Bedrijven in haven Rotterdam: slot op stroomnet is 'hard gelag'
ROTTERDAM (ANP) - Bedrijven in de Rotterdamse haven noemen het een hard gelag dat het elektriciteitsnet in de provincie Zuid-Holland zo goed als vol is, waardoor een nog groter gebied in en rond de haven op slot gaat voor nieuwe aanvragen van grootverbruikers. Dat zegt Deltalinqs, de ondernemersvereniging voor bedrijven in het havengebied.
"Midden in de energietransitie gaat het elektriciteitsnet in Rotterdam nu op slot", zegt voorzitter Victor van der Chijs. Dat knelt niet alleen voor alle ondernemers in de haven, maar ook voor ondernemers in de stad en voor een deel van de sociale voorzieningen in en rond Rotterdam, benadrukt hij. "Kortom, dit raakt iedereen enorm hard!"
Netbeheerders TenneT, Stedin en Liander maakten donderdagochtend bekend dat in vrijwel heel Zuid-Holland de maximale capaciteit van het net is bereikt. Woningen en kleine bedrijven hebben daar geen last van, maar grootverbruikers van stroom komen vanaf nu op een wachtlijst als ze een nieuwe of zwaardere aansluiting willen hebben.
'Snelle procedures'
In het havengebied heeft alleen de Maasvlakte nog niet te maken met netcongestie, meldt Deltalinqs.
De organisatie wil dat de overheid samenwerkt met Stedin, TenneT en bedrijven om "werkelijk alles te doen dat in haar macht ligt" om met "onconventionele oplossingen en snelle procedures" te zorgen dat bedrijven toch kunnen blijven uitbreiden en verduurzamen om hun klimaatdoelen te halen.
Krapte blijft
VNO-NCW West is "natuurlijk niet blij" met de aankondiging van TenneT, "maar helemaal onverwacht is het niet". Netbeheerders moeten bedrijven in de tussentijd helpen bij het samenwerken om de schaarse capaciteit te delen, aldus de ondernemersorganisatie. Bedrijven kunnen bijvoorbeeld groepscontracten afsluiten met netbeheerders of zogeheten 'energy hubs' opzetten, waarbij in kaart wordt gebracht wat de totale behoefte aan energie is en wie op welk moment van de dag elektriciteit nodig heeft.
Ondertussen moet de uitbreiding van het stroomnet doorgaan, volgens VNO-NCW West, dat benadrukt dat de organisatie begrijpt dat krapte op het stroomnet de komende jaren blijft. "Om toch te zorgen dat innovatieve bedrijven op het net worden aangesloten, moeten daarom marktpartijen worden gefaciliteerd bij investeringen in nieuwe technieken voor energieopslag of gezamenlijke energiesystemen."
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag vier jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen de 58-jarige Amin A. voor het financieren van de terroristische organisatie Hamas. Het OM denkt dat A. tussen 2010 en 2023 ruim 8,4 miljoen euro aan fondsen heeft geworven die bij Hamas terechtkwamen. Hij was betrokken bij een stichting die geld inzamelde voor verschillende liefdadigheidsinstellingen in Gaza, maar volgens justitie ging het geld in veel gevallen direct of indirect naar Hamas.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl energieprijzen pieken door de Iran-oorlog, organiseren Nederland en Colombia eind deze maand de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen. In het Colombiaanse Santa Marta worden ministers uit zo'n vijftig landen en tal van internationale organisaties en ngo's verwacht. De verwachtingen lopen vooraf flink uiteen.
1 uur geledenBERGENTHEIM (ANP) - De politie doet in het Overijsselse Bergentheim onderzoek naar de dood van meerdere huisdieren. Het gaat om zeven katten en twee honden. Het vermoeden bestaat dat de dieren mogelijk door gif om het leven zijn gekomen.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De politie heeft een 25-jarige man opgepakt voor het mogelijk willen plegen van een terroristische aanslag. De verdachte komt uit Den Bosch en is afgelopen vrijdag aangehouden, meldt het OM dinsdag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Landelijke Huisartsen Vereniging adviseert huisartsen die met ChipSoft werken om een melding te doen bij de Autoriteit Persoonsgegevens. De vereniging schrijft op haar website dat dit volgens de AP moet na informatie die de toezichthouder tot nu toe heeft gekregen over de cyberaanval bij het bedrijf.
1 uur geledenASSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag tot 5,5 jaar cel geëist tegen drie verdachten van de kunstroof uit het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar. De hoogste eis was voor de 35-jarige Bernhard Z. Hij heeft als enige van de drie verdachten geen deal gesloten met het OM. De andere twee, Jan B. (21) en Douglas Chesley W. (37), deden dat wel. Tegen hen eiste het OM 44 maanden cel. In ruil voor deze lagere strafeis hebben zij het grootste deel van de buit terugbezorgd. Het gaat daarbij om de wereldberoemde gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden. Een derde armband is vooralsnog spoorloos.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Architect Cees Dam is maandag op 93-jarige leeftijd overleden. Dit heeft Dam & Partners Architecten, waar hij oprichter van was, dinsdag bekendgemaakt. Hij overleed na een kort ziekbed.
2 uur geleden