Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bedrijven haven Rotterdam klagen over trage en dure keuringen

Bedrijven haven Rotterdam klagen over trage en dure keuringen

ROTTERDAM (ANP) - Bedrijven in de Rotterdamse haven klagen dat het erg lang duurt voordat de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) lading heeft gekeurd. Ook leven er "veel zorgen" over de stevige prijsverhogingen van deze keuringen komend jaar, meldt Deltalinqs, de ondernemersvereniging voor bedrijven in het havengebied.

Volgens de bedrijven zit in een kwart van de containers in de haven voeding. Deze voedingsmiddelen moeten door de NVWA worden gekeurd voordat ze de Europese markt op mogen.

Maar omdat de doorlooptijden van de keuringen eigenlijk al sinds de Brexit toenemen, tot soms wel vier weken, en deze bovendien flink duurder worden, ziet de belangenclub dat lading begint uit te wijken naar andere havens. "Met name Antwerpen, maar soms ook naar Duitsland en Frankrijk, omdat men daar sneller opereert en de kosten voor ondernemers lager zijn."

500 euro

Het laten keuren van een container vlees of vis door de NVWA zou hier volgend jaar bijna 500 euro kosten. De kosten voor dezelfde keuring in Antwerpen zouden nog geen 200 euro bedragen.

De bedrijven vragen aandacht voor dit probleem in een brief aan de Tweede Kamer. Die brief is opgesteld door het Agrarisch Import Platform (AIP), waarin zeventien ondernemersorganisaties waaronder Deltalinqs zijn vertegenwoordigd.

Onacceptabel

De organisaties stellen graag mee te willen denken hoe het anders kan. "Een verdere verhoging van tarieven, terwijl de dienstverlening structureel achterblijft, is echter onacceptabel", staat in de brief.

De NVWA laat in een reactie weten nauw samen te werken met de douane tijdens importkeuringen. "Er waren achterstanden bij de douane met betrekking tot de documentcontrole. Samen met de douane hebben we deze achterstanden grotendeels kunnen wegwerken. Zo is er bij de douane extra personeel aangenomen."

Processen versnellen

Volgens een woordvoerster is de NVWA ook voortdurend in gesprek met de branche. "Zo vragen we bijvoorbeeld ook hun hulp om de processen te versnellen bij het aanleveren van documenten van containers die onderweg zijn. Binnenkort zitten we weer met de branche om tafel om verdere afspraken te bekrachtigen."

Meer uit Financieel

Trump trekt strafheffing tegen India om aankoop Russische olie in

WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.

2 uur geleden
Dow-Jonesindex sluit voor het eerst boven de 50.000 punten

NEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.

5 uur geleden
Ledenparlement FNV naar Hoge Raad in verzet tegen hervorming

UTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.

8 uur geleden
Staalmaker Aperam hard omhoog op positief Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.

10 uur geleden
Ahold Delhaize spant arbitragezaak tegen Servië aan om marges

ZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.

10 uur geleden
Amazon onderuit op Wall Street na forse AI-investeringen

NEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.

12 uur geleden
Philip Morris boekt recordomzet ondanks verkoopdaling sigaretten

STAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.

12 uur geleden