Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bedrijfsleven wil politieke organisatie voor crisisvoorbereiding

Bedrijfsleven wil politieke organisatie voor crisisvoorbereiding

UTRECHT (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW wil dat er een structurele politieke organisatie komt om Nederland voor te bereiden op de economische gevolgen van bijvoorbeeld een oorlogssituatie. Die beoogde instantie, onder de koepel van het ministerie van Economische Zaken, moet bij een crisis bijvoorbeeld coördineren bij het aanleggen van voedselvoorraden.

"Maar ik vind niet dat we inhoudelijk maar naar één ding moeten kijken. Die organisatie moet alle verschillende aspecten gaan managen. Het moet juist geen crisisorganisatie zijn, maar iets structureels om ons zo voor te bereiden op een crisis. Een organisatie onder regie van de overheid die in het hele bedrijfsleven vertakkingen heeft om veranderingen door te voeren", zegt VNO-NCW-voorzitter Ingrid Thijssen tegen het ANP tijdens een symposium in Utrecht.

De werkgeversvoorvrouw noemt als voorbeeld dat de nieuwe organisatie kan gaan adviseren bij het inkoopbeleid van bedrijven. "Als je jouw ingrediënt altijd koopt in een bepaald land, maar de relatie met dat land is spannend, kan die organisatie zeggen: 'We weten dat je het ook kunt kopen in dat specifieke andere land, dus we adviseren je om te zorgen dat je daar ook een leverancier hebt.' Zo concreet moet je het gaan maken."

Finland

Finland is daarbij het voorbeeld. Thijssen: "Zij hebben zich door hun grens met Rusland niet in slaap laten sussen na de val van de Berlijnse Muur. Vorig jaar waren we daar en ik was onder de indruk over de gestructureerde aanpak. Maar we hebben tijdens de coronacrisis en na de Russische inval in Oekraïne in Nederland ook zelf ervaring opgedaan met gestructureerde samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven. Zo'n overkoepelende aanpak moeten we nu structureel maken."

Volgens Thijssen zijn er met de ministeries van Defensie en Economische Zaken al afspraken om op zo'n gestructureerde manier te gaan overleggen over de impact van verschillende risico's. "Want tot nu toe is het allemaal een beetje hapsnap. Er zijn heel veel goede initiatieven, maar bereik je daarmee iedereen?"

VNO-NCW kwam in ieder geval al met het kabinet en vakbond FNV overeen om tijdens cao-besprekingen meer aandacht te hebben voor de inzet van reservisten. "Dan gaat het bijvoorbeeld over de verdeling van de verantwoordelijkheden tussen de werkgever en Defensie als een reservist iets overkomt." De komende jaren wil Defensie het aantal reservisten fors verhogen, van 7500 naar zeker 20.000.

Meer uit Financieel

Turkije en Armenië hervatten handelsbetrekkingen na 33 jaar

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije en Armenië gaan na 33 jaar hun handelsbetrekkingen formeel hervatten. Dat heeft een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag gezegd.

14 minuten geleden
Brussel wil één ticket voor treinreizen in EU met overstap

BRUSSEL (ANP) - Treinreizigers moeten één ticket kunnen boeken voor een reis met verschillende EU-spoorwegmaatschappijen. Dat staat in een voorstel dat de Europese Commissie woensdag heeft gepresenteerd.

47 minuten geleden
Zweden en Polen grijpen opnieuw in met lagere brandstofbelasting

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse regering gaat opnieuw de belasting op autobrandstof verlagen om de stijgende prijzen door de oorlog in het Midden-Oosten tegen te gaan, werd woensdag bekend. Tegelijkertijd maakte Polen bekend dat een belastingverlaging op benzine en diesel opnieuw wordt verlengd, om consumenten en bedrijven te ondersteunen.

49 minuten geleden
ECB waarschuwt banken voor cyberaanvallen met AI-model Mythos

FRANKFURT (ANP/RTR) - De Europese Centrale Bank (ECB) wil dat banken in de eurozone zich snel voorbereiden op mogelijke cyberaanvallen die worden uitgevoerd met behulp van Anthropic's AI-model Mythos of vergelijkbare tools. Die oproep heeft het Nederlandse ECB-bestuurslid Frank Elderson woensdag gedaan in een nieuwsbrief van de centrale bank.

1 uur geleden
Duitse rechters: kleinere Milka-reep moest in andere verpakking

BREMEN (ANP/DPA) - Het bedrijf achter Milka had de iets kleinere chocoladerepen niet mogen verkopen zonder de verpakkingen aan te passen. Een rechtbank in het Duitse Bremen heeft woensdag geoordeeld dat de repen van het Amerikaanse levensmiddelenconcern Mondelēz in strijd zijn met de mededingingswet.

1 uur geleden
Bedrijf achter pretpark van zakenman Hennie van der Most failliet

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank Rotterdam heeft Speelstad Rotterdam, het bedrijf van Hennie van der Most achter attractiepark Rivoli Rotterdam, failliet verklaard. Dat heeft curator Vincent Terlouw bevestigd. Het faillissement werd aangevraagd door een investeringsfonds.

1 uur geleden
ACM bekijkt voorstel tijdgebonden stroomtarieven kleinverbruikers

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) kijkt naar een voorstel van brancheorganisatie Netbeheer Nederland voor volume- en tijdsafhankelijke tarieven voor kleinverbruikers, zoals huishoudens. Het voorstel houdt in dat kleinverbruikers meer betalen voor stroomgebruik tijdens piekmomenten op het net of als ze veel elektriciteit afnemen.

3 uur geleden