Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Bedrijfsleven voor 16 miljard de boot in door stikstof en PFAS'

'Bedrijfsleven voor 16 miljard de boot in door stikstof en PFAS'

AMSTERDAM (ANP) - De kwestie rond PFAS en stikstof kost het bedrijfsleven volgend jaar 16 miljard euro aan omzet. Dat concluderen economen van ABN AMRO na een enquête onder 445 ondernemers in de bouw, bouwmaterialenindustrie, bouwhandel en transportsector. Al met al gaat het om een omzetderving van door de bank genomen 8 procent.

De ondernemers wijzen ook op de aanhoudende onzekerheid die het sentiment geen goed doet. Kabinetsmaatregelen zoals het terugbrengen van de snelheid op snelwegen, wijzigingen in veevoer en verruiming van de PFAS-normen zijn volgens de ondervraagden onvoldoende om de boel weer vlot te trekken. Een vijfde van de ondernemers geeft aan dat investeringen daardoor op de lange baan worden geschoven.

Ook staan banen op het spel, concludeert ABN AMRO. Bijna een op de zes ondervraagde ondernemers denkt erover na tijdelijke contracten niet te verlengen. Daarnaast overweegt 13 procent van de geënquêteerden om zzp'ers of uitzendkrachten naar huis te sturen. Vooral omdat nog altijd niet duidelijk is wat de gevolgen zijn van de nieuwe PFAS- en stikstofregels.

Banen op tocht

Eerder concludeerde ABN AMRO al dat 70.000 banen op de tocht staan als gevolg van de kwestie. De eerder verwachte groei voor de bouwsector volgend jaar werd door ABN AMRO ook neerwaarts bijgesteld. Nu wordt voor 2020 een krimp van 2 procent voorzien. Ook de industrie en de transport- en logistieke sector worden geraakt.

Afgelopen zomer kwam ABN AMRO met een rapport waarin werd gerept over 14 miljard euro schade als gevolg van de stikstofkwestie in de komende vijf jaar. Dat was op basis van de duizenden bouwprojecten die stilvielen. Voor de nieuwe raming keken onderzoekers ook naar andere sectoren en de kwestie rond PFAS, een verzamelnaam voor een groep schadelijke stoffen die niet afbreekbaar zijn.

Meer uit Financieel

Warner Bros. wil dat aandeelhouders bod van Paramount afwijzen

NEW YORK (ANP) - Het bestuur van entertainmentconcern Warner Bros. Discovery wil dat het laatste overnamebod van branchegenoot Paramount Skydance wordt afgewezen. Het concern heeft woensdag een brief gepubliceerd waarin het bestuur aandeelhouders aanraadt niet akkoord te gaan met het voorstel van Paramount van 108,4 miljard dollar (92,6 miljard euro).

1 uur geleden
Omstreden afhandelaar Skytanking vertrekt van Eindhoven Airport

EINDHOVEN (ANP) - De omstreden grondafhandelaar Skytanking vertrekt van Eindhoven Airport. Branchegenoot Viggo neemt de activiteiten van het bedrijf op de Brabantse luchthaven over, meldt dat bedrijf. Skytanking verzorgde sinds vorig jaar zaken als de bagageafhandeling voor budgetmaatschappij Ryanair in Eindhoven, maar personeelstekorten leidden tot problemen.

2 uur geleden
Europees Parlement stemt in met importstop Russisch gas in 2027

STRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ingestemd met een importstop van Russisch vloeibaar gas (lng) voor 1 januari 2027. Ook stemden ze in met het stopzetten van de import van al het Russische gas via pijpleidingen per 30 september 2027.

2 uur geleden
FNV sleept AH voor de rechter om benadelen stakende uitzendkracht

UTRECHT (ANP) - FNV daagt Albert Heijn voor de rechter vanwege de omgang met een uitzendkracht. De vakbond beschuldigt de supermarktketen ervan de Poolse uitzendkracht te hebben tegengewerkt omdat hij meedeed aan een staking in een distributiecentrum in Pijnacker. Uiteindelijk zou hij daar zijn werk hebben verloren vanwege zijn rol bij de vakbond.

2 uur geleden
LTO-directeur Van den Heuvel wordt voorzitter van vakbond CNV

UTRECHT (ANP) - CNV krijgt volgend jaar een nieuwe voorzitter. De vakbond meldt dat de Ledenraad woensdag heeft ingestemd met de benoeming van Hans van den Heuvel, momenteel algemeen directeur bij LTO Nederland. Hij wordt vanaf 1 april 2026 de nieuwe voorzitter van CNV en volgt Piet Fortuin op. Die gaat dan met pensioen.

3 uur geleden
Werkgevers aan Kamerleden: maak fietsen naar werk aantrekkelijker

DEN HAAG (ANP) - Een groep van zeventig grote werkgevers roept de Tweede Kamer op maatregelen te nemen om fietsen en reizen met het openbaar vervoer naar het werk aantrekkelijker te maken. De werkgevers willen onder andere dat Nederland meer investeert in het ov en goede fietsverbindingen en dat internationale treinreizen een beter alternatief voor zakelijk vliegen worden.

4 uur geleden
Europese CO2-taks gaat ook gelden voor wasmachines van buiten EU

BRUSSEL (ANP/RTR) - Wasmachines van buiten de EU krijgen binnenkort te maken met een Europese grensbelasting voor CO2-uitstoot. Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat en Schone Groei) heeft woensdag laten weten dat de belasting die al gold voor bijvoorbeeld aluminium en staal met ingang van volgend jaar wordt uitgebreid naar producten waarin veel van die materialen zijn verwerkt.

4 uur geleden