Bedrijven in haven Rotterdam: slot op stroomnet is 'hard gelag'
ROTTERDAM (ANP) - Bedrijven in de Rotterdamse haven noemen het een hard gelag dat het elektriciteitsnet in de provincie Zuid-Holland zo goed als vol is, waardoor een nog groter gebied in en rond de haven op slot gaat voor nieuwe aanvragen van grootverbruikers. Dat zegt Deltalinqs, de ondernemersvereniging voor bedrijven in het havengebied.
"Midden in de energietransitie gaat het elektriciteitsnet in Rotterdam nu op slot", zegt voorzitter Victor van der Chijs. Dat knelt niet alleen voor alle ondernemers in de haven, maar ook voor ondernemers in de stad en voor een deel van de sociale voorzieningen in en rond Rotterdam, benadrukt hij. "Kortom, dit raakt iedereen enorm hard!"
Netbeheerders TenneT, Stedin en Liander maakten donderdagochtend bekend dat in vrijwel heel Zuid-Holland de maximale capaciteit van het net is bereikt. Woningen en kleine bedrijven hebben daar geen last van, maar grootverbruikers van stroom komen vanaf nu op een wachtlijst als ze een nieuwe of zwaardere aansluiting willen hebben.
'Snelle procedures'
In het havengebied heeft alleen de Maasvlakte nog niet te maken met netcongestie, meldt Deltalinqs.
De organisatie wil dat de overheid samenwerkt met Stedin, TenneT en bedrijven om "werkelijk alles te doen dat in haar macht ligt" om met "onconventionele oplossingen en snelle procedures" te zorgen dat bedrijven toch kunnen blijven uitbreiden en verduurzamen om hun klimaatdoelen te halen.
Krapte blijft
VNO-NCW West is "natuurlijk niet blij" met de aankondiging van TenneT, "maar helemaal onverwacht is het niet". Netbeheerders moeten bedrijven in de tussentijd helpen bij het samenwerken om de schaarse capaciteit te delen, aldus de ondernemersorganisatie. Bedrijven kunnen bijvoorbeeld groepscontracten afsluiten met netbeheerders of zogeheten 'energy hubs' opzetten, waarbij in kaart wordt gebracht wat de totale behoefte aan energie is en wie op welk moment van de dag elektriciteit nodig heeft.
Ondertussen moet de uitbreiding van het stroomnet doorgaan, volgens VNO-NCW West, dat benadrukt dat de organisatie begrijpt dat krapte op het stroomnet de komende jaren blijft. "Om toch te zorgen dat innovatieve bedrijven op het net worden aangesloten, moeten daarom marktpartijen worden gefaciliteerd bij investeringen in nieuwe technieken voor energieopslag of gezamenlijke energiesystemen."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma vindt dat de Universiteit Utrecht meer had moeten doen om de gebouwen te beveiligen tegen bezettingsacties. Haar woordvoerder bevestigt dat na een bericht van RTV Utrecht vrijdag. In de afgelopen jaren hebben pro-Palestijnse activisten meerdere universiteitsgebouwen in het centrum van de stad bezet gehouden.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Door een datalek zijn gegevens van medewerkers van de Dienst Justitiƫle Inrichtingen (DJI) gelekt. Een woordvoerster van de organisatie zegt na berichtgeving van Argos hierover dat het gaat om mailadressen, telefoonnummers en beveiligingscertificaten van DJI-medewerkers.
51 minuten geledenSLEEUWIJK (ANP) - De drie jonge tieners die sinds woensdagavond werden vermist nadat ze vermoedelijk te voet vanuit het Noord-Brabantse dorp Sleeuwijk waren vertrokken, zijn terecht, meldt de politie.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Februari was een zachte maand, maar ook somber. De gemiddelde temperatuur lag hoog, met 5,8 graden tegen 4,4 graden normaal. Het aantal zonuren viel tegen, meldt Weeronline. De zon scheen gemiddeld 76 uur over het land, normaal is dat in februari 95 uur. De hoeveelheid regen verschilde niet veel van normaal: dit jaar viel 58 millimeter neerslag tegen een klimaatgemiddelde van 65 millimeter.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vertegenwoordigers van Nederlandse schrijvers, vertalers en journalisten sommeren techconcern Meta per direct te stoppen met het gebruik van auteursrechtelijk beschermd werk voor de training van AI-modellen.
3 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Burgemeester Hubert Bruls heeft excuses aangeboden voor de rol van het Nijmeegse gemeentebestuur in het koloniale slavernijsysteem. Dat deed de burgemeester op een besloten bijeenkomst met betrokkenen in het Lindenberg Cultuurhuis. De excuses zijn een reactie op de uitkomsten van een onderzoek van de Nijmeegse Radboud Universiteit uit 2025 naar het slavernijverleden van de stad, en daaropvolgende gesprekken.
12 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse regering ontbiedt de Nederlandse ambassadeur in dat land vanwege een voorval met een ambassademedewerker eerder deze week. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. Ambassadeur Emiel de Bont moet uitleg komen geven op het ministerie van Buitenlandse Zaken over de onder de Iraanse wet verboden inhoud van de bagage van zijn stafmedewerker, waaronder een Starlink-terminal.
14 uur geleden