van de Amerikaanse president Donald Trump. De industriële productie in het eurogebied daalde in april met 2,4 procent ten opzichte van een maand eerder, meldt het Europese statistiekbureau Eurostat. De daling was groter dan economen hadden verwacht.
13 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt in ieder geval tot 1 juli niet op de Israëlische stad Tel Aviv. Dat besluit is genomen na aanvallen van Israël op Iran in de nacht van donderdag op vrijdag. De luchtvaartmaatschappij schortte eerder ook al vluchten op door spanningen in de regio.
50 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische luchtvaartmaatschappijen El Al, Israir en Arkia verplaatsen hun vliegtuigen uit Israël. Dat melden de airlines enkele uren nadat Israël aanvallen op Iran had uitgevoerd.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS heeft de vakbonden met een verbeterd loonbod uitgenodigd terug te keren naar de onderhandelingstafel. Vrijdag staken medewerkers voor de derde keer in een week uit onvrede over de cao-voorstellen van het spoorbedrijf tot nu toe.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijzen zijn vrijdag gestegen tot het hoogste niveau sinds eind mei. Gas werd duurder door de oplopende spanningen in het Midden-Oosten, na de Israëlische aanval op Iran. De prijs op de toonaangevende Europese gasbeurs in Amsterdam voor levering in juli stond bijna 3 procent hoger op 37,20 euro per megawattuur. Dat is de grootste prijsstijging in vijf weken.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Meubelmakers en interieurbouwers in het hele land leggen 24 juni het werk neer, meldt FNV. De staking volgt op vijf regionale werkonderbrekingen uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao. De details van de staking worden volgende week bekendgemaakt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag flink omlaag na de Israëlische aanval op Iran. Israël voerde in de nacht van donderdag op vrijdag tientallen preventieve aanvallen uit op militaire en nucleaire doelen in Iran. De aanval voedt de angst voor een breder conflict in de regio.
2 uur geleden