Bedrijfsresultaten en rentebesluit Fed bepalen beursweek
AMSTERDAM (ANP) - De nieuwe beursweek staat wederom vooral in het teken van de kwartaalcijfers van grote bedrijven. Aan het Damrak openen onder meer Air France-KLM, Shell en ING de boeken. Ook staat er een rentebesluit op het programma van de Amerikaanse Federal Reserve.
Bij de cijfers van Shell is het onder meer de vraag in hoeverre het olie- en gasconcern momenteel kan profiteren van de flink gestegen prijzen voor gas en olie. De Russische inval in Oekraïne zorgt ook voor tegenslagen. Shell besloot al om Rusland volledig te verlaten. Het bedrijf verwacht door die stap miljarden te moeten afschrijven.
Ook bij ING gaat de aandacht naar de impact van het conflict. Dan gaat het niet alleen om de directe banden met de Russische markt, maar ook om economische gevolgen als de flink opgelopen inflatie.
Inflatie
De inflatie is sowieso een onderwerp dat beleggers bezighoudt. Fed-voorzitter Jerome Powell gaf onlangs al aan dat de rente in de Verenigde Staten bij het nieuwe rentebesluit waarschijnlijk met 0,5 procentpunt wordt verhoogd. De Amerikaanse centrale bank wil zo de sterke prijsstijgingen tegengaan.
Bij Air France-KLM willen beleggers meer weten over het herstel uit de coronacrisis. In februari werd bekend dat het moederbedrijf van KLM ook het tweede coronajaar met een miljardenverlies had afgesloten, maar gedurende het jaar was wel al sprake van herstel. De vraag is hoe het beeld er nu uitziet.
Ontwikkelingen rond de oorlog
Andere bedrijven die een kijkje in de boeken geven zijn speciaalchemieconcern DSM en Universal Music Group (UMG), het platenlabel achter sterren als Taylor Swift en Billie Eilish. Buiten de landsgrenzen gaat het om bedrijven als BP, Pfizer, Starbucks, Volkswagen en Zalando.
Op Wall Street worden sowieso ook de resultaten verwerkt van Berkshire Hathaway, het bedrijf van de bekende belegger Warren Buffett. De investeringsmaatschappij kwam dit weekend met cijfers en daaruit bleek onder andere dat Buffett zijn belang in olieconcern Chevron heeft uitgebreid.
De aandacht blijft verder natuurlijk bij de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne en de sancties tegen Rusland. Volgens ingewijden van persbureau Bloomberg wil de Europese Commissie de import van Russische olie dit jaar geleidelijk uitbannen. Daarover zou deze week al een besluit kunnen vallen. In de loop van de week krijgen beleggers ook weer veel macro-economische gegevens om te verwerken. En er is weer een bijeenkomst van oliekartel OPEC waar zal worden gepraat over het opvoeren van de olieproductie.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering heeft haar economische groeiverwachting voor dit jaar verlaagd naar 1 procent, van een eerdere voorspelling van 1,3 procent. Volgens het ministerie van Economische Zaken verloopt de economische stimulering door de grote investeringsplannen van de overheid in infrastructuur en defensie langzamer dan gedacht.
42 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag hoger van start gegaan in aanloop naar het rentebesluit van de Federal Reserve later op de dag. Amerikaanse chipconcerns zoals Nvidia, Advanced Micro Devices (AMD) en Micron Technology gingen tot 3 procent omhoog, aangejaagd door sterke resultaten van de Nederlandse branchegenoot ASML en het Zuid-Koreaanse SK Hynix.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In Brussel zijn er steeds meer zorgen of Europa niet te afhankelijk wordt van de import van Amerikaans vloeibaar gas (lng), laat Eurocommissaris (Energie) Dan Jørgensen weten. Daarbij is "de geopolitieke onrust in de nasleep van de crisis in Groenland een wake-upcall geweest", zei de EU-energiechef.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Duitse aanklagers hebben kantoren van Deutsche Bank in Frankfurt en Berlijn doorzocht. Aanklagers uit de stad Frankfurt en de federale politie voeren een onderzoek uit naar medewerkers van de Duitse bank vanwege beschuldigingen van witwassen. Dit laat een woordvoerder van het OM in Frankfurt woensdag weten.
2 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - Bij chipmachinemaker ASML zijn er weinig zorgen over een mogelijke AI-zeepbel. Waar eind vorig jaar op financiële markten de nervositeit toesloeg over mogelijk te forse investeringen in de infrastructuur achter de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, ziet het Veldhovense techbedrijf bij klanten het vertrouwen in AI toenemen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ambtenaren van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat voeren donderdag actie in Utrecht om meer loon, meldt FNV. Medewerkers van onder meer Rijkswaterstaat, het KNMI en de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) protesteren omdat zij dit jaar geen loonsverhoging krijgen.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Het Deense scheepvaartconcern Maersk meldt verstoringen in de dienstverlening als gevolg van extreem winterweer in Zuidwest- en West-Europa. Spanje wordt woensdag geteisterd door storm Kristin.
4 uur geleden