
Bedrijven hebben meer vertrouwen in economie EU, consumenten niet
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen dat bedrijven hebben in de economie in Europa is in oktober verder toegenomen. Vooral in de dienstensector met daarin het toerisme en de horeca groeide het vertrouwen. Ondertussen maken consumenten zich wel wat meer zorgen, zo komt naar voren uit maandelijks onderzoek van de Europese Commissie.
Het algehele sentiment over de economie en de verwachtingen voor de werkgelegenheid waren vorige maand positiever dan een maand eerder. Maar er zijn wel duidelijke verschillen. In de industrie, waar steeds meer problemen zijn met de bevoorrading en de leveringen, nam het vertrouwen licht toe. De graadmeter bleef daarbij in de buurt van zijn hoogste stand ooit. Maar de verwachtingen voor de productie daalden wel licht.
In de dienstensector was het sentiment een stuk positiever dan een maand eerder, waarschijnlijk omdat er ook steeds meer mogelijk is, bijvoorbeeld reizen. Onder consumenten nam het vertrouwen licht af. Huishoudens hebben in doorsnee een negatievere kijk op hun financiële situatie. Daarnaast kijken consumenten negatiever aan tegen de economische situatie in zijn geheel.
Detailhandel
Het vertrouwen van de detailhandel steeg licht, terwijl de verwachte bedrijfssituatie verslechterde. Winkeliers waren vooral bezorgd over de omvang van de voorraden. Die bereikten andermaal een historisch dieptepunt.
In de bouwsector maken ondernemers zich aanhoudend zorgen over een tekort aan personeel en beschikbare materialen. Bijna een derde van de ondervraagde bedrijven zegt dat de tekorten de productiviteit in de weg zitten.
Meer uit Financieel
AMSTELVEEN (ANP) - KLM verwacht de komende weken meerdere vluchten te moeten annuleren die zouden worden uitgevoerd met een Boeing 787. Volgens een woordvoerster gaat het mogelijk om enkele vluchten per dag, maar de maatschappij kan geen exacte cijfers geven. Dat wordt per dag bekeken.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft nogmaals gezegd dat hij Jerome Powell niet zal ontslaan als voorzitter van de Federal Reserve voordat zijn termijn in mei 2026 afloopt. Tegelijk omschreef hij de centrale bankier als "een complete stijfkop" en herhaalde hij zijn oproep aan de Fed om de rente te verlagen.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - Olie- en gasconcern Shell overweegt een overname van branchegenoot BP, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Volgens de bronnen kijkt Shell met adviseurs naar die mogelijke megadeal, maar wacht het bedrijf nog wel op een verdere daling van de beurswaarde van BP voordat het besluit over een mogelijk bod.
12 uur geledenSINGAPORE (ANP/AFP) - Nieuwe Amerikaanse importheffingen op zonnepanelen uit Zuidoost-Azië kunnen volgens experts een kans zijn voor de regio om de eigen energietransitie te versnellen. Vooral voor Chinese fabrikanten die produceren vanuit de regio zijn de vele tarieven slecht nieuws. Daarom denken kenners dat China zal ingrijpen en gaat proberen meer zonnepanelen in Zuidoost-Azië zelf te verkopen.
13 uur geledenMENLO PARK (ANP/AFP) - Meta Platforms blijft zich verzetten tegen een Nigeriaanse miljoenenboete voor schending van lokale dataregels, heeft het socialemediaconcern dit weekend bevestigd. Het bedrijf dreigt naar verluidt zelfs Facebook en Instagram af te sluiten in het meest bevolkte land van Afrika.
15 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BELGA/BLOOMBERG) - China ontkent dat het bedrijven verplicht om data aan autoriteiten door te spelen. Met die boodschap kwam het Aziatische land dit weekend, nadat TikTok vrijdag een forse boete had gekregen in de Europese Unie voor de manier waarop het platform met persoonlijke gegevens omgaat.
16 uur geledenUTRECHT(ANP) - De storing bij de Rabobank is voorbij. Dat meldt een woordvoerder van de bank zaterdagavond. De oorzaak was een technisch probleem.
1 dag geleden