Bedrijven iets zelfverzekerder over voortbestaan
AMSTERDAM (ANP) - Het aantal ondernemers dat vertrouwen heeft over een jaar nog steeds te bestaan is tussen juni en september in bijna alle sectoren van het niet-financiële bedrijfsleven licht toegenomen, meldt het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS). Het inzetten van zzp’ers, uitzendkrachten en flexibele krachten is bij alle sectoren afgenomen. De coronacrisis heeft nog relatief weinig geleid tot het ontslaan van eigen personeel.
In de meeste bedrijfstakken verwachtte meer dan de helft van de bedrijven in september nog minstens een jaar te bestaan. Alleen in de horeca was dit een minderheid van 43 procent van de ondernemers. In juni dacht nog maar een kwart van de horecabedrijven een jaar te kunnen overleven, in september 43 procent.
Van de bedrijven in de verhuur en handel in onroerend goed verwacht 78 procent het nog minstens een jaar te kunnen volhouden. In die sector is het vertrouwen over het voortbestaan dan ook het hoogst. Op de tweede plek staat de informatie- en communicatiesector, waar 70 procent van de bedrijven erop vertrouwt om langer dan een jaar te bestaan.
De vraag van bedrijven naar flexibel inzetbare medewerkers zoals zzp’ers en uitzendkrachten is door de coronacrisis duidelijk afgenomen. Bij luchtvaartbedrijven nam de vraag naar flexibel inzetbare krachten het meest af, namelijk met 96 procent. Een uitzondering zijn de post- en koeriersbedrijven, waar bij 71 procent van de bedrijven meer flexibele krachten werden ingezet. In de cultuursector en horeca gaven respectievelijk 60 procent en 47 procent van de bedrijven aan dat zij minder flexibele krachten inzetten.
Het ontslaan van vaste werknemers kwam tot september in de meeste sectoren niet veel voor. Uitzonderingen zijn de kunstsector en de reisbranche, waar respectievelijk 25 procent en 18 procent van de bedrijven genoodzaakt waren om hun personeel te ontslaan.
Ga voor een interactieve graphic naar https://t.localfocus.nl/anp/?db8738e. De graphic is opgemaakt in uw huisstijl en in formats voor print en online. De graphic wordt aangeboden aan klanten van de graphicsdienst van het ANP en LocalFocus.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Meer mensen bezitten een auto en een rijbewijs in 2026 dan in de jaren ervoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste cijfers. Aan het begin van dit jaar hebben bijna 11,9 miljoen Nederlanders een rijbewijs en zijn bijna 7,2 miljoen mensen in het bezit van een auto.
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen bezitten een auto en een rijbewijs in 2026 dan in de jaren ervoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste cijfers. Aan het begin van dit jaar hebben bijna 11,9 miljoen Nederlanders een rijbewijs en zijn bijna 7,2 miljoen mensen in het bezit van een auto.
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Carnaval lijkt er dit jaar voor te zorgen dat Nederlanders hun geliefden minder rozen geven voor Valentijnsdag. Marco Maasse, directeur van Vereniging Bloemist Winkeliers (VBW), ziet dit in het zuiden van het land gebeuren. "Als in een plaats stevig carnaval wordt gevierd, is er even iets minder aandacht voor bloemen", zegt hij. Bij Topbloemen.nl zijn minder rozen besteld vanwege carnaval en de voorjaarsvakantie.
1 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De carnavalsperiode zorgt dit jaar opnieuw voor een miljoenenomzet voor de horeca in Noord-Brabant en Limburg. Volgens Rabobank-deskundige Jos Klerx behalen sommige kroegen in de carnavalsweek waarschijnlijk zelfs 10 tot 20 procent van hun totale jaaromzet. Eerder onderzoek van economen liet zien dat er tijdens carnaval alles bij elkaar meer dan een miljard euro kan worden besteed door hossende en de polonaise lopende feestvierders.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft Amerikaanse volksvertegenwoordigers gewaarschuwd dat het Chinese AI-bedrijf DeepSeek op oneerlijke wijze technologie van Amerikaanse concurrenten kopieert. Volgens de ChatGPT-maker kan dit het technologische voordeel van de Verenigde Staten ondermijnen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke koersverliezen gesloten. Bij de bedrijven op Wall Street moest Cisco Systems het ontgelden na bekendmaking van cijfers. De maker van netwerkapparatuur zoals routers en switches kwam met tegenvallende verwachtingen voor het lopende kwartaal en dook meer dan 12 procent in het rood.
8 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic heeft bij een nieuwe financieringsronde 30 miljard dollar opgehaald, waarbij de onderneming een waardering werd toegekend van 380 miljard dollar. Dat maakte Anthropic donderdag bekend. Met het geld wil het Amerikaanse bedrijf verdere investeringen doen in de concurrentiestrijd met rivalen als ChatGPT-moeder OpenAI.
9 uur geleden