Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bedrijfsleven wil politieke organisatie voor crisisvoorbereiding

Bedrijfsleven wil politieke organisatie voor crisisvoorbereiding

UTRECHT (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW wil dat er een structurele politieke organisatie komt om Nederland voor te bereiden op de economische gevolgen van bijvoorbeeld een oorlogssituatie. Die beoogde instantie, onder de koepel van het ministerie van Economische Zaken, moet bij een crisis bijvoorbeeld coördineren bij het aanleggen van voedselvoorraden.

"Maar ik vind niet dat we inhoudelijk maar naar één ding moeten kijken. Die organisatie moet alle verschillende aspecten gaan managen. Het moet juist geen crisisorganisatie zijn, maar iets structureels om ons zo voor te bereiden op een crisis. Een organisatie onder regie van de overheid die in het hele bedrijfsleven vertakkingen heeft om veranderingen door te voeren", zegt VNO-NCW-voorzitter Ingrid Thijssen tegen het ANP tijdens een symposium in Utrecht.

De werkgeversvoorvrouw noemt als voorbeeld dat de nieuwe organisatie kan gaan adviseren bij het inkoopbeleid van bedrijven. "Als je jouw ingrediënt altijd koopt in een bepaald land, maar de relatie met dat land is spannend, kan die organisatie zeggen: 'We weten dat je het ook kunt kopen in dat specifieke andere land, dus we adviseren je om te zorgen dat je daar ook een leverancier hebt.' Zo concreet moet je het gaan maken."

Finland

Finland is daarbij het voorbeeld. Thijssen: "Zij hebben zich door hun grens met Rusland niet in slaap laten sussen na de val van de Berlijnse Muur. Vorig jaar waren we daar en ik was onder de indruk over de gestructureerde aanpak. Maar we hebben tijdens de coronacrisis en na de Russische inval in Oekraïne in Nederland ook zelf ervaring opgedaan met gestructureerde samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven. Zo'n overkoepelende aanpak moeten we nu structureel maken."

Volgens Thijssen zijn er met de ministeries van Defensie en Economische Zaken al afspraken om op zo'n gestructureerde manier te gaan overleggen over de impact van verschillende risico's. "Want tot nu toe is het allemaal een beetje hapsnap. Er zijn heel veel goede initiatieven, maar bereik je daarmee iedereen?"

VNO-NCW kwam in ieder geval al met het kabinet en vakbond FNV overeen om tijdens cao-besprekingen meer aandacht te hebben voor de inzet van reservisten. "Dan gaat het bijvoorbeeld over de verdeling van de verantwoordelijkheden tussen de werkgever en Defensie als een reservist iets overkomt." De komende jaren wil Defensie het aantal reservisten fors verhogen, van 7500 naar zeker 20.000.

Meer uit Financieel

Beurs Amsterdam toont wat herstel na verliezen door Iran-oorlog

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.

1 uur geleden
Rederij Maersk schort zeevrachtvervoer van en naar Golfstaten op

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.

1 uur geleden
Schade Nederlandse export Golfregio loopt in vele miljoenen

ZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.

1 uur geleden
EU-parlement blijft stemming over handelsdeal VS uitstellen

BRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.

2 uur geleden
Air France schort vluchten naar Cuba op door brandstoftekort

PARIJS (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Air France schort vluchten van en naar Cuba enkele maanden op vanwege een brandstoftekort in dat land. Vanaf 29 maart vliegt de Franse maatschappij tijdelijk niet tussen Parijs en de Cubaanse hoofdstad Havana.

2 uur geleden
Geen vluchten vanaf Brussels Airport door nationale staking

BRUSSEL (ANP) - Er vertrekken op 12 maart geen passagiersvluchten van Brussels Airport door een nationale staking. De luchthaven verwacht ook hinder voor binnenkomende vluchten. Belgische vakbonden organiseren volgende week donderdag een nationale actiedag tegen de maatregelen van de federale regering.

3 uur geleden
Wall Street opent gemengd, blik beleggers op Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met een gemengd beeld geopend, na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street blijft uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen van het conflict met Iran voor de energieprijzen, inflatie en economie.

3 uur geleden