Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bedrijven haven Rotterdam klagen over trage en dure keuringen

Bedrijven haven Rotterdam klagen over trage en dure keuringen

ROTTERDAM (ANP) - Bedrijven in de Rotterdamse haven klagen dat het erg lang duurt voordat de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) lading heeft gekeurd. Ook leven er "veel zorgen" over de stevige prijsverhogingen van deze keuringen komend jaar, meldt Deltalinqs, de ondernemersvereniging voor bedrijven in het havengebied.

Volgens de bedrijven zit in een kwart van de containers in de haven voeding. Deze voedingsmiddelen moeten door de NVWA worden gekeurd voordat ze de Europese markt op mogen.

Maar omdat de doorlooptijden van de keuringen eigenlijk al sinds de Brexit toenemen, tot soms wel vier weken, en deze bovendien flink duurder worden, ziet de belangenclub dat lading begint uit te wijken naar andere havens. "Met name Antwerpen, maar soms ook naar Duitsland en Frankrijk, omdat men daar sneller opereert en de kosten voor ondernemers lager zijn."

500 euro

Het laten keuren van een container vlees of vis door de NVWA zou hier volgend jaar bijna 500 euro kosten. De kosten voor dezelfde keuring in Antwerpen zouden nog geen 200 euro bedragen.

De bedrijven vragen aandacht voor dit probleem in een brief aan de Tweede Kamer. Die brief is opgesteld door het Agrarisch Import Platform (AIP), waarin zeventien ondernemersorganisaties waaronder Deltalinqs zijn vertegenwoordigd.

Onacceptabel

De organisaties stellen graag mee te willen denken hoe het anders kan. "Een verdere verhoging van tarieven, terwijl de dienstverlening structureel achterblijft, is echter onacceptabel", staat in de brief.

De NVWA laat in een reactie weten nauw samen te werken met de douane tijdens importkeuringen. "Er waren achterstanden bij de douane met betrekking tot de documentcontrole. Samen met de douane hebben we deze achterstanden grotendeels kunnen wegwerken. Zo is er bij de douane extra personeel aangenomen."

Processen versnellen

Volgens een woordvoerster is de NVWA ook voortdurend in gesprek met de branche. "Zo vragen we bijvoorbeeld ook hun hulp om de processen te versnellen bij het aanleveren van documenten van containers die onderweg zijn. Binnenkort zitten we weer met de branche om tafel om verdere afspraken te bekrachtigen."

Meer uit Financieel

AEX-index vestigt weer nieuw slotrecord door hoop op einde oorlog

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is deze tweede pinksterdag opnieuw gesloten op een hogere stand dan ooit. Beleggers waren optimistisch vanwege de positieve berichten over een mogelijk einde van de oorlog in Iran. Aanleiding daarvoor waren uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die zaterdag zei dat er grotendeels overeenstemming is over een akkoord met Iran.

12 uur geleden
Prosus wil af van verplichte aandelenverkoop Delivery Hero

AMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus wil af van de Europese verplichting om zijn aandeel in de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero te verkopen. Dat stelde de Europese Commissie vorig jaar uit concurrentieoverwegingen als voorwaarde voor de overname van Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Maar het aan de Amsterdamse beurs genoteerde Prosus wil niet verdergaan met het verkopen van het belang zolang Uber bezig is Delivery Hero over te nemen. Daartoe heeft Prosus een verzoek ingediend bij de EU, melden bronnen aan persbureau Bloomberg.

12 uur geleden
Leveringsproblemen bij vliegtuigbouwer Airbus houden aan

LEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.

17 uur geleden
Speculatie onder beleggers na miljardenbod Uber op Delivery Hero

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.

18 uur geleden
Huawei denkt ook zonder ASML krachtigste chips te kunnen maken

SHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.

19 uur geleden
AEX naar nieuw record na berichten over naderende deal Iran-VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.

21 uur geleden
Olie en gas aanzienlijk goedkoper door hoop op akkoord VS-Iran

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.

21 uur geleden